Lekki, mocny i zautomatyzowany - czy do przebicia? ;)
#1
Hej,

Komp jest stary, używam Bitdefender 2016 Free + Malwarebytes Anti-Rootkit + Malwarebytes Anti-Exploit Premium (tak, mam oryginalny kluczyk, nie pirat Smile).

Pytanko dla starych wyjadaczy: Chodzi lekko łatwo i przyjemnie. Od dawna bez infekcji. Nie wiem czy jest sens cokolwiek zmieniać, trochę czasu minęło.. Czy jestem "gdzieś" odkryty, czy raczej szanse na infekcje są nadal bliskie zeru?
Odpowiedz
#2
A na jakim systemie to wszystko?...a może zrezygnować z AV na rzecz czegoś opartego na restrykcjach/izolacji/białych listach?
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Piaskownica: Sandboxie
Firewall: Windows Firewall Control albo TinyWall
AV: Avira ale nie instalowana tylko skanować z nośnika CD/USB
Skanery Malwarebytes jako skaner na żądanie.

Dla bardziej obcykanych można skorzystać z Exe Radar Pro.
A jak coś kupić to polecam Shadow Defenderm, WinPrivacy(Firewall) czy też SpyShelterFW
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
Autorze zadam inne pytanko, do czego służy/jest wykorzystywany komputer ??
Odpowiedz
#5
A jeżeli chcesz sam AV to 360 Total Security jest dobry (sam go mam)
Odpowiedz
#6
Dywagacje bez konkretów to bezsens...autor zadał pytanie i "sobie poszedł".
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#7
A tam bez przesady.... nie raz odpisywali po 1-2 dniach(to są fora a nie komunikatory) nie wszyscy siedzą i odświeżają stronę co 5 min z nadzieją że ktoś odpisze Tongue
Albo przeczytają i się dostosują, ale już nic nie odpiszą bo po co skoro już wszystko wie co chciał wiedzieć Grin

Myśle że pakiet ma ok jednie to Sandboxie może smiało dodać dla przeglądarki
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#8
Zamiast obładowywać kompa toną bezsensownego softu lepiej wykorzystać wbudowaną ochronę - konto z ograniczeniami + UAC, EMET o ile nie będzie kolidował z innym softem i tyle.
No chyba, że to Windows XP, wtedy bym powiedział - wyrzuć wszystko, wrzuć lekkie distro Linuksa, o ile komp nie będzie fochał oczywiście.
Odpowiedz
#9
Czy ja wiem na XP idzie lepiej zabezpieczyć komputer z domyślnymi funkcjami Windowsa niż na w7 a co dopiero w10. Microsoft usuwa porządne narzędzia zamiast je poprawić lub ulepszyć ,ale dodać reklamy i PUP/Adware to M$ ma czas ;/
LUA i SRP zdecydowanie lepiej wypada na starym XP. Niż SUA Z UAC na w7 czy tym bardziej w10.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#10
Ale na Windows Server 2008 R, Windows 7 i nowszych jest też AppLocker. Nie w każdej edycji, ale jednak trzeba brać go pod uwagę, a to właśnie zastępstwo dla mechanizmów z XP.
Odpowiedz
#11
(04.01.2017, 08:27)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dywagacje bez konkretów to bezsens...autor zadał pytanie i "sobie poszedł".
"Wszystko to jest bez sensu
jak brak kokę z dziewczyną
i nie uprawiać z nią seksu"

Jak wiadomo czas jest względny, miałem zapieprz i czuję się choćbym posta pisał wczoraj. Oczywiście komp jest do neta. Używając dedukcji (stary zestaw) oraz faktu, że nie wspomniałem o żadnych specjalistycznych zastosowaniach można chyba wysunąć pewne wnioski, ale może po prostu faktycznie się zapomniałem i sprzęt służy do symulacji termojądrowych.

Windows 7, co jest kurde, kiedyś się wyświetlały ikonki wersji W, albo już mam schizy po ciągu na (met)amfetaminie.

(04.01.2017, 10:15)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zamiast obładowywać kompa toną bezsensownego softu
Wall 

Nie wiem za bardzo na, który post odpowiedzieć , bo pytanie brzmiało: "Czy jestem "gdzieś" odkryty, czy raczej szanse na infekcje są nadal bliskie zeru?"

Spodziewałem się  odpowiedzi typu np: "MBAE" nie chroni przed luką CVE-xxx, zainwestuj w Hitman.pro.Alert" itp. Szukam luk w defensywie, bo ogólnie jest rok później, a ja uzależniony od rozluźnień i słabo ogarnięty w ostatnim czasie w zabezpieczeniach. Nie śledziłem nowości od czasu detoksu od heroiny.

Dobra idę odespać, bo wczoraj chyba 6 piguł zjadłem, trzymta się, elo!
Odpowiedz
#12
No i jest odpowiedź...żenujące.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#13
Poczucia humoru widzę zero.

Nadal czekam na opowiedz na pytanie z tematu.

Gorąco pozdrawiam w te chłodne dni, polecam kompot. Ze śliwek Wink Tongue
Odpowiedz
#14
Tak jak myślałem że kolega nie chce żadnych : Sandboxów , Exe Radar Pro czy Shadow Defenderm.

Tak jak pisałem że polecam AV 360 Total Security --->>> jeżeli nic nie masz do chińczyków Smile , gdybyś miał jednak jakieś ale to zainstaluj sobie AVG free (chyba że chcesz kupić to kup AVG Internet Security)
Odpowiedz
#15
Ja to widzę tak. Jeśli masz na kompie coś ważnego (a pewnie masz) to jakiś program do robienia regularnej kopii zapasowej danych  (jeśli jeszcze tego nie robisz). Poza tym jeśli jeszcze nie posiadasz to program do blokowania reklam i niebezpiecznych stron (np. Adguard).

Teraz wersja bardziej hardcorowa dla paranoików. Można by było dodać pełną wirtualizację (Shadow Defenderm) albo albo jakiś sandbox (np. Sandboxie). Do tego jeszcze jakiegoś Hipsa. Fajnie by się spisał tutaj Spyshelter, który jest programem do ochrony przed keylogerami  z rozbudowaną funkcjonalnością.  Albo alternatywnie mógłbyś spojrzeć na przeglądarkę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, która również ma chronić przed keylogerami. To tak kilka pomysłów na szybko.

Wszystko zależy od twoich preferencji, oczekiwań, sprzętu który posiadasz oraz do czego go używasz. To co napisałeś w pierwszym poście jest mało precyzyjne, dlatego też osoby które chciały Ci pomóc zadały dodatkowe pytania. Jakbyś przeoczył regulamin tego działu: "Prosząc o pomoc w doborze odpowiedniego zestawu, użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia wzoru tematu i podania następujących danych:

- posiadany system operacyjny
- zastosowanie komputera
- specyfikacja komputera (opcjonalnie)
- budżet tj. darmowy czy płatny (opcjonalnie)
- czego oczekujesz od zestawu np. automatyczne działanie (opcjonalnie)
Tematy bez wypełnionego wzorca będą usuwane."

Czyli na chwilę obecną ten temat nadaje się do usunięcia Grin
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#16
(08.01.2017, 17:19)Tibu 11 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tak jak myślałem że kolega nie chce żadnych : Sandboxów , Exe Radar Pro czy Shadow Defenderm.

Tak jak pisałem że polecam AV 360 Total Security --->>> jeżeli nic nie masz do chińczyków Smile , gdybyś miał jednak jakieś ale to zainstaluj sobie AVG free (chyba że chcesz kupić to kup AVG Internet Security)
Tylko nie napisałeś, czemu mam zmienić. Moje pytanie brzmiało od początku: Chodzi lekko łatwo i przyjemnie. Od dawna bez infekcji. Nie wiem czy jest sens cokolwiek zmieniać, trochę czasu minęło.. Czy jestem "gdzieś" odkryty, czy raczej szanse na infekcje są nadal bliskie zeru? Ewentualnie coś dodać.

DedalNort napisał(a):Teraz wersja bardziej hardcorowa dla paranoików. Można by było dodać pełną wirtualizację (Shadow Defenderm) albo albo jakiś sandbox (np. Sandboxie)

Zastanawiałem się nad piaskownicą, dzięki za przypomnienie.

Cytat:Wszystko zależy od twoich preferencji, oczekiwań, sprzętu który posiadasz oraz do czego go używasz.

Masz w nazwie tematu preferencje, co do inkonki Windows to się chyba na tym forum wyświetlała, nie uwzględniłem zmian.

Cytat:Czyli na chwilę obecną ten temat nadaje się do usunięcia 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

 

Na "chwilę obecną" to właśnie wszystkie informacje są podane, więc trochę żarcik Ci się nie udał

Jeśli ktoś ma jakieś sugestię, to zapraszam do dyskusji, dzięki.
Odpowiedz
#17
Racja Smile

Po co mieć dużo zainstalowanych programów które zabezpieczają Twój komp ?
Proponuje odinstalowanie Bitdefender 2016 Free + Malwarebytes Anti-Rootkit a zainstalować 360 Total Security.

Dlaczego ? 360 Total Security a nie Bitdefender 2016 otóż ten 2-gi soft jest mało razy aktualizowany jeżeli chodzi o błędy czy poprawki niż ten pierwszy.
Jeżeli chodzi o luki w tych programach to mało ich ma 360 Total Security - ich informatycy przyczynili się do wykrycia (szukania) luk (m.i.n.) w przeglądarce Microsoftu.
Odpowiedz
#18
Jako fan dodatków do przeglądarek, skupiłbym się na tym temacie.
Zwłaszcza jeśli główna aktywność jest via internet.
Można zamiast BD rozważyć Pandę free, albo Avirę free (o ile OS to nie WinXP),
i do tego zainstalować lekki anty-exec NVT ERP wersja beta (bezpłatna).
Odpowiedz
#19
Lekki, mocny i zautomatyzowany?

Lekki i mocny nie będzie zautomatyzowany.
Lekki i zautomatyzowany nie będzie mocny.
Mocny i zautomatyzowany nie będzie lekki.

Z czegoś musisz zrezygnować.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#20
(11.01.2017, 14:19)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Lekki, mocny i zautomatyzowany?

Lekki i mocny nie będzie zautomatyzowany.
Lekki i zautomatyzowany nie będzie mocny.
Mocny i zautomatyzowany nie będzie lekki.

Z czegoś musisz zrezygnować.

Nic dodać, nic ująć...to można przyjąć za ogólną dewizę...właściwie normę...przy doborze zestawów...ode mnie z 5 plusów i Beer
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości