Bootowalny pendrive do diagnostyki sprzętu
#1
Nie wiem czy to odpowiedni dział forum (lepszego nie znalazłem) - w razie czego proszę o przeniesienie. Smile

Planuję zakup laptopa (istnieje możliwość, że będzie to laptop kupiony bez systemu operacyjnego) i chciałbym przy tej okazji przygotować sobie bootowalny pendrive, z którego mógłbym odpalić i wstępnie przetestować sprzęt (zanim zainstaluję system operacyjny).

1. Podstawowymi rzeczami do sprawdzenia byłyby na pewno: pamięć RAM, dysk SSD i matryca ekranu (poszukiwanie martwych pixeli) - czy powinieniem sprawdzać coś jeszcze?

2. Do sprawdzenia pamięci RAM na pewno wykorzystam memtest, ale co mogę wykorzystać do testów SSD i matrycy? Jak to wszystko wrzucić na jednego bootowalnego pendrive? Czy ktoś mógłby się podzielić rozwiązaniami jakie sam/sama stosuje? Smile
a kuku!
Odpowiedz
#2
Do dysku HD tune, CrystalDiskMark lub AS SSD Benchmark
Grafika: GPU-z, EVGA Precision albo MSI afterburenr i odpalić jakiegoś bencha m.in 3DMark lub FurMark i zobaczyć jak grafika radzi sobie w stresie
Procek CPU-z, Cinebench, AIDA64
RAM: Aida64, Memtest86
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#3
@Quassar: Tylko jak te programy uruchamiać z bootowalnego pendrive bez zainstalowanego systemu Windows?
Memtest86 ma odpowiednią wersję do tego, a reszta?
a kuku!
Odpowiedz
#4
moja propozycja to
WinPE 10-8 Sergei Strelec (x86/x64/Native x86) 2019.07.02 English version oraz Memtest wypalone na jednym USB w formie Multiboota i masz 99% softu załatwione
Post sprawdzony przez  MKS_VIR


Odpowiedz
#5
(08.07.2019, 20:30)Lex napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

@Quassar: Tylko jak te programy uruchamiać z bootowalnego pendrive bez zainstalowanego systemu Windows?
Memtest86 ma odpowiednią wersję do tego, a reszta?
Bez zainstalowanego systemu z dos'a mało co zdziałaś jako domowy użytownik bo niektóre podespoły po prostu wymagają zainstalowanych sterowników do funkcjonowania choć by grafika czy procesor ramy to jeszcze można bez.

Wystarczy jakiś mini windows live ratunkowy z tymi programami doinstalowany np taki Hiren... lub zamiast windowsa można coś na linuxie i tu sie kłania Parted Magic Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#6
@kamiloxf: Wpisałem podane przez Ciebie imię i nazwisko (Sergei Strelec) w Google i wyskoczyła mi taka strona:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ta kompilacja zawiera bardzo dużo programów i widzę tam też memtest86+ (w sekcji "MS-DOS programs") - czy to jest coś innego, że proponujesz osobne dorzucenie memtesta w formie multiboota? Jak taki multiboot zrobić?

@Quassar: Zdaję sobie sprawę, że np. diagnostyka karty graficznej może sterowników wymagać, ale dysk twardy (przykład narzędzia MHDD) oraz matryca ekranu (chodzi mi o wykrycie martwych pikseli co w zasadzie ogranicza się do wyświetlenia na całym ekranie 3-4 różnych kolorów) chyba takich zaawansowanych sterowników to już nie potrzebują?
a kuku!
Odpowiedz
#7
Wiadomo, ale więcej zdziałasz na uruchomionym systemie a pełne właściwe testy to chyba jedynie u dobrego serwisanta co ma specjalistyczne narzędzie do kontroli m.in płyt głównych czego nie zrobisz już za pomocą żadnego oprogramowania powszechnie dostępnego. A multiboota to można programami wypalić typu rufus, YUMI, Xboot czy Sardu.. tego jest sporo.. albo ręcznie za pomocą programu UltraISO i ścieżki startowe samemu ustawić, ale jest w tym trochę dłubania.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#8
Sporo softu diagnostycznego znajduje się również na pokładzie UBCD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#9
(10.07.2019, 16:07)Fix00ser napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Sporo softu diagnostycznego znajduje się również na pokładzie UBCD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tak, tylko z tego co widzę ten pakiet nie ma żadnego programu do sprawdzenia obecności martwych pikseli?

Wspomniane wcześniej Hiren's Boot CD oraz WinPE 10-8 Sergei Strelec zawierają program IsMyLcdOK.
a kuku!
Odpowiedz
#10
(10.07.2019, 16:18)Lex napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(10.07.2019, 16:07)Fix00ser napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Sporo softu diagnostycznego znajduje się również na pokładzie UBCD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tak, tylko z tego co widzę ten pakiet nie ma żadnego programu do sprawdzenia obecności martwych pikseli?

Wspomniane wcześniej Hiren's Boot CD oraz WinPE 10-8 Sergei Strelec zawierają program IsMyLcdOK.
Do sprawdzania martwych pikseli potrzebujesz wyświetlić kilka plansz w różnych kolorach, kolor na planszę. Na pewno znajdziesz narzędzie pod windows, które poradzi sobie z tym trudnym zadaniem i będzie działało bez potrzeby instalowania w systemie.
Odpowiedz
#11
(15.07.2019, 12:34)wredniak napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na pewno znajdziesz narzędzie pod windows, które poradzi sobie z tym trudnym zadaniem i będzie działało bez potrzeby instalowania w systemie.

Zacytuję samego siebie z pierwszego postu w tym temacie:

Cytat:Planuję zakup laptopa (istnieje możliwość, że będzie to laptop kupiony bez systemu operacyjnego) i chciałbym przy tej okazji przygotować sobie bootowalny pendrive, z którego mógłbym odpalić i wstępnie przetestować sprzęt (zanim zainstaluję system operacyjny).
a kuku!
Odpowiedz
#12
Na Hiren's Boot jest programik IsMyLcdOK, który umożliwia testowanie martwych pikseli.
Odpowiedz
#13
Odnoszę wrażenie, że forumowicze czytają mój temat bardzo wybiórczo.

(16.07.2019, 18:00)oldblues napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na Hiren's Boot jest programik IsMyLcdOK, który umożliwia testowanie martwych pikseli.

Wcześniej już o tym pisałem:

(10.07.2019, 16:18)Lex napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wspomniane wcześniej Hiren's Boot CD oraz WinPE 10-8 Sergei Strelec zawierają program IsMyLcdOK.

W każdym razie: widząc ile ten temat już "wisi" to myślę, ze chyba żadnych innych alternatyw nikt tu nie zna i pozostaje mi wybór Hiren's Boot CD vs WinPE 10-8 Sergei Strelec, a niestety każdy z tych zestawów ma wady.

Ostatnia wersja oryginalnego zestawu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

pochodzi z 2012 roku i nawet nie wiem czy poprawnie zadziała na komputerze z nowymi technologiami. Alternatywna wersja zestawu, przygotowana przez fanów,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jest w miarę aktualna (2018 rok), ale nie zawiera istotnych dla mnie programów - nie widzę tu ani memtesta ani IsMyLcdOK, nie dostrzegłem też ich zamienników.

Zestaw WinPE 10-8 Sergei Strelec zawiera trzy podstawowe potrzebne mi testy i jest aktualny, ale spotkałem się z nieprzychylnymi mu sygnałami, które sugerują istnienie w zestawie "podejrzanej zawartości" - szkoda, że @kamiloxf, który mi go tu zasugerował, przestał się wypowiadać, bo może by to jakoś wytłumaczył.
a kuku!
Odpowiedz
#14
Is My Lcd znajduje się także na pokładzie DLC BOOT i na kilku innych bootujących niezbędnikach również

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na tego typu niezbędnikach niestety "podejrzane zawartości" to zazwyczaj nic innego jak udostępniany za free płatny soft licencyjny .
Odpowiedz
#15
(16.07.2019, 20:21)Fix00ser napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Is My Lcd znajduje się także na pokładzie DLC BOOT

DLC BOOT wygląda bardzo "egzotycznie". Istnienie w menu strony czegoś takiego jak "Windows Crack" też nie napawa mnie optymizmem. :/

(16.07.2019, 20:21)Fix00ser napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i na kilku innych bootujących niezbędnikach również

Czy znasz jakieś inne, takie bardziej "normalne"?

(16.07.2019, 20:21)Fix00ser napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na tego typu niezbędnikach niestety "podejrzane zawartości" to zazwyczaj nic innego jak udostępniany za free płatny soft licencyjny.

Tyle, że ja nie szukam płatnego softu. Programy, o których wspominam, są/mogą być udostępniane za darmo. Przykładowo:

Memtest86+: "released under the terms of the Gnu Public License (GPL). No restrictions for use, private or commercial exist other than the ones mentioned in the Gnu Public License (GPL)."

IsMyLcdOK: "You may distribute an unlimited number of unmodified copies of the software to anyone you wish!"

HD Tune: "free for personal use"

CrystalDiskInfo: "Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of this software and associated documentation files (the “Software”), to deal in the Software without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell copies of the Software (...)"

Czy nigdzie nie ma takiego aktualnego zestawu złożonego jedynie z tego typu programów?
a kuku!
Odpowiedz
#16
Wciąż nie ustaję w poszukiwaniu alternatywy dla wczesniej wymienionych zestawów Hiren's Boot CD oraz WinPE 10-8 Sergei Strelec i dziś trafiłem na coś o nazwie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- czy ktoś się z tym już spotkał?

Zestaw ma dwie niezaprzeczalne zalety: jest aktualny oraz nie zawiera (lub nie powinien zawierać) żadnych "podejrzanych zawartości" bowiem jest oparty na darmowym oprogramowaniu.
a kuku!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości