Windows 10 - Temat główny
@juh

A może po prostu sokowirówka.. VMware Player albo Virtualbox.
I nie będzie trzeba korzystać z 2 kompów i przydzielić kawałek dysku rzeczywistego i nałożyć na niego restrykcje w głównym systemie dla bezpieczeństwa lub całkiem odłączyć jeśli taki strach Smile

np główny system Linux(jakaś tam dystrybucja) i wirtualny windows XP albo w7
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Virtualizacja to dobry pomysł tym bardziej że mam mocny komputer, ale niestety korzystam z programów inżynierskich gdzie wydajność jest najważniejsza. Najlepiej jakby dało się odizolować internet tak by działał tylko na np. virtualboxie a w systemie nie ale chyba to nie jest możliwe do wykonania.
Odpowiedz
A co z próbami Win na głównym z odciętą siecią i działający internet na zwirtualizowanym Linuxie? Wiem, że ktoś próbował, ale nie doczytałem, czy się komuś udało.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
(30.09.2015, 18:16)M napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A co z próbami Win na głównym z odciętą siecią i działający internet na zwirtualizowanym Linuxie? Wiem, że ktoś próbował, ale nie doczytałem, czy się komuś udało.

@up
To byłoby wprost idealne połączenie. Chciałbym coś takiego u siebie. Może komuś się uda takie rozwiązanie znaleźć.
Odpowiedz
To chyba przez telemetrię Win 10, przeniesioną też na Win 8 i 7... Albo blokujesz te porty, albo siedzi w tle i wysyła.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
(01.10.2015, 19:01)Mcin napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

To chyba przez telemetrię Win 10, przeniesioną też na Win 8 i 7... Albo blokujesz te porty, albo siedzi w tle i wysyła.

Właśnie przez tą telemetrię wprowadziłem rygorystyczne reguły dla svchost na systemowym firewallu Wink
Odpowiedz
(01.10.2015, 20:41)wortax napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(01.10.2015, 19:01)M napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

To chyba przez telemetrię Win 10, przeniesioną też na Win 8 i 7... Albo blokujesz te porty, albo siedzi w tle i wysyła.

Właśnie przez tą telemetrię wprowadziłem rygorystyczne reguły dla svchost na systemowym firewallu Wink

Podzielisz się regułami blokującymi? Jakie usługi one blokują?
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
W skrócie: 1 do 49151, oprócz 53, 67,68,80, 443. Skutek: Redukcja wysyłanych i odebranych danych do kilkuset KB.
Odpowiedz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Przeczytajcie komentarz użytkownika dysan112.
Odpowiedz
(02.10.2015, 19:18)wortax napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zablokowałem wszystkie porty zarezerwowane od 1 do 49151, oprócz portów 53, 67,68,80, 443. Blokuje spoko po svchost. Jak wcześniej miałem kilkadziesiąt MB odebranych i wysyłanych danych to teraz mam kilkadziesiąt- kilkaset KB Smile Po co się bawić  w blokowanie hostów ?? Jedne się zablokuje to powstaną następne... Te metoda jest nieskuteczna Smile

Przy robieniu wyjątków korzystałeś z 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

?? Ja bym na Twoim miejscu zablokował jeszcze UDP dla 80, bo "trochę" niebezpieczny ;-)
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
(02.10.2015, 19:35)koxfx napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Przeczytajcie komentarz użytkownika dysan112.

Przeczytałem, sprawdziłem, wynik poniżej zamieściłem Grin
   

Ok 3 godzin używania Windowsa (dodałem do zrzutu widok konsoli z godziną uruchomienia systemu), podczas których trochę oglądałem YT, trochę poszperałem w Internecie i trochę pograłem. Wg mnie jest ok. Być może ten użytkownik ma w rejestrze ustawione na siłę przechowywanie programów w pamięci RAM, jeśli ma go powyżej 4GB, aby szybciej uruchamiać programy już raz otwarte i przez to ma problem? Ale przy dysku SSD to nie ma sensu bo i tak szybko startująSmile
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
Dziękuję gravity1287.
U siebie mam 8GB ram, Windows 7 po użytkowaniu zagospodarowuje 1,5GB. gravity1287 ma 16GB, Windows 10, 3,2GB w użyciu.
Proste obliczenia syntetyczne:
8GB = 1,5GB
16GB = 3GB
32GB = 6GB
64GB = 12GB

Ma ktoś 32GB w jednostce centralnej? Ciekawi mnie co wtedy uczyni z ramem Windows 10?
Odpowiedz
Takie komentarze gdzieś znalezione w sieci są nic nie warte. Napisanie czegoś bez jakichkolwiek dodatkowych analiz, czy zrzutów ekranu to sobie można wsadzić głęboko do szuflady. Gravity przynajmniej poruszył jakoś temat i postarał się, żeby podać informacje.

Ja mam komputer włączony czasami przez dwa dni non-stop, czasami przez cały tydzień zdarzy mi się nie korzystać z opcji "zamknij" albo "uruchom ponownie", bo mam zbyt wiele danych na ekranie żeby do tego szybko wrócić po zamknięciu systemu i jeszcze się nie spotkałem z takim komunikatem przy 4 GB pamięci.

(03.10.2015, 11:07)koxfx napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dziękuję gravity1287.
U siebie mam 8GB ram, Windows 7 po użytkowaniu zagospodarowuje 1,5GB. gravity1287 ma 16GB, Windows 10, 3,2GB w użyciu.
Proste obliczenia syntetyczne:
8GB = 1,5GB
16GB = 3GB
32GB = 6GB
64GB = 12GB

O czym Ty piszesz? Totalnie nie zrozumiałem logiki tych obliczeń... :c
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
(03.10.2015, 11:07)koxfx napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dziękuję gravity1287.
U siebie mam 8GB ram, Windows 7 po użytkowaniu zagospodarowuje 1,5GB. gravity1287 ma 16GB, Windows 10, 3,2GB w użyciu.
Proste obliczenia syntetyczne:
8GB = 1,5GB
16GB = 3GB
32GB = 6GB
64GB = 12GB

Ma ktoś 32GB w jednostce centralnej? Ciekawi mnie co wtedy uczyni z ramem Windows 10?

Ale mi pół giga RAM zabiera uruchomiony firefox, drugie pół inne aplikacje które też mam uruchomione domyślnie ze startem systemu. Zostaje więc ok 2GB na system, co jest zgodne ze specyfikacją i deklaracjami Microsoftu dla W10: "RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej". Czyli mam ok. 0,5 GB więcej na system, a do tego mam ciągle aktywne aplikacje systemowe typu pogoda, obsługę kafelków, wirtualnych pulpitów itd,nie licząc aktywnych szpiegów telemetrii xCrazeięc o pół giga więcej RAM mi zjada system. A jak bym policzył dokładnie i pozamykał wszystkie aplikacje mi niepotrzebnie startujące z systemem, jak OneDrive, dodatkowe oprogramowanie myszki, oprogramowanie do sterowania multimediami, czy niepotrzebne usługi jak drukarka, udostępnianie zdalnego pulpitu itd, to pewnie zszedłbym do Twoich 1,5GB RAM. Ale po co?
Czy na prawdę tak potrzebujesz całego RAM, że mniej niż 20% nie możesz poświęcić dla systemu by działał szybko i stabilnie? Nie to chodziło w komentarzu dysan112, którego przeczytanie zaproponowałeś, bo to co pokazałeś, to zapotrzebowanie systemu, a nie wyciek pamięci.. Wyciek pamięci powoduje, że zawsze jest możliwe przekroczenie dostępnej pamięci, bo program jej nie zwalnia, lub co gorsza nie zwalnia i zabiera nowy obszar, skutecznie ją zmniejszając. Więc nawet jak byś miał dla systemu 1GB i 100GB RAM to przy wycieku pamięci może to być za mało. Ale bez przesady, nie myl zapotrzebowania na pamięć z wyciekiem pamięci. Wątpię byś potrzebował wolnego RAM do codziennego użytkowania, nawet grając w wymagające gry.
====
edit: @koxfx
Na szybko wyłączyłem z autostartu uruchamiane Steam, update Javy, oprogramowanie myszki, zarządzanie multimediami, onedrive, GeForce Experiance, zaawansowane oprogramowanie dźwięku, a pozostawiłem tylko dodatkowe oprogramowanie do karty sieciowej i touchpada, oraz nie robiłem optymalizacji usług. Wynik:
   

Robiąc optymalizację nieużywanych usług, zszedłbym zapewne poniżej Twoich 1,5GB. Zerknąłem na usługi, to jest duże do optymalizacji, bo jest ich bardzo dużo. Przy okazji dziękuję za poruszenie tematu, bo zauważyłem że mam usługę od programu, który już odinstalowałem, a wpis po nim pozostał, więc przy okazji przeczyszczę śmieci;] Ale i tak przywrócę programy do startu które usunąłem, bo one mi nie wadzą i mogą żreć RAMu ile chcą - są dobrze zaprojektowane i czyszczą po sobie RAM.
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
To screen z Windows 7. Dodatkowe programy i usługi wyłączone.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


@nikita
Te obliczenia to teoretyczne zużycie ram potrzebne do użytkowania systemu wraz z innymi aplikacjami.
Nie posiadam możliwości ani danych aby to precyzyjnie obliczyć lub przetestować.(mam 8GB ram tylko)
Jak wiadomo Windows posiada Prefetch, Superfetch oraz potrafi zwalniać ram kiedy potrzeba.
Im więcej ramu się posiada tym nasz system agresywniej nim gospodaruje.

Jak będę modernizował platforme to zrobię testy z Linux, Windows 7 i 10.(10 tylko na wirtualnej)
Odpowiedz
(03.10.2015, 13:11)koxfx napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

To screen z Windows 7. Dodatkowe programy i usługi wyłączone.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


@nikita
Te obliczenia to teoretyczne  zużycie ram potrzebne do użytkowania systemu wraz z innymi aplikacjami.
Nie posiadam możliwości ani danych aby to precyzyjnie obliczyć lub przetestować.(mam 8GB ram tylko)
Jak wiadomo Windows posiada Prefetch, Superfetch oraz potrafi zwalniać ram kiedy potrzeba.
Im więcej ramu się posiada tym nasz system agresywniej nim gospodaruje.

Jak będę modernizował platforme to zrobię testy z Linux, Windows 7 i 10.(10 tylko na wirtualnej)
Czytasz w ogóle co się pisze? Wrzuciłem screen z wyłączonymi programami z autostartu typu Steam, oprogramowanie myszki itd. Nie są one standardowo uruchamiane z systemem. Nie robiłem żadnej optymalizacji usług, a zszedłem do użycia RAM na poziomie 1,8GB z 3.2GB. W usługach jest co wyłączać, sam Sklep w W10 zużywa ponad 32MB, a usług do wyłączenia jest ogromna ilość.
I nadal nie rozumiesz różnicy pomiędzy wyciekiem pamięci, a jej logicznym zagospodarowaniem. Przy ilości RAM którą posiadam nie widzę sensu zabawy w optymalizację jego zużycia. Acha, ty masz 30 procesów, ja mam 107 i 1GB ram więcej, myślisz że po optymalizacji miałbym nadal więcej??
A obliczenia są z sufitu, bo jeśli dołożysz RAM to nie będzie on pobierany proporcjonalnie, tylko nadal tyle, na ile jest zapotrzebowanie. Idąc Twoim tokiem rozumowania, dorzucając RAM i wymieniając procesor na lepszy, zwiększysz również minimalne wymagania systemu czy gier, bo przecież MUSZĄ one wg Ciebie od razu więcej zająć w pamięci, mimo że ładują te same tekstury i działają na tych samych ustawieniach czy rozdzielczości. Odkrycie warte Nobla, a ja całe życie w błędzieGrin
A co do użycia pamięci operacyjnej, to jesteś w błędzie, twierdząc że system przy większej ilości RAM więcej jej wykorzystuje. Po prostu dobrze nią zarządza i jak ma za mało pamięci RAM, to przerzuca dane do pamięci wirtualnej, a jak ma wystarczająco dużo RAM, to może sobie pozwolić trzymać wszystko w RAM i niewiele zostaje w pamięci wirtualnej. Ale ciągle zarządza taką samą wielkością danych do przetworzenia.
I na koniec: co ma wspólnego użycie RAM podczas użytkowania komputera (i wyciekami pamięci), z funkcją Prefetch? Coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele..
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
Temat wycieków porzuciłem dawno. Z tego co słyszałem to anomalie z Windows 10 czasem są spowodowane brakiem czystej instalacji.(upgrade) Tamten screen prezentuje Windows 7 z wyłączonymi programami i usługami od firm trzecich. Usługi od Microsoftu nie były dezaktywowane. Obecnie wypowiadam się na temat tego, że Windows jak ma ram go używa.(nie zawsze w słusznych celach)
Zawsze można robić coś takiego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie zawsze jednak system przyspieszy.
Odpowiedz
Może trochę zmienię temat dyskusji i zapytam czy ktoś spotkał się z tym że komputer automatycznie się uruchomił? Mnie to spotkało ostatnio na Windows 10 i kilka miesięcy temu na Windows 8.1. W jednym przypadku miałem odłączony przewód sieciowy w komputerze a mimo to uruchomienie nastąpiło ok 2 w nocy. Mam nowy komputer kupiony początkiem roku i nie wiem jak często mogło by to występować ponieważ zazwyczaj wyłączam komputer z listwy zasilającej.
Odpowiedz
@juh "uruchomienie nastąpiło ok 2 w nocy"

Paranormal activity ?! WTF
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
No dziwne to trochę pierwszy raz z czymś takim się spotykam oO Jedynie w laptopie miałem podobnie że potrafił się uruchomić sam ale to jak zamykałem klapę czyli usypiałem go to czasem się sam uruchomił po czym za chwilę się sam zamknął (prawdopodobnie bateria na wyczerpaniu i się sam do końca wyłączał Tongue)
Windows 10 Home  64Bit | Firefox (uBlock) | Bitdefender

SYSTEM|PRZEGLĄDARKA|BEZPIECZEŃSTWO
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości