Linux Mint 17.3 Beta
#1
Od wczoraj jest już pierwsza beta Linux Mint 17.3 gotowa do pobrania i przetestowania. Osobiście nie jestem zwolennikiem Minta ale na pewno dla początkujących ciekawa propozycja.

Linux Mint 17.3 Beta:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#2
A walczył ktoś z Rosa Linux ?
 Ελευθερία ή θάνατος
Odpowiedz
#3
(17.11.2015, 17:11)terepeteme napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A walczył ktoś z Rosa Linux ?

Rosa był latem chwilke na laptopie i nic co by mnie pociągnęło do tego żeby się nim dłużej bawić. Znajomy z Austrii testuje wszystkie Linuxy i pisze recenzje wiec przy pomocy tłumacza możesz sobie poczytać. Polecam tam znajdziesz wszystko co cie może zainteresować na temat Linuxa.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#4
Panowie a co polecacie z linux na vmware player ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Mint jest dla mnie dziwny. Dopiero się uczę Linuxa i Cynnamon na różnych konfiguracjach muli. Poza tym dla mnie użytkownika Windowsa od zawsze w Linuxie jest zwalone tworzenie partycji. Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśni. Mam np. dysk 200 GB i chce 1 partycję (cSmile dać 80 więc daje parametr montowania na /, a co z drugą? W Widnowsie drugą się tworzy tak samo i system ją widzi a tu są jakieś punkty montowania?
Odpowiedz
#6
Drugiej nie musisz robić.
Jeżeli dasz jedynie / to wszystkie dane będą na niej.
Jeżeli zechcesz, możesz na osobnej partycji zrobić np. /home, aby tam trzymać pliki użytkowników.

To wygodne np. w sytuacji zmiany systemu: wystarczy wtedy wrzucić nowy, a następnie podczepić do niego już istniejące /home.
No i do tego dochodzi jeszcze* partycja swap - może, choć nie musi być. Zależy ile masz RAM i jak bardzo wykorzystujesz.


* - po prawdzie to można rozbijać kolejne elementy na osobne partycje, ale w przypadku użytkownika domowego najlepiej albo jedna tylko na /, albo osobno / i /home.
Odpowiedz
#7
(27.11.2015, 14:49)Apocalypse napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Mint jest dla mnie dziwny. Dopiero się uczę Linuxa i Cynnamon na różnych konfiguracjach muli. Poza tym dla mnie użytkownika Windowsa od zawsze w Linuxie jest zwalone tworzenie partycji. Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśni. Mam np. dysk 200 GB i chce 1 partycję (cSmile dać 80 więc daje parametr montowania na /, a co z drugą? W Widnowsie drugą się tworzy tak samo i system ją widzi a tu są jakieś punkty montowania?

Partycjonowanie na Linuksie jest bardzo proste, masz zawsze do wyboru czy chcesz użyć domyślnego partycjonowania ( wtedy Linux tworzy jedna partycje "swap" i druga na której jest system oraz twoje dane. Dla początkujących najlepiej użyć automatycznego partycjonowania.
Jeżeli chcesz sam sobie stworzyć partycje to nic prostszego, wybierasz wtedy opcje rozwiniętą lub zaawansowana i tworzysz sam sobie odpowiednie partycje. pamiętaj jednak ze:

- musi być partycja na system czyli " / "
- musi być partycja na twoje dane czyli " / home"
- powinna być partycja " swap"

więcej partycji nie potrzebujesz. Do partycjonowania używasz najczęściej i najprościej programu "Gparted" który jest zainstalowany w każdym Linuksie i na każdej płycie DVD  z Linuksem.

Poczytaj.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Najważniejsze, Linux to nie Windows i myślenie jakie towarzyszyło tobie przy używaniu Windowsa nie będzie funkcjonować na Linuksie. Linux jest inny i nie powinno się Linuksa porównywać do Windowsa i nie brać jako alternatywy lecz uważać za po prostu inny System to wszystko. Bardzo często spotyka się wypowiedzi użytkowników typu: na Windowsie to było tak i tak, na Windowsie moglem to i to, jeżeli tak się podchodzi do Linuksa to lepiej dalej zostać naprawdę na Windowsie. Linux to coś czego trzeba sie nauczyć a żeby się nauczyć to trzeba go najpierw zrozumieć. Linux nie jest wcale ciężkim systemem, ma po prostu inne cele i założenia niż Windows. Wink
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#8
Dzięki za odpowiedzi. Z tego co się orientuje to /home pełni rolę Moje Dokumenty więc chciałym to zrobić jak na Windowsie. Partycja c: z Moimi dokumentami, więc z tego co rozumiem nie tworzę /home. Więc 1 partycja ma mieć parametr / no a druga? Mają być 2 80 GB na system i 120 na dane (ale nie home), tylko taki normalny drugi dysk. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi i sorry, ze spamuje w tym temacie ale problem mam właśnie z Mintem. Ostatnio patrzyłem też na Netrunnera 17 i ciekawy system :-).
Odpowiedz
#9
(27.11.2015, 15:40)Apocalypse napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dzięki za odpowiedzi. Z tego co się orientuje to /home pełni rolę Moje Dokumenty więc chciałym to zrobić jak na Windowsie. Partycja c: z Moimi dokumentami, więc z tego co rozumiem nie tworzę /home. Więc 1 partycja ma mieć parametr / no a druga? Mają być 2 80 GB na system i 120 na dane (ale nie home), tylko taki normalny drugi dysk. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi i sorry, ze spamuje w tym temacie ale problem mam właśnie z Mintem. Ostatnio patrzyłem też na Netrunnera 17 i ciekawy system :-).

Na system nie potrzeba tobie aż 80 Gb to za dużo, wystarczy 30 max. 50. Co do twoich danych to właśnie jest /home. Ewentualnie możesz utworzyć sobie jeszcze jedna np. /dane i już ale to całkiem nie potrzebne. Zrób / na system i /home na twoje dane tak będzie najlepiej.

/swap (powinna mieć co najmniej wielkość twojego Ramu np. 4GB)
/system - 30-50Gb
/home - 50Gb
/dane - 100-120GB
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#10
(27.11.2015, 15:52)Jacenty napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(27.11.2015, 15:40)Apocalypse napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dzięki za odpowiedzi. Z tego co się orientuje to /home pełni rolę Moje Dokumenty więc chciałym to zrobić jak na Windowsie. Partycja c: z Moimi dokumentami, więc z tego co rozumiem nie tworzę /home. Więc 1 partycja ma mieć parametr / no a druga? Mają być 2 80 GB na system i 120 na dane (ale nie home), tylko taki normalny drugi dysk. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi i sorry, ze spamuje w tym temacie ale problem mam właśnie z Mintem. Ostatnio patrzyłem też na Netrunnera 17 i ciekawy system :-).

Na system nie potrzeba tobie aż 80 Gb to za dużo, wystarczy 30 max. 50. Co do twoich danych to właśnie jest /home. Ewentualnie możesz utworzyć sobie jeszcze jedna np. /dane i już ale to całkiem nie potrzebne. Zrób / na system i /home na twoje dane tak będzie najlepiej.

/swap (powinna mieć co najmniej wielkość twojego Ramu np. 4GB)
/system - 30-50Gb
/home - 50Gb
/dane - 100-120GB



Dzięki za pomoc ale proszę mi wytłumacz...

Ok. Tak przykładowo podałem 80 GB. Rozumiem to tak - montowanie / na tej partycji spowoduje, że będę miał tam system i "Moje dokumenty", jeżeli nie użyję partycji /home. A na drugiej mam postawić /dane ale jaki mam parametr wybrać w Mincie, zeby ta partycja była od razu zamontowana i dostępna?

Chodzi mi o osiągnięcie takiego efektu:
1. Partycja 80 GB - System + MOje dane
2. Partycja 120 GB - Pozostałe dane.
3. Swap - 4GB

I teraz pozostaje pytanie - jakie punkty montowania w tym zastosować i jak zrobić, żeby te dyski były od razu dostępne i można było na nie kopiować co się da.

Mam nadzieję, ze jasno to wyraziłem.

Testowo jak postawiłem MInta na jednym komputerze to pytał się non stop o hasło (menedżer programów np.). czy tak powinno być? Nie jest to za bardzo paranoiczne?
A i jeszcze jedna sprawa. Czy da się w Linuxie połączyć na takie samej zasadzie jak Cisco VPN client w Windowsie. Jakiś program?

Jeszcze jedna sprawa. bawić się Netrunnerem jak chce się KDE czy zostać np. na Mincie KDE?

Proponuje też aby oddzielić moje posty tutaj i może nowy temat o Linuxie? Pewnie komuś się przyda partycjonowanie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości