Fixitpc.pl - lista darmowych i komercyjnych programów zabezpieczających
#1
na Fixitpc.pl pojawił się dziś autorski wątek Picasso zatytułowany "Lista darmowych i komercyjnych programów zabezpieczających". Watek jest rozwojowy, ale ma swoje celowe ograniczenia i nie znajdziemy tam niektórych programów...uzasadnienie takiej postaci listy - merytorycznie i technicznie - poniżej w początkowym fragmencie artykułu

Cytat:Założeniem listy jest zbiór nowoczesnego oprogramowania, a nie przestarzałych wersji. Jest ona mocno przefiltrowana, przykładowo masa softu wyliczana na liście Free Windows Desktop Software Security List[url=http://www.techsupportalert.com/content/probably-best-free-security-list-world.htm][/url] została tu celowo wyeliminowana, tak ze względu na datowanie produktów, jak i inne zastrzeżenia.
 
Temat powstaje po to, by nie kombinować i nie zaszkodzić sobie. Powtarzam od dawna w tematach usuwania malware sugestię trzymania się silnych udokumentowanych na rynku marek i nie szukania cudów na kiju. Rozwiązania egzotyczne, niszowe są podawane tu raczej jako ciekawostka aniżeli namowa na zabezpieczanie tymi rozwiązaniami. Pewne programy oznaczyłam na szaro, by zasygnalizować kontakt z programem tylko na poziomie oglądnięcia jego strony domowej. Powody dla tego mogą być różne: mało znany produkt / ciekawostka, istnieje oryginał używający tych samych silników mający lepsze właściwości, przestarzała konstrukcja zabezpieczeń, niedopracowanie aplikacji, reputacja ogólna producenta. A o beta to wiadomo co sądzić.
 
Podział funkcyjny jest dość umowny, gdyż są programy które nie można poddać jednoznacznej klasyfikacji (np. SpyShelter) i spełniają wymagania kilku sekcji. Ponadto, słowo "antywirus" jest tu użyte z powodów historycznych. Obecnie granica funkcyjna mocno się zaciera i "antywirus" może realizować o wiele więcej funkcji oraz usuwanie innych typów zagrożeń (np. adware/PUP), zaś "antymalware" może mieć zintegrowany silnik antywirusowy. Wiele aplikacji integruje też silniki zewnętrzne (na dziś jest to przede wszystkim silnik Bitdefender) i to jest oznaczone.

Link do listy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Trzeba przyznać ze kawał solidnej i dobrej roboty został wykonany w tym wątku.
Odpowiedz
#3
Ha..!! zauważyłem że nie mają pełnych wirtualizacji systemu czyli Virtualbox czy VMware na liście oraz Qemu itp Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
Nie ma wielu programów, jak informuje komunikat, a maszyny wirtualne nie są dedykowane tylko jako zabezpieczenie.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Świetna robota, naprawdę. Cieszę się szczególnie z tego powodu, że dzięki tej liście poznałem kilka nowych rozwiązań . Picasso, jeśli to czytasz, to wiedz, że masz u mnie wielkie piwo i chętnie przy nim pogadam Wink

PS
Opcja z Sophos XG Firewall zaczyna mnie bardzo interesować... Ciężko mi ocenić, czy jest "na wyrost" i chyba tylko przetestowanie może rozwiać moje wątpliwości. Testowanie Diladele było kupą przyjemności i ciekawych doświadczeń, więc mam nadzieję niebawem spróbować postawić ten komputer w kącie Smile
SpyShelter Firewall
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości