Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły
#1
Cześć! Drugi tydzień marca będzie tygodniem wypłaty, co oznacza, że czas zbiórki kasy na nawy PieC zostaje zakończony. Po ponad siedmiu latach sprawowania władzy  stary Domek spali teczki i będzie pełnił tylko funkcje doradczą, a zaszczytu bycia PeCetem Alfa dostąpi nowa maszyna.
Zanim do się stanie, muszę go jednak kupić i złożyć. A nawet nie wiem, jakie podzespoły do końca chcę i niniejszym proszę o pomoc w doborze.
Na sprzęcie znam się pobieżnie, nie siedzę do końca w tym, który wariant I7 czy GeForce'a ma jakie parametry, wiedzę mam raczej ogólną i przestarzałą.
Komputer ma służyć... no właśnie. Decyzje odkładam od dwóch lat, a wtedy dużo grałem i robiłem obliczenia na studia na dużych macierzach/obrazach,  (coś a'la MatLab), ale też na wektorowych plikach... Teraz ani jedno, ani drugie i robi się z tego trochę spełnianie dziecięcych marzeń Wink Na pewno wiem, że chcę trochę bardziej zacząć się uczyć różnych rzeczy niż bawić się z kompem, planuję mieć kilka VM z różnymi systemami i... nic z konkretów więcej. Wstępnie myślę, żeby zestaw, czyli dobranie komba procek-grafa było mniej-więcej dopasowane jak pod gamingowe zestawy, ale też nie jestem do końca przekonany. W OC raczej nie będę się bawił, ewentualnie w jakimś minimalnym zakresie.

Na razie wiem, że od starego kompa przejmę monitor LG 23MP67VQ-P (full HD, matryca IPS), głośniki Creative Gigaworks G20 Series II i słuchafony Audiotechnika ATH-TAD300.
Cena nowego kompa to około 4000 zł z mała górką,(chociaż jak wyjdzie na jaw moje skąpstwo, to skończę pewnie z 2x tańszym zestawem Tongue)
Komp ma być na kilka latek, jak poprzedni Suspicious
Do nowego kompa potrzebuję:

-Płyta główna - raczej żadne wyższej półki cenowe, ma utrzymać resztę podzespołów, nie będzie ekstremalnego podkręcania ani skrajnych warunków atmosferycznych. Standard ATX. Bez planów na wymianę podzespołów co chwilka, więc porada typu "kup lepsze gniazdo, to za dwa lata lepszy procek" odpada.
-Procek - Intel, z tego co widzę, wcisnę się w I5. AMD chyba odpada.
-Grafika - Niemal na pewno GeForce, na szybkości patrząc jakiś GTX960 będzie w moim zakresie.
-SSD - na system, myślę, że 120 GB się zmieszczę.
-HDD wbudowany - 2 TB, na dane.
-Ram - myślałem o 16 GB w dwóch kościach na starcie i możliwości późniejszego rozszerzenia. Jeśli (daj Boże) wrócę do swojej specjalizacji, to wejdzie w grę mielenie naprawdę dużych plików.
-Karta dźwiękowa - myślałem o jakiejś dedykowanej, nie wbudowanej, niestety, zupełnie nie mam pojęcia, jak rynek wygląda. Mam wszystko zripowane do FLAC i w porównaniu z odpaleniem kompakta w wieży (a mam ponad 20-letnią), bez zmian equalizera wrażenie jest, jakby włączyć radio i przykryć gąbką. Po prostu jakość zintegrowanych jestem w stanie już usłyszeć Tongue Oczywiście,   dopasowana do głośników i słuchawek opisanych powyżej, nie chcę overkilla. 
-Obudowa - Ma się zmieścić i chłodzić. Wbudowany czytnik kart pamięci (obowiązek co CF i SD) i jakieś gniazda USB, audio i mikrofon na przednim panelu.
-Napęd optyczny - nagrywarka DVD, Blu-Raya to ja w życiu w reku nie miałem...
-Chłodzenie - jeśli dołączone nie wystarczy... Tongue
-Zasilacz - żeby to uciągnął.
-Zewnętrzny HDD - myślałem o jakimś 2TB na backupy. To może poczekać i dojść po kolejnej wypłacie Wink
-Klawiatura - żadne gamerskie cuda, klasyczny układ, wypukłe klawisze i parę klawiszy multimedialnych. Czytałem, że ponoć fajna sprawa do pisania to klawiatura o mechanicznym skoku klawiszy, ale nigdy nie miałem pod łapą - warto się tym zainteresować?

-Mysz - też bez cudów, minimum pięcioprzyciskowa z rolką, solidna.
-System - Planuje windows 7 i na VM potestować najpierw 10
-Aha i bez M$ Office'a się raczej nie obejdzie.

Chyba nic nie zapomniałem.

Uwagi, sugestie, komentarze, propozycje - chętnie przyjmę.
Propozycje całego zestawu czy konkretnych elementów, też.
Jak ktoś ma sprawdzone źródła, gdzie kupić taniej, lepiej - też.
Polecić jakieś bardziej sprzętowe forum, gdzie dobrze radzą... z tego co czytam, regulamin SG tego nie zabrania... tez Smile
Jeśli pierniczę w którymś etapie mojego opisu jak potłuczony - dajcie znać w pierwszej kolejności!

Tyle.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły - przez M'cin - 01.03.2016, 23:58
RE: Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły - przez Konto usunięte - 09.03.2016, 00:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości