Win10 - prosta obsługa, komputer rodzinny i do gier
#1
Cześć, 
Potrzebuję pomocy w doborze zabezpieczeń do nowego komputera. 

Na początek kilka szczegółów :
System: Windows 10 home 64 bit PL. 
Użytkownik: żona i ja = na co dzień wspólne konto zwykłe, przy aktualizacjach albo instalacji softu wyskakuje monit o hasło dla konta administratora. 
Zastosowanie: Internet, YouTube, MS Office 2010, rodzinne dokumenty i zdjęcia, rozrywka - gry i filmy. 

- cały soft mam legalny, nie instaluję dodatkowych programów, nie testuję niczego, 
- korzystam też z platformy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- to co się da to wolę mieć portable niż instalować, np. Gimp, 
- Żona wchodzi czasem na pudelki itp.,
- ja czasem wchodzę na mniej bezpieczne strony..., 
- zdarzają się obce pendrive, 
- czasem pliki PDF i Office przesyłane mailem od znajomych i współpracowników, 
- czasem filmy i seriale z zatoki, 
- gry ze Steam, GoG, Origin, UPlay - tylko legalne,
- w Excelu korzystam z makr VBA, 
- przeglądarka to Chrome i Firefox, obie portable, różne profile użytkowników, czasem Edge na szybko,
- portable i gry na innej partycji niż Windows i ProgramFiles, tak samo dokumenty na osobnej partycji.

Kiedyś przerabiałem różne konfiguracji, ale teraz zależy mi na prostocie i jak najmniejszej konieczności konfigurowania i ingerencji użytkownika. 
Chcę, by gry uruchamiały się bez błędów, by Office działał dobrze i by pobrane pliki nie znikały.
Zależy mi, by ewentualne komunikaty były jasne dla żony.
Dotychczas nie mieliśmy żadnej infekcji, bo usługa Common Sense działa jeszcze sprawnie Wink 

Z płatnych programów mam licencje na:
- MalwareBytes AntiMalware dożywotnia,
- Sandboxie dożywotnia,
- AppGuard, ostatnio instalowania v.4.0,
- Windows Firewall Control dożywotnia, 


1. Jaki prosty układ polecacie, czy może coś dokupić? 
2. Czy i jak wyłączyć telemetrię, ale żeby Windows 10 był aktualizowany na bieżąco? 
3. Czy warto dokupić NVTERP? Widzę, że jest już nierozwijany, ale podobno beta działa na W10. Czy nie dubluje on np. funkcji AG? A może lepiej zadziała darmowa wersja Voodoo Shield - ale czy w Voodoo free dodam np. Steam do wyjątków?
4. Czy Sandboxie nie ma jakiś zgrzytów ze Steam, bo podobno jest wykorzystywany do multi-kont i gryzie się ze Steam - 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Czy to znaczy, że nie uruchomię gier ze Steam jeżeli mam zainstalowane Sandboxie, czy też nie uruchomię gier w piaskownicy? Ktoś z Was to przerabiał?
5. Czy stosować jakieś osobne narzędzie do zabezpieczenia przed zakażeniem poprzez USB?
6. Patrzyłem na różne wątki tu i tam. 

6a. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6b. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6c. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

 
6d. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- co to jest?? 
6e. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- czasami sprawiał mi problemy i jego reakcja na zgłoszenia była powolna, to znaczy zanim przetworzył żądanie dostępu to program który się właśnie aktualizował zgłaszał problem z siecią itp., to może lepiej TinyWall -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

? Albo może Windows 10 nie potrzebuje już firewalla?
6f. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6g. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6h. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6i. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

6j. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

 


Podsumowanie:
Myślałem o Sandboxie (dla przeglądarek www, pdf, office, media Playera) + MBAM. Ewentualnie jeszcze TinyWall.
Jeżeli polecacie to samo to podajcie jakieś uwagi by to dobrze skonfigurować.


R.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Win10 - prosta obsługa, komputer rodzinny i do gier - przez rafi84tek - 02.07.2017, 21:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości