Linux dla "opornych" jako system alternatywny
#4
To może ja coś wtrącę od siebie. Linuxa używam od ~2 lat, prywatnie i w firmie. Długo siedziałem na Linux Mint 18 (a niedługo w czerwcu będzie już wersja 19, więc nie pchaj się w staroć 17) i system jest właściwie out-of-the-box. Niestandardowe programy i narzędzia łatwo zainstalować z oficjalnego repozytorium lub z PPA (czyli repozytorium społeczności, które się dodaje przy instalacji, aby program aktualizował się na bieżąco z systemem operacyjnym). Dla jednych PPA to mieszanie w systemie, bo nie wiadomo co ktoś może umieścić w kodzie, dla drugich czasem wybawienie, bo bardzo łatwo coś zainstalować i utrzymywać aktualne, jeśli nie ma tego w repozytorium oficjalnym. Dzięki temu przy aktualizacji systemu wyszukuje ci, czy masz nową wersję zainstalowanego programu z PPA, coś jak Secunia Personal Software Inspector z Windows.

Trudno wróżyć czego oczekujesz i jakich programów potrzebujesz, ale zawsze wszystko możesz sobie wcześniej sprawdzić na Linuxie zainstalowanym w wirtualnej maszynie lub nagraj dystrybucję na USB i uruchom do testowania bez instalacji. Będziesz mógł zainstalować wszystko i korzystać z systemu do czasu, aż braknie ci miejsca na pendrive.

Długo też korzystałem z Ubuntu 16 LTS i niedługo przesiądę się na 18 LTS, bo systemy debianowe bardziej mi odpowiadają niż redhatowe.

Problemów ze sterownikami nie miałem z kartą Nvidia. Zawsze instaluję sterowniki zamknięte od producenta, które są w repozytorium lub pobieram ze strony producenta najnowsze i instaluję "ręcznie" - kilka komend i po robocie.

W gry da się pograć. Gustuję w RPG i strategiach, więc większość topowych gier jest na Steamie. Instalujesz Steama i tyle. Reszta działa automatycznie - pobierasz z aplikacji grę i odpalasz. Nic nie trzeba grzebać w plikach. Tak samo jak na Windowsie. Zero problemów.

Najgorszej miałem zawsze ze starawą drukarką laserową Brothera, dla którego bez instalacji sterowników od producenta nie działa skanowanie. Z drukowaniem też jest różnica pomiędzy Windows - nie wiem dlaczego, ale niektórych dużych plików pod Linuxem drukarka nie chciała drukować - na wyświetlaczu zwracało błąd, że brak pamięci - podczas gdy na Windowsie ten sam plik drukuje bez pierdnięcia. I musiałem drukować przez wirtualną maszynę na Windowsie Grin

To wszystko możesz wypróbować bez instalacji systemu. A jeśli się już zdecydujesz i wszystko będzie działać, to nie powinieneś żałować. Ale to też zależy od tego, czy masz czas. Bo nie zawsze od razu wszystko będzie działać tak jak tego oczekujesz. Dlatego na początek najlepsza jest dystrybucja taka, która ma najwięcej społeczności: Ubuntu / Linux Mint, ale też możesz od razu spróbować Fedory lub OpenSUSE. Z innych dytro nie korzystałem. Zawsze wybieram te z największym wsparciem, za którym stoi duża firma, która pociągnie rozwój dystrybucji do przodu.

Wirtualizacja też działa bardzo dobrze. Zarówno VirtualBox jak i VMware. Możesz też wypróbować KVM. Który jest najwydajniejszy? Nie wiem. Dużo też zależy od ustawień maszyny: przydzieloną pamięć ram na maszynę powinno się upchać od razu do RAM dla większej wydajności, plik maszyny powinien być w całości od razu z przydzieloną całą powierzchnią co eliminuje fragmentację i szybszy odczyt i zapis danych.

Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to chętnie odpowiem.

A co do poradnika instalacji jest tego dużo w sieci. Na pewno sobie poradzisz, pomimo że ciut inne jest partycjonowanie.

I Jeszcze jedno. Linuxy to nie to co kiedyś. Naprawdę nie ma się czego bać. 99% rzeczy działa od razu po instalacji. Co więcej - w starszych komputerach z WIndows trzeba instalować sterowniki dźwięku i karty sieciowej oraz grafiki. Tego w 98% nie uświadczysz na Linuksie. System na naprawdę dobre wsparcie dla hardware - no chyba, że trafi się coś naprawdę mało popularnego.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez adrian.sc - 17.05.2018, 16:52
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 23.05.2018, 12:37
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 23.05.2018, 13:18
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 25.05.2018, 10:09
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 25.05.2018, 11:58
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 31.03.2020, 15:52
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 01.04.2020, 08:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości