Koronawirus - czy zwierzęta domowe mogą zarażać?
#1
Cytat:- Od kilku dni ludzie dzwonią i pytają, co ze zwierzętami domowymi w związku z koronawirusem. Pytają wprost, czy można zostawić zwierzę – przyznaje Marcin Jakubczak ze schroniska w Sosnowcu. I choć Jakubczak tłumaczy im, że nie powinni się obawiać, przynajmniej jeden pies już trafił do przytuliska ze strachu przed koronawirusem.
Prezydent Chęciński w swoim apelu przytoczył słowa Światowej Organizacji Zdrowia o tym, że nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta mogą zarazić się koronawirusem.
"Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Dobrze jednak umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella" – napisał Chęciński.
"Wiem, że takie przypadki występują rzadko, ale sam fakt, że są, jest przerażający. Proszę, nie róbmy tego i nie zostawiajmy naszych pupili w tych ciężkich chwilach" - zakończył wpis prezydent Sosnowca.
- Wydałem ten apel na prośbę organizacji pozarządowych. O zwierzęta należy dbać, nie bać się, nie pozbywać się – powiedział nam Chęciński.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Możliwe, że już część z Was temat pandemii Koronawirusem przejadł się, ale sprawa udziału zwierząt w tych wydarzeniach czy jak niektórzy twierdzą obwiniania ich za poszerzanie się zachorowań jest na tyle istotna, że postanowiłem wrzucić kilka informacji. Impulsem dla mnie były doniesienia w sieci, że ludzie zaczynają niemal masowo zwracać się do weterynarzy nie tyle z prośbą o informacje, ale by pomogli pozbyć się dotychczasowych pupili.

Informacje przedstawione tutaj to nie żadne domysły czy "fake newsy", a takich wiele w polskiej prasie i internecie się pojawiło...są jak najbardziej oficjalne i mam nadzieję, że ocalą choć niektórych "braci mniejszych".

Cytat:Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 jest wynikiem przenoszenia z człowieka na człowieka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić chorobę.
Krajowe służby weterynaryjne Hongkongu zgłosiły do OIE dowody, że pies uzyskał pozytywny wynik testu na wirusa COVID-19 po kontakcie z chorym na COVID-19 właścicielem. Test przeprowadzono metodą PCR i wykazano obecność materiału genetycznego z wirusa COVID-19. Pies nie wykazywał żadnych klinicznych objawów choroby.
Nie ma dowodów na to, że psy mają udział w rozprzestrzenianiu się tej ludzkiej choroby lub że w ogóle zachorują. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy i w jaki sposób zwierzęta mogą być dotknięte wirusem COVID-19.
(...)
Podsumowanie
Pamiętajcie, że

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, chociaż badacze nie wiedzą dokładnie, jak długo w takim stanie wirus może przetrwać. Taki problem jest na przykład w Chinach, gdzie bank centralny gruntownie czyści i niszczy potencjalnie zainfekowaną gotówkę. W ten sam sposób koronawirus może być obecny np. na sierści psa lub kota.
Sheila McClelland, założycielka organizacji Lifelong Animal Protection Charity (LAP) z Hongkongu, w

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

:
Cytat:„Obecne dowody jasno wskazują, że psy nie są w żądnym wypadku bardziej narażone na rozprzestrzenianie się (koronawirusa) niż przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład klamki do drzwi”
McClelland stwierdziła, że nie ma potwierdzonych przypadków kotów lub psów z chorobą spowodowaną koronawirusem. Nie ma również opublikowanych żadnych badań wskazujących, że test na koronawirusa jest w jakikolwiek sposób wiążący i można go odnieść do psów i kotów.
źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


------------------------
Prywatnie - mam od prawie 10 lat kota...jest częścią rodziny...
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Koronawirus - czy zwierzęta domowe mogą zarażać? - przez ichito - 16.03.2020, 17:30
RE: Koronawirus - czy zwierzęta domowe mogą zarażać? - przez Konto usunięte - 17.03.2020, 07:07
RE: Koronawirus - czy zwierzęta domowe mogą zarażać? - przez Konto usunięte - 17.03.2020, 12:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości