Moje wnioski z kilkudniowego testowania NAV 2009.
#1
Witajcie Smile

W związku z tym że ów program wzbudza powszechne zainteresowanie, sam postanowiłem go przetestować, a wnioskami i spostrzeżeniami z mojego testu postanowiłem podzielić się z Wami, co niniejszym czynię Smile

Więc od początku:

Proces instalacji:

Instalacja przebiegła szybko i bez najmniejszych problemów. Cały proces trwał mniej więcej minutę ( na oko Smile ). Od razu po instalacji NAV 2009 był gotów do pracy, restart PC nie był konieczny

Wygląd interfejsu:

To oczywiście rzecz gustu, ale jak dla mnie jest on przejrzysty, niemniej jednak pewne opcje są nazwane co najmniej dziwnie Smile

Zasobożerność:

Zacznę od konfiguracji PC na której był zainstalowany NAV 2009, a oto i ona:

Q9450
Gskill F2-8500CL5D-4GBPK
GF 9800GX2
Samsung SpinPoint F1 750 GB (SATA II, 32MB cache, NCQ)
WinXP Pro SP3

Podczas zwykłej pracy, czyli np przeglądanie www, słuchanie mp3 z Winampa program zadowalał się średnio 10MB Ramu, przy czym najmniejsze zauważone zużycie Ramu wyniosło 3MB, a największe 20 MB. Zajętość procesora wyniosła przy tym max 2%.
Podczas skanowania na żądanie zużycie Ramu wahało się od 20 do 70MB, przy czym w większości oscylowało w przedziale 35-45MB. Średnie użycie procesora wynosiło ~ 10% ( najmniej 4, najwięcej, chwilowo 25 % ).

Skuteczność:

I tutaj pełne rozczarowanie z mojej strony niestety. Nie dość że program pozwala na zapisywanie na dysku zainfekowanych plików / archiwów, to jeszcze po zapisaniu ich podczas skanowania z menu kontekstowego nie widzi w nich zagrożenia wcale, lub wykrywa tylko częściowo. Program wyłapuje szkodniki dopiero wtedy gdy

- otworzymy zainfekowane archiwum / plik.
- po otwarciu zainfekowanego archiwum klikniemy na zainfekowany plik.

Zdarzyło mi się również wejść na pewną stronę www, po wejściu na którą od razu instaluje się Trojan Clicker. NAV 2009 nawet nie pisnął że coś się instaluje. Jedynie po chwili zablokował próbę włamania na mój PC, co było dla mnie sygnałem, że coś niedobrego mam na kompie. Uruchomiłem pełne skanowanie i wykrył 2 syfy Smile

Wnioski końcowe:

Program lekki, prosty w obsłudze, lecz przepuszczający wirusy jak sito Smile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Moje wnioski z kilkudniowego testowania NAV 2009. - przez Pablosss - 18.11.2008, 22:20
Re: Moje wnioski z kilkudniowego testowania NAV 2009. - przez lunaticdreams - 19.11.2008, 19:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości