Pod parasolem ochrony. Avira.
#1
Zacznijmy od video-testu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Każdego dnia przeglądamy pocztę, odpisujemy na wiadomości dostarczane za pomocą popularnych komunikatorów, pracujemy przy komputerach, przetwarzając poufne dane, płacimy rachunki, dokonujemy zakupów w sieci. Wszystko to sprawia, że stajemy się niejako „pieczenią podaną na tacy” przeróżnej maści przestępcom internetowym. Niby nic, mógłby rzec ktoś , „przecież nie mam miliona na koncie, przecież kartę mogę zablokować w banku, przecież zawsze jest format”, można i tak, ale czy aby jest to najlepszym wyjściem. Program, który dziś opiszę jest po prostu stary. Nie, nie zamierzam wspominać o poprzednich wydaniach aplikacji, jak najbardziej chcę przedstawić tę dedykowaną na rok 2013, ale jednak – jak twierdzą złośliwi- starość omawianego oprogramowania ( i tylko ona) zapewnia mu ciągła popularność. Dzieje się tak zapewne dlatego, że od kilku wersji Avira nie pokazywała zbytnich nowości. Doszło do pewnego constansu, który zdawał się być nieco smiesznym przy nowych , konkurencyjnych rozwiązaniach. Nic się nie zmieniało. Parasolka, jak to parasolka , w miarę lekka, z dużym zapleczem definicji, niszową heurystyką i ogromną powszechnością. To w zasadzie prawdopodobnie jedyny niespolszczony program tak bardzo popularny na polskich komputerach. Czy to aby nie jest zwykłym przyzwyczajniem?

Avira bez wątpienia największą popularność zyskała dzięki swej darmowej aplikacji antywirusowej. Banalny w obsłudze programik ciągle nie schodzi z podium bezpłatnych oprogramowań. Tylko co dalej? Jak już wspominałem niejednokrotnie, najczęściej na polskich forach spośrod płatnych rozwiązań wymienia się Kasperskyego, Eseta czy Nortona, o Parasolce w wersji pełnej rzadko kiedy się mówi. Być może czas to zmienić, bo czy jesteśmy złośliwymi dla niemieckiego producenta, czy też wręcz przeciwnie, należy przyznać ,że Avira Internet Security 2013 nie jest aplikacją obok której można tak po prostu przejść obojętnie. Trochę się zmieniło, ale co konkretnie?

Ochrona przed wszczepieniem kodu.

Elwis wykonał test kilku aplikacji typu IS na trojanie bankowym rodziny ZBOT, za pomocą którego wykazał, który ze sprawdzanych pakietów jest w stanie poradzić sobie z zagrożniem, nawet w przypadku dezaktywacji znacznej części modułów ochronnych. Nie Emsisoft, bynajmniej nie Kaspersky, nie poradził sobie również F secure, tylko Avira była w stanie przy każdej próbie powstrzymać ZBOTa. Wzorowana na Anti-logerach ochrona przed wsczepieniem kodu zapobiega manipulacjom jednej aplikacji nad drugą. Jest to bardzo ważną funkcją mająca zmagać się z wirusami przeznaczonymi do kradzieży prywatnych haseł czy po prostu zwyczajnych „e-złodzieji”. Lepiej pózno niż wcale.

Chmura, z której jeszcze nie pada deszcz.

Nowa Avira korzysta już z technologii Cloud. Może brzmi to trochę śmiesznie - McAfee wprowadzał Artemisa w 2008/2009, Panda Cloud ma już kolejne wydanie swej świetnej aplikacji, a pozostali producenci korzystają z chmury dla ocenienia reputacji plików czy szybszej reakcji na nowe zagrożenia. Avira zaczęła teraz. Wszystko to jeszcze „raczkuje'', ale biorąc pod uwagę liczbę klientów producenta już niedługo o technologii Cloud Parasolki wiele usłyszymy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Instalacja pakietu Internet Security niemieckiego producenta wymaga rejestracji. To chyba jedyna trudna czynność , która może przysporzyć problemów typowemu internaucie.

Główna karta interfejsu Parasolki przedstawia ogólny stan zabezpieczeń systemu. Mamy informacje o antywirusie, Firewallu czy terminie licencji. Po lewej stronie znajdują się odnośniki do konkretnych zakładek. Wiele ich. Nie czuję tu łopatologii znanej z Nortona czy F secure.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zadziwia także okienko skanera. W mojej ocenie jest mocno nieczytelne i brzydkie. Zdaję sobie sprawę, że klienci nie zwracają na takie szczegóły uwagi, ale mimo wszystko....

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Skan systemu,

a więc czas napisać o antywirusie. Moduł real-time Aviry jest mocny i producent ukazuje to od kilku ładnych lat. Duża baza definicji i wystarczający skaner heurystyczny niejednokrotnie udowodniły, że z „Parasolką'' można zagłębiać się w sieci bez niepotrzebnych obaw o infekcję. Skan róznego typu archiwów, rejestru systemowego, sektora rozruchowego czy po prostu programów i plików znajdujących się w katalogach użytkownika, heurystyka „macrovirusów” czy AheAD, a więc wykrycia poza „standardowo-definicyjne” o trzech stopniach agresji (low, medium, hard) , sprawdzanie dysków sieciowych (na żądanie), interaktywne decydowanie co do zainfekowanych plików lub określenie własnych reguł postępowania, heurystyka „real-time” , automatyczne aktualizacje czy tzw. Backup – to wszystko czym dysponuje skaner Parasolki. Może powinienem bardziej się nad tym „wzruszyć”, ale czy aby tego wcześniej już nie było?

Firewall

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Domyślnie pyta o nieznane programy. Dodatkowo jak już wspomniałem wcześniej w połączeniu z funkcją kontroli przed wstrzyknięciem kodu jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma zagrożeniami. Niestety nie ze wszystkimi. Ruch sieciowy jest stale monitorowany na wybranym przez internautę poziomie, co pozwala na swobodne „poruszanie” się w internecie. Dodatkowo alerty wyświetlane przez moduł można nazwać zrozumiałymi, dziękii czemu zapora nie przypomina natrętnego HIPSa.

Kontrola stron internetowych.

Avira ( także przy pomocy tak popularnego toolbara) sprawdza odwiedzane strony internetowe zarowno pod kątem występowania na nich szkodliwego kodu jak i treści oszukańczych. Oczywiście, co jest standardem w tym pakiecie, odwiedzane witryny www również podlegają kontroli heurystycznej. Użytkownik może wykluczyć wybrane rodzaje plików ze skanowania oraz określać wyjątki, dzięki czemu Parasolka „ nie muli” przeglądarki Smile

E-mail

POP3, SMTP, IMAP , Ipv6, heurystyka i Anti-Phishing, w pełnym, płatnym pakiecie tych modułów zabraknąć nie powinno i Avira, podobnie z resztą jak większość konkurentow o ochronie programów pocztowych nie zapomniała.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kontrola rodzicielska i Social Networks

Oprócz typowego modułu kontroli przed niedozwolonymi treściowo stronami internetowymi , Avira wprowadziła coś całkiem nowego i dla każdego młodego człowieka, którego rodzice chcą kontrolować internetową aktywność- przerażającego.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Pełna kontrola pozwalająca sprawdzać nawet wiadomości na facebooku! A więc mamo, tato , poznajcie moich znajomych!, chciałoby się rzec...

Testując...

Avira Internet Security 2013 nie jest słabym pakietem. Od pewnego czasu stojąca „ w miejscu” i nie wprowadzająca niczego nowego/ciekawego/przełomowego Parasolka jakby powoli zaczyna iść w stronę zmian. Powoli...

Test wykazał, że AIS posiada reagującego Firewalla , dość dobrze kontrolującego dostęp do sieci. Do tego program potrafi powstrzymać trojana bankowego rodziny Zeus oraz FakeAV nie jest w stanie zabić procesów popularnej Parasolki zarówno w czasie rzeczywistym jak i po restarcie ze szkodnikiem. To wszystko jest dobre i zdaje się wystarczające. Nie ma Sandboxa, brakuje wirtualizacji, aplikacja nie uczestniczy też w modnym ostatnio wyścigu na dodatki do zabezpieczenia transakcji bankowych, a i tak radzi sobie bardzo dobrze. Może w tej prostocie jest pewna metoda?

Nie spodobał mi się interfejs, ale miałem już okazje przekonać się, że „typowi” użytkownicy nie

chcą , ba wręcz nie znoszą zmian GUI. Obciążenie pamięci RAM moim skromnym zdaniem również za duże, jest też kilka innych denerwujących detali Aviry, jednak myślę, że jej zwolennicy będą wystarczająco zadowoleni z nowego wydania Parasolki .

Jak sądzicie, czy parasol ochronny jaki oferuje niemiecki producent jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę domowym komputerom?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Autor:McAlex
SafeGroup.pl - Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Pod parasolem ochrony. Avira. - przez SafeGroup.pl - 21.10.2012, 16:26
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez Konto usunięte - 21.10.2012, 16:29
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez Street - 21.10.2012, 16:34
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez McAlex - 21.10.2012, 16:50
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez KaMiL - 21.10.2012, 18:21
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez buri - 21.10.2012, 18:27
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez KaMiL - 21.10.2012, 18:28
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez preter - 21.10.2012, 18:31
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez ichito - 22.10.2012, 07:29
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez Fester - 22.10.2012, 10:35
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez McAlex - 22.10.2012, 12:34
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez PascalHP - 22.10.2012, 15:03
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez McAlex - 22.10.2012, 15:09
Re: Pod parasolem ochrony. Avira. - przez PascalHP - 22.10.2012, 15:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości