Ewolucja programów zabezpieczających
#1
Na weekend proponuję Wam przedstawienie swoich przemyśleń w tym temacie, którego mottoto:

Kto nie idzie naprzód, cofa się.

Czy tylko ja mam takie wrażenie, że na rynku jest nadmiar dobrego oprogramowania zabezpieczającego i producenci rozdają go za darmo na coraz dłuższe okresy? To cieszy z jednej strony - bo mamy coś wartościowego za darmo, ale z drugiej strony - jeśli przestaniemy płacić, to i jakość się pogorszy?

Pewnie większość użytkowników tego Forum ma jakiś nadmiar licencji i nie wie co zainstalować na stałe, żongluje programami jak cyrkowy artysta. Tzw. typowy użytkownik komputera także bez problemu znajdzie jakiś software za darmo.

Problem przypomina mi trochę początki wojny przeglądarek, gdy Opera starała się być płatnym programem. Tak było, choć mało kto to pamięta. Na początku w Operze był wybór pomiędzy Adware z banerem reklamowym i wersją płatną. Obecnie nikt już nie wyobraża sobie ewentualności płacenia za używanie przeglądarki. Ba! Więcej - mamy bezwzględną wojnę na darmowe przeglądarki – są nam skrycie przemycane przy byle jakiej okazji, jak toolbary.

Ale przecież przeglądarka www to także program, wymagający na obecnym etapie rozwoju sieci zaangażowania wielu ludzi posiadających specjalistyczną wiedzę, za którą trzeba zapłacić. Tak samo jak producent programu zabezpieczającego musi zapłacić swoim specjalistom.

Czy taka sama będzie przyszłość oprogramowania zabezpieczającego? Wygląda to kusząco z perspektywy użytkownika. Dla mnie jest oczywiste- skoro mogę mieć legalnie za darmo jakiś dobry program, to nie widzę sensu płacenia za nieznacznie lepszy.

Jak Waszym zdaniem będzie przebiegać ewolucja programów zabezpieczających? Czy wkrótce- analogicznie do przeglądarek będą już w większości bezpłatne?
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Ewolucja programów zabezpieczających - przez Adi Cherryson - 09.03.2013, 01:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości