Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły
#1
Cześć! Drugi tydzień marca będzie tygodniem wypłaty, co oznacza, że czas zbiórki kasy na nawy PieC zostaje zakończony. Po ponad siedmiu latach sprawowania władzy  stary Domek spali teczki i będzie pełnił tylko funkcje doradczą, a zaszczytu bycia PeCetem Alfa dostąpi nowa maszyna.
Zanim do się stanie, muszę go jednak kupić i złożyć. A nawet nie wiem, jakie podzespoły do końca chcę i niniejszym proszę o pomoc w doborze.
Na sprzęcie znam się pobieżnie, nie siedzę do końca w tym, który wariant I7 czy GeForce'a ma jakie parametry, wiedzę mam raczej ogólną i przestarzałą.
Komputer ma służyć... no właśnie. Decyzje odkładam od dwóch lat, a wtedy dużo grałem i robiłem obliczenia na studia na dużych macierzach/obrazach,  (coś a'la MatLab), ale też na wektorowych plikach... Teraz ani jedno, ani drugie i robi się z tego trochę spełnianie dziecięcych marzeń Wink Na pewno wiem, że chcę trochę bardziej zacząć się uczyć różnych rzeczy niż bawić się z kompem, planuję mieć kilka VM z różnymi systemami i... nic z konkretów więcej. Wstępnie myślę, żeby zestaw, czyli dobranie komba procek-grafa było mniej-więcej dopasowane jak pod gamingowe zestawy, ale też nie jestem do końca przekonany. W OC raczej nie będę się bawił, ewentualnie w jakimś minimalnym zakresie.

Na razie wiem, że od starego kompa przejmę monitor LG 23MP67VQ-P (full HD, matryca IPS), głośniki Creative Gigaworks G20 Series II i słuchafony Audiotechnika ATH-TAD300.
Cena nowego kompa to około 4000 zł z mała górką,(chociaż jak wyjdzie na jaw moje skąpstwo, to skończę pewnie z 2x tańszym zestawem Tongue)
Komp ma być na kilka latek, jak poprzedni Suspicious
Do nowego kompa potrzebuję:

-Płyta główna - raczej żadne wyższej półki cenowe, ma utrzymać resztę podzespołów, nie będzie ekstremalnego podkręcania ani skrajnych warunków atmosferycznych. Standard ATX. Bez planów na wymianę podzespołów co chwilka, więc porada typu "kup lepsze gniazdo, to za dwa lata lepszy procek" odpada.
-Procek - Intel, z tego co widzę, wcisnę się w I5. AMD chyba odpada.
-Grafika - Niemal na pewno GeForce, na szybkości patrząc jakiś GTX960 będzie w moim zakresie.
-SSD - na system, myślę, że 120 GB się zmieszczę.
-HDD wbudowany - 2 TB, na dane.
-Ram - myślałem o 16 GB w dwóch kościach na starcie i możliwości późniejszego rozszerzenia. Jeśli (daj Boże) wrócę do swojej specjalizacji, to wejdzie w grę mielenie naprawdę dużych plików.
-Karta dźwiękowa - myślałem o jakiejś dedykowanej, nie wbudowanej, niestety, zupełnie nie mam pojęcia, jak rynek wygląda. Mam wszystko zripowane do FLAC i w porównaniu z odpaleniem kompakta w wieży (a mam ponad 20-letnią), bez zmian equalizera wrażenie jest, jakby włączyć radio i przykryć gąbką. Po prostu jakość zintegrowanych jestem w stanie już usłyszeć Tongue Oczywiście,   dopasowana do głośników i słuchawek opisanych powyżej, nie chcę overkilla. 
-Obudowa - Ma się zmieścić i chłodzić. Wbudowany czytnik kart pamięci (obowiązek co CF i SD) i jakieś gniazda USB, audio i mikrofon na przednim panelu.
-Napęd optyczny - nagrywarka DVD, Blu-Raya to ja w życiu w reku nie miałem...
-Chłodzenie - jeśli dołączone nie wystarczy... Tongue
-Zasilacz - żeby to uciągnął.
-Zewnętrzny HDD - myślałem o jakimś 2TB na backupy. To może poczekać i dojść po kolejnej wypłacie Wink
-Klawiatura - żadne gamerskie cuda, klasyczny układ, wypukłe klawisze i parę klawiszy multimedialnych. Czytałem, że ponoć fajna sprawa do pisania to klawiatura o mechanicznym skoku klawiszy, ale nigdy nie miałem pod łapą - warto się tym zainteresować?

-Mysz - też bez cudów, minimum pięcioprzyciskowa z rolką, solidna.
-System - Planuje windows 7 i na VM potestować najpierw 10
-Aha i bez M$ Office'a się raczej nie obejdzie.

Chyba nic nie zapomniałem.

Uwagi, sugestie, komentarze, propozycje - chętnie przyjmę.
Propozycje całego zestawu czy konkretnych elementów, też.
Jak ktoś ma sprawdzone źródła, gdzie kupić taniej, lepiej - też.
Polecić jakieś bardziej sprzętowe forum, gdzie dobrze radzą... z tego co czytam, regulamin SG tego nie zabrania... tez Smile
Jeśli pierniczę w którymś etapie mojego opisu jak potłuczony - dajcie znać w pierwszej kolejności!

Tyle.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#2
Cytat:Polecić jakieś bardziej sprzętowe forum, gdzie dobrze radzą... z tego co czytam, regulamin SG tego nie zabrania... tez Smilep

To się odniosę dot ego punktu i załatwię cały post:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


4tys z wszystkim i do tego 16GB ramu, oj ciężko będzie, jak sobie tak w głowie na szybko poukładałem co tam można wcisnąć.

Odpuścił bym sobie pełnego ATX, bo po tym co piszesz nie wykorzystasz go.
Co do dźwiękówki, Xonar DX zerknij, albo pomyśl o DAC.

Jutro z rana się ku temu pokłonie i coś podrzucę sensownego Smile

EDIT:

Sama skrzynka:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Za to wszystko w podanym sklepie wyszło: 3199,80

Klawiatura i myszka, to według mnie osobiste preferencje, wiec tu zostawiam tobie do wyboru.
Odpowiedz
#3
Spore wymagania jak na na ten budżet i dodatkowo te produkty od MS.
Sama skrzynka to pewnie coś +/- 3tys jak kolega wyżej napisał .
Zmieniłbym dysk na

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tańsza płyta

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

też będzie ok.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- cena kosztem wyglądu .
Jeśli dużo gier to można by było pomyśleć o lepszej grafice

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#4
(02.03.2016, 22:01)snakes napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Spore wymagania jak na na ten budżet i dodatkowo te produkty od MS.
Sama skrzynka to pewnie coś +/- 3tys jak kolega wyżej napisał .
Zmieniłbym dysk na

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tańsza płyta

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

też będzie ok.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- cena kosztem wyglądu .
Jeśli dużo gier to można by było pomyśleć o lepszej grafice

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dysk ok fajny, ale sporo drogi ciężko go będzie w takim budżecie zamknąć.  I pytanie czy użytkownikowi potrzebny taki wielki, jak sam wspomniała tarczy mu 120GB.

Nie koniecznie powiedział bym ze będzie ok. Zero możliwości rozbudowy chociażby najmniejszej, a w przyszłości jak ze chce dołożyć mocniejszą grafikę, to zdarzało się ze grafiki nie chodziły na tańszych płytach.

Ramy to nie cena kosztem wyglądu tylko cena kosztem wydajności. Podane przez ciebie bedą mniej wydajne od podanych prze zemnie. NA wydajność nie składa się ich tylko Taktowanie ale także opóźnienia.

Grafike bym odpuścił, chłodzenie nie należy do najlepszych.
Odpowiedz
#5
Większy dysk to automatycznie większa prędkość i ogólnie lepsza opłacalność .
Jak 128 to

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- najlepszy wybór
Grafikę można oczywiście wybrać od innego producenta.
"A w przyszłości jak ze chce dołożyć mocniejszą grafikę, to zdarzało się ze grafiki nie chodziły na tańszych płytach" - podasz jakiś przykład ?
Odpowiedz
#6
Raczej po godzinach pracy już nie grywam w gry. Raczej nie planuję wymieniać grafiki później, tak jak pisałem - komp na klika lat (2 poprzednie służyły mi ponad 7 Suspicious)
Raczej priorytet przesunąłbym na procek niż na grafę, na wypadek, gdyby komp liczył jeszcze kiedyś dużo rzeczy za mnie Wink
RAM to zdaje się, najmniejszy problem, jeśli dobrze widzę, na proponowanej przez dolara płycie głównej mogę sobie później rozszerzyć te 8 GB o kolejne 3 kości pamięci.
M$ Windows 7 (mogę zaktualizować za darmo do 10, a jest w większości sklepów tańszy... dziwne, nie Tongue) to w sumie obowiązek - korzystałem z Libre Office i Open Office, ale to nie to... a jeszcze niech ktoś podeśle plik w docx czy innym nowym formacie, na 90% coś w tych programach się wysypie, a darmowe konwertery z sieci też sprawdzałem. Plus moje przyzwyczajenia Smile
SSD 120 GB wystarczy. Bo co tam ma być - Windows, Office, programy IS i przeglądarka... może ze 2-3 częściej używane programy jeszcze, ale na chwilę obecna nie mam nic pilnego, co zajmowałoby chociaż 1 GB.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#7
Policz ile dokładnie zostanie na samą skrzynkę .
Trudno dobierać idealny zestaw pod nie do końca jasno sprecyzowane wymagania .
Ogólnie to co podaliśmy jest ok .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- obudowa z czytnikiem .
Odpowiedz
#8
(02.03.2016, 23:57)snakes napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Większy dysk to automatycznie większa prędkość i ogólnie lepsza opłacalność .
Jak 128 to

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- najlepszy wybór
Grafikę można oczywiście wybrać od innego producenta.
"A w przyszłości jak ze chce dołożyć mocniejszą grafikę, to zdarzało się ze grafiki nie chodziły na tańszych płytach" - podasz jakiś przykład ?

Większa prędkość czego ?? Czy opłacalnosc ogólnie to tak, ale to czy się opłaca zależy jednak od właściciela danego komputera czy budżetu.
Dyski 250 są przeważnie wydajniejsze, nie mówię że nie.

Nie ma czegoś takiego najlepszy wybór bo w podobnej cenie do proponowanej przez ciebie A-Data jest Jeszcze Plextor M6V czy Transcend SSD370 a swego czasu jeszcze Crucial BX100
Akurat wszystkie konstrukcje cechuje Cena a możliwości.

Co do płyt, były sytuacje gdzie na H81 nie chciały działać poprawnie grafiki Hi-End na przykład R9 280x czy grafiki pokroju GTX 970.
Co jeszcze do płyt tańszych, słabsza sekcja zasilania, grzanie się mostka. Dla tego nie wkładał bym i5 akurat tylko coś z tańszych procesorów.

(03.03.2016, 00:13)snakes napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Policz ile dokładnie zostanie na samą skrzynkę .
Trudno dobierać idealny zestaw pod nie do końca jasno sprecyzowane wymagania .
Ogólnie to co podaliśmy jest ok .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- obudowa z czytnikiem .

Przecież kolega podał nam całkowity budżet, i poprosił o to byśmy my jednak policzyli, bo nie koniecznie jest on na bieżąco. Pirazy dxwi, system koło 400zł boxx Office troche wiecej, Kupi wersje cyfrowa wyjdzie taniej na systemach. Klawiatura myszka, coś koło 200zł, wiec zostaje reszta na komputer.

I kolega jednak na sprecyzował dokąłdnie jakie ma wymagania i co chce robić na komputerze w pierwszym swoim poście.

Co do czytnika @M'cin może pomyśl o takim na USB ??
Powiem ci też @M'cin że do tego co potrzebujesz bez gier, to i5 swobodnie powinna ci starczyć na dłuższy czas.
Odpowiedz
#9
Chodziło mi o to że zostały podane propozycje i warto to jeszcze wszystko przeliczyć i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie .
"Nie ma czegoś takiego najlepszy wybór bo w podobnej cenie do proponowanej przez ciebie A-Data jest Jeszcze Plextor M6V czy Transcend SSD370 a swego czasu jeszcze Crucial BX100
Akurat wszystkie konstrukcje cechuje Cena a możliwości" - dokładnie dobrych propozycji jest wiele tu już wedle gustu , upodobań do marki .
Tak poza tym Dolar444 nie ma się co spinać .
Odpowiedz
#10
Windowsa postaram się kupić taniej - chociażby w sklepie partnera G-Data, który gdzieś jest zalinkowany w jakimś temacie. Office coś podobnie postaram się wykombinować.
Czytnik kart pod USB mam, ale jest badziewny, często "wyłącza się" w trakcie kopiowania, a jedną CF mi spalił :/ Ta obudowa z czytnikiem polecona kilka postów wyżej wygląda spoko.
Ogólne pojęcie powoli zaczyna mi się pojawiać, na dniach przejrzę i popytam o konkretne modele, bo ciężko mi po parametrach domyślić się wszystkiego... grzanie mostka czy inne cuda ciężko wyczytać.
Jeszcze pytanie, bo mi się patriota wewnętrzny budzi - warto się GoodRAMem interesować?
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#11
Zależy co od tego GoodRAMa ?
Pamięci są ok - ale

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

wychodzą chyba najkorzystniej cenowo .
Płyta główna

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- chyba warto dołożyć jeśli budżet pozwoli .
Odpowiedz
#12
(03.03.2016, 15:07)snakes napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tak poza tym Dolar444 nie ma się co spinać .

Nigdzie się nie spinam, jeżeli gdzieś coś takiego odebrałeś, to sorry, źle dobrane słowa, pisane na szybko.

Co do GoodRam nie widzę problemu, ale nie widziałem tez żadnych sensownych DDR4.
Odpowiedz
#13

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Cena nieco niższa, ale gorsze latency... choroba, przydałby się jakiś wykres, jaki to ma wpływ na wydajność Suspicious
Patrze też SSD Goodrama i pytanie, czemu GOODRAM SSD Iridium jest droższe od GOODRAM SSD CX100? na papierzenie widzę różnicy.
Pendrive Goodram już mam Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#14
Chcesz wykresy masz:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Bo ma inne pamięci. Zapis jest mało ważny, bardziej liczy sie odczyt, no chyba ze rzeczywiście zamierzasz działać na tym dysku na dużych plikach.

Chodź w strefie tej budżetowej GoodRam nie wypada dobrze, ale jak już miał bym brać to brał bym C40
Odpowiedz
#15
Goodram Iridium Pro 240 GB jest wartą zainteresowania propozycją po ostatnich obniżkach ceny .
Dobrze wypada pod względem wydajności i gwarancja 5 lat też nie jest obojętna .
GOODRAM SSD CX100 stanowczo odradzam - konkretnie awaryjny model .
Odpowiedz
#16

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(pełnowymiarowa płyta, Z170, do oc, istnieje bios do podkręcania układów bez k, wersja L2.73)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(nowsza konstrukcja)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(modularny, 495W linia 12v)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Razem:
2582zł
opcja z karta dźwiękowa

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2932zł
opcja z ssd

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2882zł
+karta dźwiękowa i ssd
3232

Windowsa proponuję z odsprzedaży. Unia nakazała, jest to legalne.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Cena to od 60 do 150zł.
Odpowiedz
#17
(04.03.2016, 21:00)koxfx napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(pełnowymiarowa płyta, Z170, do oc, istnieje bios do podkręcania układów bez k, wersja L2.73)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(nowsza konstrukcja)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(modularny, 495W linia 12v)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Razem:
2582zł
opcja z karta dźwiękowa

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2932zł
opcja z ssd

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2882zł
+karta dźwiękowa i ssd
3232

Windowsa proponuję z odsprzedaży. Unia nakazała, jest to legalne.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Cena to od 60 do 150zł.

Zamiast tego zasilacza co proponujesz to wolał bym zaproponować coś co jest lepszej konstrukcji przykładowo w tej samej cenie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


konstrukcja Seasonic

czy coś w połowie modularnego także lepszego konstrukcyjnie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co do podkręcania myślę ze warto przeczytać:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sądze ze narazie można, ale za chwilę Intel pogada z Microsoftem, i zaczną sie dziać w różnych programach czy na systemie Anomalie. (To moje domysły)
Odpowiedz
#18
Pytań ciąg dalszy.

Obudowa. Proponowana przez Dolara odpada - kratka do wentylacji jest na gorze, a ja mam brzydki zwyczaj stawiania tak kupy rzeczy. Dołączony czytnik kart sobie daruję. Generalnie przejrzałem morele pod koątem obudów do ok. 150 zł, mam kilka na oku i nie powiem, najbardziej mi się podoba ta najtańsza. Niestety, nie mogę dla niej znaleźć żadnej recenzji. Takie mam pomysły, o:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

  - ktoś już chyba mi proponował nawet

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jeśli to pomoże wam pomóc mi, to obecnie mam taką:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Daleka od ideału, ale swoje robi.

Do tego napęd optyczny LG

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i wewnętrzny czytnik kart, np

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

albo

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- byłbym ukontentowany, gdyby ktoś powiedział z pierwszej ręki, jak się takie cuda spisują Suspicious

Zasilacz - propo są fajne, ale rozumiem, że przy ciut mocniejszym zestawie ten

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

o mocy 500 W będzie już za słaby?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

też się podoba, ale cena niemal o połowę wyższa Wink

Ram to chyba

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, ew. w wariancie na mocniejszą płytę główną z magistralą 2400 MHz myślałem o propozycji koxfx

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, jedną albo dwie kości.

Co do Audio, Xonar wygląda fajnie, ale spytam chyba jeszcze na forum audiofilskim, czy nie opłaca się na tym segmencie przyoszczędzić ze stówki Suspicious
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#19
Zacznę po kolei obudowy.

Przeglądałeś Zalman Z3 ?? także ma u góry kratkę. Jedyna jaka nie ma To Brutus M20 i jak coś to bym brał ją.
Chodź kratka nie ma wpływu na to co postawisz w sumie na niej. Po prostu lepsza wentylacja i odpływ ciepła w tedy jest.

Dalej, napęd to w sumie obojętny. Co do czytnika, w starej obudowie do której miałem dołączony podobny, powiem, działa, i nawet nawet to działa, i to co chciałem zrzucić zawsze mi się udawało, chodź z takiego cacka w sumie prawie w ogóle nie korzystam.

Co do zasilacza, obydwa linki prowadza do tego samego. 500W dzisiaj to naprawdę sporo, i pociągnie nawet mocniejsze zestawy, pytanie o jakie dokładnie tobie chodzi.

Co do Ramu, ramy o taktowaniu 2400MHz nie są obsługiwane przez płyty B150 tylko przez płyty Z170.
Jeżeli juz to zostaje tobie tylko Ram od GoodRama.

Co do Audio, zostają ci jakieś tam używki albo AIM

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

tylko pod starce PCI.
Łap poczytaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#20
Sorki, źle skopiowałem Suspicious tutaj zasilacz:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

sam zresztą polecałeś Suspicious
Jeśli zaś chodzi o ram 2400 MHz, myślałem o płycie głównej ASRock, którą poelcił koxfx lub podobnej.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości