Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły
#42
Nie, nie - nie wyraziłem zdziwienia. Sam mam taki ruter, tyle że jest jeden port USB 2.0 i mogę to spożytkować jako serwer plików (chyba samba) plus printserver. Niestety, tenże printserver wymaga dodatkowej aplikacji. Ale działa dość dobrze - podejrzewam że to nakładka na CUPS. Dysku nie podłączałem bo miałe Odroida.


Moim zdaniem, lepszy byłby NAS.

Skoro chcesz podłączyć dysk na USB do rutera, to albo ruter z USB 2.0, albo znacznie droższy z USB 3.0 (co najmniej dwukrotnie). Do rutera z USB 2.0 wystarczy dysk 5400, bo 7200 to aż nadto - nie wykorzystasz poziomu transferu.

Do tego, na standardowym firmware nie ma szans na ACL. Konta możesz sobie zrobić różne, ale każdy będzie mógł przynajmniej odczytywać pliki. Nie masz żadnej kontroli uprawnień do zasobów. Jeśli jednak to Ci niepotrzebne, to wiadomo, pomijamy.

Kolejna wada to ograniczenia w wydajności. Jeśli zaczniesz coś wrzucać, to automatycznie na drugim komputerze masz kółeczko i czekasz. Ograniczenia magistrali USB. No i ruter pewnie będzie zamulony.

Cenowo, NAS będzie porównywalny z ruterem i dyskiem. Tyle że do NAS-a potrzebny jest ruter - wystarczy zwykły, nawet FastEthernet. I tu podłączysz sobie urządzenia kablem (może nawet patchcordem), więc będzie pełen ruch i dodatkowe możliwości:
- torrent
- ftp
- fileserver
- DLNA
...

Sam zastanawiam się nad Synology z RAID.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły - przez Konto usunięte - 09.03.2016, 00:08
RE: Komputer dla Ć'minka - pomóżcie dobrać podzespoły - przez Tajny Współpracownik - 01.11.2016, 22:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: