Funkcja autouzupełniania może być niebezpieczna
#1
Cytat:Możliwość autouzupełniania formularzy w przeglądarkach to niezwykle przydatny mechanizm uwalniający nas od konieczności wielokrotnego wpisywania danych w formularzach. Jednak, jak ostrzega fiński haker i deweloper Viljami Kousmanen z łatwością może on posłużyć do przeprowadzenia ataków phishingowych. Metoda ataku jest banalnie prosta i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani dysponowania szczególnymi zasobami. Wystarczy w sprytny sposób umieścić na witrynie niewinnie wyglądający formularz.

Kousmanen zauważył, że Chrome oraz Safari automatycznie wypełniają wszystkie pola formularza. Wystarczy, że użytkownik wypełni jedno z nich, by reszta została uzupełniona. Na czym więc polega atak? Wyobraźmy sobie, że wchodzimy na całkowicie niewinnie wyglądającą witrynę, na której jesteśmy proszeni o podanie nazwiska i adresu e-mail. Widzimy formularz, składający się tylko z dwóch pól. Nie wiemy jednak, że pozostała część formularza została ukryta poza oknem przeglądarki. Gdy wypełnimy jedno z widocznych pól, opcja autouzupełniania dokończy za nas resztę. My zobaczymy, że zostało wypełnione pole z adresem e-mail, ale nie będziemy wiedzieli, iż poza widokiem znajdowały się i zostały uzupełnione, pola na inne informacje, jak adres, numer telefonu czy kod pocztowy.
(...)
Atak na pewno można przeprowadzić w programie LastPass oraz przeglądarkach Chrome i w Safari, chociaż ten drugi browser informuje użytkownika o wszystkich polach wypełnionych przez mechanizm autouzupełniania, więc uważny internauta powinien uniknąć ataku. Użytkownicy Firefoksa są bezpieczni, gdyż muszą kliknąć każde pole formularza, by zostało ono uzupełnione.
Źródło
http://www.dobreprogramy.pl/Autouzupelni...78461.html

Mechanizm objaśnia obrazek poniżej...jest zaczerpnięty z oryginalnego artykułu
https://github.com/anttiviljami/browser-...l-phishing
[Obrazek: autofill-demo.gif]

Poniżej linki, które mogą sprawdzić i zobrazować, co wasza przeglądarka wie o was
https://anttiviljami.github.io/browser-a...-phishing/
https://yoast.com/research/autocompletetype.php
"bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
https://technet.microsoft.com/library/cc722487.aspx
Odpowiedz
Podziękowania


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości