Aplikacja RSO - będą ostrzeżenia przed cyberzagrożeniami
#12
(26.07.2017, 13:58)zeno06 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A co do rejestrów: rejestr Magister powstał w roku 1970, a PESEL przyjmuje się że w 1979, ale jakoś żadnego ministerstwa cyfryzacji nie było.
Ale było SB, które to swoimi zasobami kadrowymi i finansowymi przypominało ministerstwo, a mając na względzie to, że podlegało potężnemu MSW, to mieliśmy do czynienia z państwem w państwie i niemalże zbrojnym ramieniem partii. Oba rejestry powstały na wyraźne spełnienie potrzeb bezpieki. Oni mieli swoich specjalistów od informatyki i elektroniki.

Poza tym, rejestr PESEL był obsługiwany pierwotnie tylko przez baaaaaaaardzo wąską grupę urzędników i funkcjonariuszy. A w przypadku CEPIK, CEIDG czy zwłaszcza ePUAP, mamy do czynienia z ogromną liczbą urzędów na każdym szczeblu. W końcu, na ePUAP możesz złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, dowodu, w CEPIK możesz sprawdzić liczbę punktów karnych, w CEIDG założyć firmę. I tutaj dochodzi jeszcze caaaała rzesza obywateli. Wymiana informacji jest na dużo większym poziomie, a nowe informacje pojawiają się dużo częściej (np. przyznane punkty karne). 

Warto jeszcze wspomnieć o cudzie techniki jakim jest Kompleksowy System Informatyczny ZUS. No właśnie, tak kompleksowy, że nie ma wszystkich informacji o świadczeniach i świadczeniobiorcach. Po prostu KSI obsługuje tylko świadczenia, które zostały przyznane po 1 stycznia 2009 roku. I z tego co słyszałem, ZUS planuje stworzyć zupełnie nowy system informatyczny. Przetarg pewnie wygra Asseco, bo żadna inna krajowa firma nie da rady tego zrobić. Ewentualnie może ktoś z zagranicy. IBM? Oracle?

Myślę, że bardzo dobrze że każdy rejestr ma swój zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Po co jedna ekipa ma zajmować się pięcioma różnymi systemami, które dostarczają różne dane i są inaczej zaprojektowane? I bardzo dobrze że jest ministerstwo cyfryzacji nadzorujące wszystkie rejestry informatyczne wraz z zespołami. Jedyne co można ogarnąć, bo absolutnie zbyteczne gabinety polityczne w resortach.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Aplikacja RSO - będą ostrzeżenia przed cyberzagrożeniami - przez Tajny Współpracownik - 26.07.2017, 15:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości