Linux dla "opornych" jako system alternatywny
#9
@ichito moim zdaniem nie powinieneś zaczynać od instalacji Linuxa. To bardzo zły pomysł. Zaczynamy od instalacji na penie wersji live-cd i testowania kilku dystrybucji, żeby móc sobie wybrać odpowiadające Ci środowisko graficzne i równocześnie takie, które pociągnie twój laptop (wspominał o tym już spamtrash i Grandalf). Najlepszym dla mnie jest KDE, ale równocześnie najbardziej obciążającym komputer. Z lekkich i jednocześnie oferujących spore możliwości personalizacji jest XFCE. Na tych bym się skupił (jeszcze ewentualnie Cinnamon).
Start Linuxa z konsoli Kerrivera jest możliwy, co udowodnił Ci już Grandalf.
Linuxa można zainstalować na penie, tylko (jak wspominał już @bluszcz będzie powolny. Chyba, że zainstalujesz na szybkim penie który ma prędkość zapisu zbliżoną do SSD (są takie, jednak ich cena jest sporo wyższa od odpowiadających im pojemnościowo SSD. Więc byłoby to rozwiązanie wątpliwe ekonomicznie) i będziesz podłączał przez USB 3.0(3.01).
Tak jak pisał @bluszcz przy live-cd pliki zainstalowane pliki i wprowadzone ustawienia zostaną zachowane do restartu, chyba że przy tworzeniu bootowalnego pendriva utworzysz równocześnie partycję persistence. Z istniejących programów w tej chwili oferuje to już chyba tylko Universal-USB-Installer (choć nie jestem tego pewien). Przy czym tak jak napisał @Peter niezawodnym jest Rufus (chociaż Persistence w nim nie utworzysz). Większość dystrybucji ma wersje live-cd (nielicznym wyjątkiem jest OpenSuse, który co prawda ma live-cd do starszych wersji, ale tworzone przez społeczność, a tym samym narażone są one na błędy).
MX Linux 17 nie jest żadnym starociem (koledze @adrian.sc chyba pomyliły się dystrybucje) i opiera się na kernelu 4.15. Generalnie MX Linux to bardzo fajna dystrybucja (taki "miszmasz" Debiana i XFCE) lekka i szybka, z fajnym menadżerem Thunar. Z innych dystrybucji do testowania polecę Netrunner, Manjaro XFCE, PCLInux KDE, Peppermint, Zorin, Rosa KDE.
Jak już dojdziesz do tego, które środowisko graficzne Ci odpowiada i która dystrybucja to możesz przystąpić do instalacji i skorzystać z porady Grandalfa, przy czym instalowałbym w maszynie wirtulnej (Linux operuje na innych systemach plików i moim zdaniem wprowadzisz sobie lekki bajzel w partycjach).
Co do kwestii bezpieczeństwa - odkąd wiemy o II wariancie Spectre, nie uznaję żadnego Linuksa za bezpieczny poniżej kernela 4.16. Tę wersję kernela posiada (że się tak wyrażę "wprowadzoną developersko") obecnie jedna tylko dystrybucja - Fedora 28. Generalnie nie przepadam za Fedorą, ale Fedora 28 KDE to najlepsza Fedora z jaką miałem do czynienia. Moim zdaniem ręczna implementacja kernela do wyższej wersji nie ma sensu, bo wcześniej czy później taka dystrybucja będzie się "sypać".
Btw. na PZD już nie piszę, bo mam dosyć durnej moderacji jednego admina, a w dodatku w "nagrodę" wyłączono mi możliwość edytowania moich postów.
Zemana AntiLogger+SS Premium+Shadow Defender+Dashlane+StartupStar+Keriver 1-Click Restore Free
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez zeno06 - 21.05.2018, 08:23
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 23.05.2018, 12:37
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 23.05.2018, 13:18
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 25.05.2018, 10:09
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 25.05.2018, 11:58
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 31.03.2020, 15:52
RE: Linux dla "opornych" jako system alternatywny - przez Konto usunięte - 01.04.2020, 08:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości