Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy
#5
Są plany nowej polskiej aplikacji, która ma za zadnie pomóc w obecnej sytuacji

Cytat:ProteGO to aplikacja projektowana na czas wychodzenia z najpoważniejszych obostrzeń wdrożonych do walki pandemią koronawirusa. Celem tego rozwiązania jest kontrola nad rozprzestrzenianiem się choroby. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że zamierza to osiągnąć poprzez budowę sieć połączeń pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych. Aplikacja nie będzie gromadzić ich danych, ani śledzić położenia użytkowników – uspokaja resort.
Nowy pomysł ma polegać na tym, że użytkownicy telefonów komórkowych instalują aplikację ProteGo. Do jej działania konieczny jest włączony stały Bluetooth. Dzięki niemu nasze urządzenie (telefon) komunikuje się z urządzeniami innych użytkowników aplikacji, a urządzenia innych użytkowników z naszym.
Dane o napotkanych urządzeniach przechowywane są w naszym telefonie przez dwa tygodnie. Są tam zaszyfrowane i nie są nigdzie przesyłane.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



I szerszy aspekt czyli wspólne europejskie przedsięwzięcie

Cytat:Europejski Inspektor Ochrony Danych Wojciech Wiewiórowski wezwał w poniedziałek w opublikowanym w serwisie YouTube nagraniu wideo do stworzenia ogólnoeuropejskiej, wspólnej aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
(...)
Rządy wielu krajów unijnych obecnie zleciły prace nad aplikacjami mającymi za zadanie monitorować ruch osób i wskazywać możliwe punkty zarażeń oraz wspierać egzekwowanie nakazu kwarantanny. Środki te spotkały się z szeroką krytyką ze strony ekspertów z dziedziny prywatności i aktywistów działających na rzecz praw człowieka w świecie cyfrowym, którzy wskazali, iż jednym z zagrożeń towarzyszących takim rozwiązaniom jest możliwość ich dalszego stosowania również po ustaniu pandemii.

Zdaniem Wiewiórowskiego wykorzystanie technologii Bluetooth oraz użycie tymczasowych, wygasających i losowych identyfikatorów chroni zarówno prywatność jak i dane osobowe, jednakże prace na wspólnym, ogólnoeuropejskim poziomie mogłyby przynieść lepsze rezultaty, szczególnie gdy mowa o zaufaniu wobec takich projektów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Kwarantanna Domowa i inne aplikacje na czas pandemii - przez ichito - 07.04.2020, 13:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości