Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy
#16
Cytat:Znalazłeś się blisko polskiej granicy? Nie zdziw się, że możesz otrzymać SMS z informacją o obowiązkowej kwarantannie. Alert RCB o kwarantannie na szczęście jest tylko SMS-em i nie pociąga za sobą żadnych obowiązków.
(...)
O dość nietypowym zdarzeniu poinformował nas jedne z naszych czytelników, który znalazł się blisko czeskiej granicy. Ponieważ był to teren górski, na jednym ze szczytów jego telefon zalogował się do sieci czeskiego operatora. Tuż po ponownym odzyskaniu polskiego zasięgu czytelnik otrzymał SMS-a z informacją o podleganiu kwarantannie. Cóż, tego typu wiadomość rzeczywiście może wprawić w pewne zaskoczenie i wywołać zaniepokojenie. Zwłaszcza, że w obecnej sytuacji nie do końca wiadomo co z taką informacją zrobić. Możemy jednak uspokoić – SMS nie jest równoznaczny z obowiązkiem poddania się kwarantannie. Ma jedynie charakter informacyjny.
Całość

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A tymczasem na antypodach
Cytat:Australijska aplikacja CovidSafe do monitorowania kontaktów społecznych w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 błędnie informuje użytkowników, którzy nie mieli pobranego wymazu z gardła celem testowania na obecność patogenu, że są zakażeni - podają media.
(...)
Według informacji serwisu Infosecurity Magazine wielu użytkowników aplikacji, którzy pobrali program na swoje telefony, otrzymało po jego uruchomieniu komunikat o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - mimo że nie przechodzili testów pod tym kątem, a nawet nie pobierano od nich wymazu z gardła.
Ekran informujący o rzekomym zakażeniu pojawiał się po wybraniu opcji przesłania do aplikacji swoich danych. Użytkownicy byli również proszeni o zgodę o ich przesłanie organom państwowym.
Zdaniem przedstawicieli australijskiej administracji rządowej aplikacja nie zawiera błędu - to użytkownicy obsługują ją w niewłaściwy sposób. "Nie powinno się przesyłać do aplikacji swoich danych osobowych, jeśli nie otrzymało się pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. To właśnie jest istotą działania tego programu" - stwierdził rzecznik ministra ds. usług administracyjnych Stuart Robert w rozmowie z dziennikiem "Daily Mail Australia".
Użytkownicy aplikacji cytowani przez gazetę zwracają uwagę, że program jest nieintuicyjny w obsłudze i nigdzie nie ma przycisku, który wyraźnie komunikowałby czynności, jakie powinni wykonać zakażeni koronawirusem. "Aplikacja nie mówi kliknij tutaj, jeśli zostałeś zdiagnozowany pozytywnie" - podkreślają.
źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Z naszym rodzimym ProteGO też nie jest różowo...to fragment wpisu jednego z programistów
Cytat:TLDR: Odradzam instalowanie aplikacji ProteGO Safe i innych aplikacji służących do śledzenia kontaktów w bieżącej ich formie.
Co jest nie tak z ProteGO?

Od pierwszego dnia kiedy otwarty kod pojawił się na GitHub przyglądałem się temu projektowi i brałem aktywny udział w dyskusjach o tym jak mogłaby wyglądać taka aplikacja, która byłaby możliwie bezpieczna i szanowała prywatność użytkowników. Z kuriozalnych aspektów - musiałem podpisać oświadczenie dla Ministerstwa Cyfryzacji o licencji kodu i podpisać je profilem zaufanym. Potem dostałem podziękowania, w których pojawiła sie pełna lista e-maili osób, które podpisały podobne oświadczenie.
Ale niestety aplikacja, wbrew temu co było początkowo pisane, nie została wcale stworzona przez podobnych mi pasjonatów czy specjalistów, którzy stworzyliby ją z altruistycznych pobudek. Pierwsza ekipa stwierdziła, że należy poczekać aż pojawi się zapowiadane rozwiązanie od Google i Apple (o którym później) i de facto porzuciła projekt, który przejęła inna ekipa.
Obecny kod aplikacji jest czymś zupełnie innym, niezgodnym ze specyfikacją, która była wcześniej dyskutowana. Pojawił się dość znienacka, aplikacja robi dużo rzeczy poza właściwym śledzeniem kontaktów (takie jak kwestionariusze do diagnozy), co utrudnia jej ewentualne sprawdzenie przez niezależnych specjalistów, bo zaczyna to przypominać poszukiwanie igły w stogu siana.
Całość wpisu z bardzo interesującymi odnośnikami do innych źródeł poniżej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Sprawę na swoich łamach poruszył m.in. Niebezpiecznik

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Kwarantanna Domowa i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy - przez ichito - 01.05.2020, 12:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości