Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy
#18
Cytat:Władze Apple poinformowały, że firma umożliwi amerykańskim użytkownikom anonimowe korzystanie z aplikacji iOS i strony o chorobie COVID-19. Oznacza to, że internauci będą mogli zamieścić dane dotyczące swojego wieku, stanu zdrowia, ewentualnych symptomów zakażenia koronawirusem oraz o tym, czy mieli kontakt z osobą chorą i w jakim stanie USA aktualnie się znajdują, bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Zgromadzone w ten sposób informacje zostaną przekazane w formie zbiorczej Centrom Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które na ich podstawie będą mogły monitorować rozprzestrzenianie się patogenu.

Aplikacja Apple'a wykorzysta również anonimowe dane, żeby pomóc organizacjom zdrowia oraz CDC w przekazywaniu opinii publicznej rzetelnych wiadomości odnośnie ryzyka zachorowania na Covid-19.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A tu ciekawostka jeszcze w kontekście ProteGO i iOS - czyżby nie było im po drodze? Smile
Tekst jest z wczoraj

Cytat:Uruchamiając dzisiaj rano AppStore na iPhone, od razu rzucała się w oczy duża reklama aplikacji ProteGO Safe. I właśnie to – a nie Ministerstwo Cyfryzacji – skłoniło mnie do pobrania narzędzia. Bo Apple’owi ufam bardziej. Niestety, stało się coś dziwnego. Czy ProteGO Safe jest bezpieczne?
(...)
Co się stało? Nie wiem. Wydaje się, że mogło dojść do swoistego falstartu, a aplikacja ProteGO Safe w wersji odbieranej przez urządzenia jako autoryzowana jeszcze nie została udostępniona, w związku z czym również rekomendacja na stronie głównej AppStore’a udostępniona została przedwcześnie.

Możliwe również, że inni użytkownicy dalej widzą rekomendację, a mi – po prostu – zniknęła. Dodam jednak, ze każdy, kogo zapytałem, informuje, iż żadnego ProteGO Safe w polecanych aplikacjach teraz po prostu nie ma.

Takie sytuacje w żadnym wypadku nie powodują, że ProteGO Safe zyskuje na wiarygodności skoro nawet na wyjątkowo szczelnej – w kontraście do Google Play – platformie, takie dziwne rzeczy się dzieją. Pytanie „Czy ProteGO Safe jest bezpieczne” w dalszym ciągu, przynajmniej dla mnie, pozostaje aktualne.
źródlo

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Okazuje się, że aplikacje do monitorowania koronawirusa mają swoich szkodliwych naśladowców

Cytat:Dwanaście aplikacji podszywało się pod oprogramowanie wykorzystywane do walki z COVID-19 w celu kradzieży danych osobowych i finansowych użytkowników Androida – wynika z badania firmy Anomali.

Aplikacje miały wyglądać jak oficjalne rządowe oprogramowanie państw (Włochy, Singapuru, Rosja, Armenia, Kolumbia, Indonezja, Iran, Kirgistan) wykorzystywanych do śledzenie kontaktów z koronawirusem. Zamiast podawać przydatne informacje, które ułatwiłby walkę z epidemią były one używane do zbierania różnorodnych danych ze sprzętu użytkowników, którzy nieświadomie ściągnęli szkodliwą apkę - wynika z badań firmy Anomali. To kolejny przykład wykorzystania pandemii koronawirusa przez cyberprzestępców do pomnożenia swoich zysków. Tym razem żerują one na osobach, które chciałbyby wzmocnić swoje bezpieczeństwo i świadomość poprzez ściągniecie oficjalnej aplikacji rządowej. Okazuje się, że w ten sposób mogą zainstalować oprogramowanie, które wykradnie ich drogocenne dane.
(...)
W przypadku 12 przebadanych aplikacji, 4 z nich zawierało złośliwe oprogramowanie Anubis, które miało możliwość nagrywania rozmów telefonicznych oraz rejestrowania wpisywanych rzeczy lub SpyNote – narzędzie umożliwiające dostęp do wiadomości tekstowych, kontaktów i lokalizacji urządzenia. Użytkownicy, którzy zainstalowali aplikację Arrogya Setu podszywającą się pod oficjalne indyjskie oprogramowanie zostali zainfekowani trojanem zdalnego dostępu, która umożliwia podejrzenie działania innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu końcowym użytkownika czy dostęp do jego wiadomości. W przypadku Indii, oficjalną aplikację rządowa ściągnęło ponad 100 milionów użytkowników, jest ona obowiązkowa dla pracowników indyjskiej administracji państwowej – informowało BBC. W przypadku fałszywej aplikacji podszywające się pod oprogramowanie rządu Brazylii użytkownik ściągał złośliwe oprogramowanie Anubis, które zamiast dostarczać informacji na temat czy osoby z zewnątrz miały kontakt z koronawirusem, umożliwiał hakerom wykradanie danych takich jak loginy i hasła do innych zainstalowanych aplikacji.
tekst źródłowy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy - przez ichito - 12.06.2020, 17:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości