Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy
#35
Zaczynają się materializować obawy, które wielokrotnie podkreślano w mediach bardziej specjalistycznych, że wszelkie aplikacje mające pomóc w opanowaniu pandemii mogą kiedyś posłużyć do celów odległych od tych pierwotnych. Poniżej przykład aplikacji z Tajwanu, która już oficjalnie wg źródeł będzie ujawniać dane użytkownika w okreśłonych przypadkach związanych ze ściganiem przestępstw.



Cytat:Ponad 4,2 mln mieszkańców Singapuru, czyli 78 procent ludności zainstalowało aplikację TraceTogether lub zamówiło urządzenie, monitorujące kontakty z osobami zakażonymi koronawirusem. Władze potwierdziły również, że w razie potrzeby, policja wykorzysta dane z TraceTogether i mobilnego urządzenia w prowadzonych dochodzeniach karnych.
(...)
Podczas akcji promującej zainstalowanie aplikacji rząd Singapuru wielokrotnie podkreślał bezpieczeństwo danych osobowych wszystkich użytkowników. Według tych zapewnień numer identyfikacyjny (nasz PESEL) i numer telefonu zastępuje się losowym i trwałym identyfikatorem. Dane odczyta jedynie zespół ds. śledzenia występowania wirusa przy ministerstwie zdrowia wyłącznie wtedy, gdy użytkownik aplikacji otrzyma pozytywny wynik testu. W innym przypadku zebrane informacje po 25 usuwają się z urządzenia automatycznie.

Minister spraw wewnętrznych Vivian Balakrishan zapewniała również, że brelok, który wybrała cześć użytkowników i który nie wymaga sparowania ze smartfonem, nie posiada chipu GPS i nie łączy się z Internetem. Dane chorych na

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, zarejestrowane przez wspomniany zespół  trafią do ministerstwa zdrowia, tylko w razie pozytywnego wyniku testu.
(...)
Mimo zapewnień rządu o przechowywaniu danych na urządzeniu przenośnym lub smartfonie i ich automatycznym usunięciu po 25 dniach w razie braku zakażenia na COVID-19, trudno nie widzieć w rozwiązaniu singapurskich rządzących ograniczania swobody i prywatności obywateli. Urządzenia wykrywają bowiem wszystkie inne nośniki TraceTogether, z którymi zetknęły się w odległości dwóch metrów (takie przynajmniej są zapewnienia twórców TT). Niepokój wzbudza sam obowiązek posiadania aplikacji lub przenośnego breloka przez wszystkich mieszkańców. Jak powiedział cytowany przez Eileen Yu w artykule dla „By The Way”, ekspert ProPrivacy ds. prywatności cyfrowej i VPN, Ray Walsh:

Cytat:systemy testowania i śledzenia narzucone ogółowi społeczeństwa w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się pandemii nie mają prawa być wykorzystywane do tworzenia rozległej sieci monitoringu.
Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tu dodatkowe źródło informacji

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Kwarantanna Domowa, ProteGO i inne aplikacje czyli prywatność w czasach zarazy - przez ichito - 07.01.2021, 18:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości