Pomoc w doborze programu antywirusowego
#5
Dane to sprzedawać może avast i zostało to udowodnione dobitnie bo potwierdził to jego kontrahent, który od niego kupował a z jego informacji nie był on jedyny który je nabywał.
Ja rozumiem że telemetria musi być szczególnie w kwestii antywirusa bo na tym polega ochrona że jak zaobserwuje się wirusa w komputerze to ludzie/firma wypuszczą szczepionkę w miarę możliwości i zlikwidują lub uniemożliwią infekcje na kolejnych komputerach,
Tyle że to powinno zostać zbierane przez ów firmę na potrzeby ochrony i tam zostać, a nie odsprzedawać wrażliwe dane i informacje innym obcym firmą w szczególności tych marketingowych jak to robił avast.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Niestety kaspersky również był bojkotowane wiele razy i mu nic nie udowodniono aż do czasu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jeśli chcesz faktycznie mieć właściwą ochronę to instaluj soft który nie wymaga połączenia sie z bazą/serwerem w chmurze i może działać sprawnie w trybie offline.
Tylko w takim wypadku raczej każdy AV odpada chyba że zablokujesz na zaporze połączenia przychodzące i wychodzące a aktualizacje będziesz pobierał ręcznie kiedyś tak robiłem.
albo wybierasz komu pozwalasz aby cię szpiegowali sowietom aliantom czy być może i chińczykom.

Ja osobiście zrezygnowałem AV na coś bardziej ambitniejszego kilkanaście lat temu i każdy ode mnie z znajomych który mówił że przesadzam i tak dalej po paru latach zrobili dosłownie to samo.
Najlepiej zamiast korzystać z AV który być może znajdzie wirusa a być może nie.. i zamiast leczyć lepiej zapobiegać.

Dlatego przede wszystkim
1)Piaskownice i wirtualizacje systemu.
Są programy takie które i tak musisz uruchomić a one i tak będą zbierać dane choć byś nie wiem jak się dwoił i troił ba mało czego potrafią też być główną przyczyną i łatwą metodą infekcji twojego komputera.
przede wszystkim wiadomo jest to przeglądarka internetowa dlatego warto ją uruchamiać w osobnym odizolowanym środowisku dzięki czemu zakres informacji oraz danych na dysku będzie ograniczony jak infekcja systemu w razie wypadku poleci tylko wirtualny system.
2)HIPS i HIDS. - Czyli właściwy monitoring zmian w systemie, a nie to co oferuje behavior nie mam go na czarnej liście więc zaryzykuje i uruchomię.

Co prawda mając tylko 8GB ram dużo nie podziałaś chyba że zainstalujesz jakieś lekkie distro z linuxem.
Ogólnie jak chodzi o lekkie i efektywne zestawienie to polecam
Shaodw Defender zużyje jakieś 8-10ram
Sandboxie koło 5MB+ ram w zależności ile programów odpalisz w izolatorze (między innymi: Poczta / Przeglądarka / Office / PDF / Nośniki usb)
SpyShelter Firewall koło 60 ram zwykle w idle zabiera koło 30

Mając 3 te programy zabezpieczysz kompa lepiej niż instalując jaki jakikolwiek kombajn czy to sam Norton czy nawet Kaspersky.
Programy działają ze sobą stabilnie wiem bo korzystam z tego połączenia od kilkunastu lat.

A soft zabezpieczający miałem raczej już chyba każdy zainstalowany na komputerze
od Antywirusów takich jak Kaspersky NOD32 AVIRA itd. jak i multi skanery typu SecureAplus, Zemana
po zapory Outpost Pro, Online Armor jak i również wirtualizacje systemów jak i dysków Vmware, Virtualbox, Docker
Także już mam spory bagaż doświadczenia i zwykle wiem że automaty na dłuższą mete sie nie nadają bo ktoś po pierwsze rządzi za ciebie 2 sprawa jak ktoś to robi za ciebie to też nie wiesz co tak na prawdę w tle się dzieje.
I reguły automaty wcale nie są tak dokładne i skuteczne w porównaniu do innych programów gdzie to nie jet pobieżny skan plików, a nie dokładny audyt i pełna kontrola systemu i zmian zachodzących w nim.
Dzięki czemu też pojmiesz istotę funkcjonowania systemu jak i jego architektury. Choć na początku dla każdego HIPS może być mega uciążliwy, a jeszcze bardziej nie zrozumiały, ale to tylko z początku.

Antywirus to w "miarę" przydatne narzędzie ochrony systemu/komputera ale zdecydowanie nie powinno być to główna i jedyna warstwa ochrony w komputerze.

No i jeszcze nie zapomnij robić kopie zapasową wrażliwych danych Smile
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomoc w doborze programu antywirusowego - przez Quassar - 06.12.2021, 17:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości