Książki
#41
Metro 2033 pochłonięte. Baardzo dobra książka. W kilka dni przeczytałem a po odłożeniu książki zaraz chciało się do niej wracać. Polecam i tyle. Zaraz zaczynam 2034 - później dokładniej opiszę wrażenia z obu.
Odpowiedz
#42
Witaj. Gratulacje. Jestem zachwycony, że Ci się udało. Wiem, że to nie było łatwe. Podejrzewam, że było to trudniejsze, niż sądziłeś. Wall

Przede wszystkim, abyś był tu i teraz, biliony błądzących atomów musiały w niezwykle wyszukany i wymagający niewiarygodnej koordynacji sposób połączyć się i stworzyć Ciebie. Jest to tak szczególny i niepowtarzalny układ, że nigdy nie był jeszcze testowany i będzie istniał tylko jeden raz. Przez wiele kolejnych lat (miejmy nadzieję) te maleńkie cząstki będą bez szemrania i w pełnej zgodzie wykonywać miliardy czynności, niezbędnych do utrzymania Cię w jednym kawałku, pozwalając Ci doświadczyć tego niezwykle przyjemnego, aczkolwiek nie zawsze docenianego stanu zwanego istnieniem...(*)

Tak powita Was Bill Bryson w swojej zdumiewającej prostotą, a jednocześnie będącą krynicą wiedzy książce pod tytułem: Krótka historia prawie wszystkiego (po angielsku: A Short History of Nearly Everything).

Opublikowana po raz pierwszy w 2003 roku jest już trochę nieaktualna, ale nadal niezwykle pasjonująca. Można ją jeszcze kupić i przeczytać. Zgadzam się z opinią prof. Magdaleny Fikus: zazdroszczę przyszłemu czytelnikowi, że tę lekturę ma jeszcze przed sobą.

Polecam na jesienne długie wieczory. Wyłączyć komputer i czytać...

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Cytat: (*)Niezbyt dobrze wiadomo, dlaczego atomy zadają sobie tyle trudu. Na poziomie atomowym bycie tobą nie stanowi przyjemności w żadnym sensie. Niezależnie od swoich wysiłków twoje atomy nie zwracają na ciebie najmniejszej uwagi — w istocie nie wiedzą nawet o twoim istnieniu. Nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. To są w końcu całkowicie bezmyślne cząstki i same w sobie nie są żywymi istotami (to trochę niepokojące uczucie, gdy pomyślisz, że gdybyś złapał szczypce i zaczął wyjmować z siebie po kolei wszystkie atomy, wyprodukowałbyś bryłkę atomowego pyłu, w której nie ma ani jednej żywej cząstki, mimo że wszystko to niegdyś było tobą). Jednak przez cały okres istnienia ciebie twoje atomy będą realizować jeden nadrzędny cel: abyś ty był tobą.
Jest także zła wiadomość — atomy są kapryśne i ich czas zaangażowania jest niepokojąco krótki. Nawet długie ludzkie życie składa się zaledwie z 650 000 godzin. Gdy nadejdzie ten moment, twoje atomy — z dotychczas nieznanych przyczyn — wyłączą cię, a następnie spokojnie rozdzielą się i udadzą w różne strony, aby stać się częściami innych rzeczy. Dla ciebie to będzie koniec.
Tak czy inaczej, powinieneś się cieszyć, że to się w ogóle zdarza. Ogólnie rzecz biorąc, we wszechświecie to się nie zdarza, a przynajmniej nic nauce o tym nie wiadomo. To bardzo dziwne, ponieważ atomy, które tak chętnie i sprawnie łączą się ze sobą, aby tworzyć żywe istoty na Ziemi, są dokładnie takimi samymi atomami jak atomy, które odmawiają tworzenia żywych istot gdzie indziej. Czymkolwiek jest życie na jakimkolwiek innym poziomie, na poziomie chemii jest niewiarygodnie proste: węgiel, wodór, tlen azot, trochę wapnia, szczypta siarki, drobne ilości kilku innych pierwiastków — każdy składnik można znaleźć w pierwszej lepszej aptece — i to wszystko. Jedyna niezwykła rzecz na temat atomów, z których się składasz, to fakt, że się z nich składasz. To jest oczywiście cud życia.
Niezależnie od tego, czy atomy tworzą życie w innych zakątkach wszechświata, tworzą wiele innych rzeczy; w istocie tworzą wszystko inne. Bez nich nie byłoby wody, powietrza, skał, gwiazd, planet, odległych chmur gazu i pyłu, wirujących mgławic i tego wszystkiego, co sprawia, że wszechświat jest tak wyraziście materialny. Atomy są tak liczne i tak niezbędne, że łatwo przychodzi nam przeoczyć fakt, że w istocie mogłyby w ogóle nie istnieć. Nie znamy prawa, które każe wszechświatowi zapełnić się małymi cząstkami materii, stworzyć światło, grawitację oraz inne rzeczy, od których zależy nasze istnienie. Nawet sam wszechświat mógłby nie istnieć. W istocie niegdyś wszechświat nie istniał. Nie było atomów i nie było wszechświata, w którym mogłyby się błąkać. Nie było niczego — niczego nigdzie.
Zatem dzięki Bogu za atomy. Istnienie atomów oraz możliwość ich łączenia w tak interesujące układy stanowi jednak tylko część powodów, dzięki którym się tu znalazłeś. Aby być tu i teraz, w dwudziestym pierwszym wieku, żywy i dostatecznie inteligentny, aby to docenić, musisz być beneficjentem niezwykle sprzyjającego ciągu biologicznych przypadków. Przeżycie na Ziemi stanowi zaskakująco trudne zadanie. Z miliardów gatunków żywych istot, które żyły na naszej planecie od początku jej istnienia, większości — według niektórych ocen aż 99,99 procent —już tu nie ma. Jak widzisz, życie na Ziemi jest nie tylko krótkie, lecz także przerażająco ulotne. Zadziwiającą cechę naszej egzystencji stanowi fakt, że żyjemy na planecie, która doskonale podtrzymuje życie, lecz jeszcze lepiej je unicestwia.
Przeciętny ziemski gatunek istnieje tylko około 4 milionów lat, więc jeśli chcesz być przez miliardy lat, to musisz stać się równie elastyczny jak atomy, z których jesteś zbudowany. Musisz być gotowy do zmiany wszystkiego - kształtu, rozmiarów, koloru, przynależności gatunkowej — dosłownie wszystkiego, i to nie jeden raz, lecz wciąż od nowa. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ procesy, które rządzą tymi zmianami, całkowicie przypadkowe. Aby przejść od „pierwotnych atomowych orek protoplazmy" (jak ujęli to Gilbert i Sullivan) do obdarzonej świadomością, wyprostowanej, współczesnej istoty ludzkiej, musiałeś wielokrotnie mutować nowe cechy w precyzyjnie dobranych momentach, a wszystko to w ciągu niewiarygodnie długiego czasu. W ciągu ostatnich 3,8 miliarda lat naprzemiennie unikałeś tlenu, a następnie uzależniałeś się od niego, miałeś płetwy, kończyny, skrzydła, składałeś jaja, machałeś \v powietrzu rozwidlonym językiem, miałeś łuski, futro, żyłeś pod ziemią, mieszkałeś na drzewie, byłeś wielki jak jeleń, byłeś mały jak mysz, miałeś jeszcze miliony różnych innych cech. Wystarczyłoby najmniejsze odchylenie od któregokolwiek z tych ewolucyjnych imperatywów, abyś obecnie zlizywał algi ze ścian w jaskiniach, wylegiwał się na skałach w towarzystwie setek innych morsów albo wydmuchiwał powietrze przez otwór na szczycie głowy, aby zanurkować na głębokość 20 metrów po kolejną porcję smakowitych robaków piaskowych.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#43
@Adi Cherryson
Ulegając bardzo zachęcającej recenzji, rozpocząłem przygodę z tą książka. Jest naprawdę pasjonująca!!!
Ode mnie punkt za tą podzielenie się tym tytułem który wcześniej dla mnie nie był znany.

uaktualnienie: Nie wiem dlaczego ale nie jestem w stanie przyznać punktu za tą recenzję "rączka jest niewidoczna" Sad
Odpowiedz
#44
yaslaw napisał(a):Nie wiem dlaczego ale nie jestem w stanie przyznać punktu za tą recenzję "rączka jest niewidoczna"

Bo to dział "Pogaduchy".
Odpowiedz
#45
Jak nie czytam książek to co myślicie o takiej akcji?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#46
buri napisał(a):Jak nie czytam książek to co myślicie o takiej akcji?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Akcja super, takie Humble Bundle literatury. Ja już wziąłem udział i właśnie miałem zamiar napisać o tej akcji Grin
Trzeba informację zapodać na Facebooka, żeby inni literaturo-maniacy skorzystali.
...
Odpowiedz
#47
Właśnie się zastanawiam czy kupić, bo s-f to jedyne książki jakie czasami ruszam. Kindle ... jak widzę te urządzenie w czyiś rękach to ... niech się cieszy, że nie mam siekiery pod rękąWink Dni do końca trochę jest więc jeszcze się zastanowię i poczekam może na kogoś opinię stąd.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#48
Ja zacznę czytać dopiero po ostatnich bojach z pracą licencjacką, czyli za jakieś dwa tygodnie.

Dlaczego nie lubisz Kindle? To świetne czytniki.
...
Odpowiedz
#49
Jakbym miał czytać to tylko na czytniku - poręczniejsze Tongue
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#50
preter napisał(a):Dlaczego nie lubisz Kindle? To świetne czytniki.

Nie zrozumiałeś przekazu. Ja bym urąbał rękę i uciekał z tym czytnikiem. Widziałem go w akcji w słoneczny dzień istrasznie mi się podoba, pełna czytelność. Te wszystkie świecące pady, srady itp. to się nawet nie umywają do tego.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#51
Mogę tylko potwierdzić, od kiedy sam posiadam "klasika" to więcej czytam.
A co ciekawe, nawet reklamy bywają przyjazne, ostatnio dzięki nim przeczytałem "Orzeł wylądował", wcześniej nie miałem pojęcia, że film powstał na podstawie książki.
Odpowiedz
#52
Teraz czytam Jan van Helsing - Ręce precz od tej książkibardzo ciekawa Smile
Avast! 
Malwarebytes Anti-Malware
HitmanPro 
Odpowiedz
#53
buri napisał(a):Jak nie czytam książek to co myślicie o takiej akcji?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Świetne! Skuszę się, ta pierwsza książka ciekawie wygląda.
Szkoda jedynie, że wersja elektroniczna, jednak najbardziej preferuję tradycyjny sposób czytania.
Odpowiedz
#54
Biorę się za czytanie:
Aleksander Sowa - "Umrzeć w deszczu"

Dodano: 30 wrz 2012, 19:38

A nie, jednak nie, nie ma chyba do pobrania pełnej wersji.
W takim razie jutro kupuję przez

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Smile
Odpowiedz
#55
Ja wlasnie skonczylem czytac: "Mały brat" Corego Doctorowa nawet ciekawa ksiazka.
Odpowiedz
#56
Jeśli ktoś nie boi się angielskiego to jest kolejny bundle:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Kod:
Magic for Beginners - Kelly Link
Stranger Things Happen - Kelly Link
Invasion: The Secret World Chronicle - Mercedes Lackey
Zoo City - Lauren Beukes
Pump Six and Other Stories -Paolo Bacigalupi
Pirate Cinema - Cory Doctorow
-----------BTA-----------
Old Man''s War - John Scalzi
Signal to Noise - Neil Gaiman & Dave McKean

Fajny obrazek jak się wpisze kwotę poniżej 1$.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#57

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ciekawa oferta Smile
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#58
Aktualnie czytam sobie trylogię husycką A. Sapkowskiego i muszę przyznać, że jest to świetna lektura. Autor bardzo fajnie wplótł elementy fantastyki w rysy historyczne wojen husyckich. Jest to według mnie jedna z obowiązkowych lektur każdego fana fantastyki. Polecam.
...
Odpowiedz
#59
Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę
Michio Kaku
"FIZYKA RZECZY NIEMOŻLIWYCH.
Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Do poczytania od razu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#60
Ostatnio po prostu pochłonęły mnie... Działa Nawarony , a później Komandosi z Nawarony .
Klasyki, ale nie sądziłem, że wciągną aż tak bardzo.

Teraz szukam czegoś, najlepiej również w tematyce wojennej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości