Książki
#61
Ja właśnie skończyłem czytać książki Feliksa W. Kresa "Pani Dobrego Znaku" oraz "Porzucone Królestwo".
Szkoda, że autor zrezygnował z pisania, bo stworzył jeden z najfajniejszych światów fantasy.

Obecnie zabieram się do czytania książki W.E.B.-a Griffina "Honor Szpiega", ostatniego tomu cyklu "Więzy Honoru". Jest to pierwsza powieść w realiach II wojny światowej, którą będę czytał. Osobiście bardzo nie lubię wydarzeń politycznych XX wieku, dlatego ciekaw jestem czy książka wciągnie mnie tak jak powieści sensacyjne Roberta Ludluma.
...
Odpowiedz
#62
Jednak "Honor Szpiega" nie przypadł mi do gustu, ale właśnie skończyłem czytać "Pałac Północy" Carlosa Ruiz Zafona. Świetna historia, autor opisuje wszystko w sposób zwięzły, ale jednocześnie treściwy. Książka od samego początku trzyma w napięciu, powoli odkrywając przed czytelnikiem niezwykłą historię z przeszłości Kalkuty.
...
Odpowiedz
#63
Ja preferuje jeszcze innego rodzaju książki. Uwielbiam takie typu fantasy. Np. Eragon, Władca Pierścieni, Harry Potter, Tunele itp... Grin
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#64
A to ja jeszcze inne książki preferuję: Historia. Najlepiej starożytna. W ostatnich miesiącach przeczytałem i mogę szczerze polecić:

Rzymianie a morze/ Juliusz Jundziłł. - Bydgoszcz : Wyższa Szkoła Pedagogiczna, 1991.

Świat historyków starożytnych/ Stanisław Łoś. - Kraków : "Znak", 1968

Wielki świat nomadów : między Chinami i Europą/ Romuald Wojna. - Warszawa : "Wiedza Powszechna", 1983

Zapomniane pisma i języki/ J. Friedrich ; [tł. z niem. Bogumił Stanisław Kupść] . - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1958.

Starożytni odkrywcy/ M. Cary, R. H. Warmington ; przeł. z ang. Bronisław Wojciechowski. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968.

Poczet cesarzy rzymskich : pryncypat/ Aleksander Krawczuk. - Warszawa : "Iskry", 1986.

Poczet cesarzy rzymskich : dominat/ Aleksander Krawczuk. - Warszawa : "Iskry", 1991.


To na razie tyle, nie będę Was przesadnie zanudzał Smile
Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. - Benjamin Franklin
Odpowiedz
#65
narvego napisał(a):A to ja jeszcze inne książki preferuję: Historia. Najlepiej starożytna. W ostatnich miesiącach przeczytałem i mogę szczerze polecić:

Rzymianie a morze/ Juliusz Jundziłł. - Bydgoszcz : Wyższa Szkoła Pedagogiczna, 1991.

Świat historyków starożytnych/ Stanisław Łoś. - Kraków : "Znak", 1968

Wielki świat nomadów : między Chinami i Europą/ Romuald Wojna. - Warszawa : "Wiedza Powszechna", 1983

Zapomniane pisma i języki/ J. Friedrich ; [tł. z niem. Bogumił Stanisław Kupść] . - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1958.

Starożytni odkrywcy/ M. Cary, R. H. Warmington ; przeł. z ang. Bronisław Wojciechowski. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968.

Poczet cesarzy rzymskich : pryncypat/ Aleksander Krawczuk. - Warszawa : "Iskry", 1986.

Poczet cesarzy rzymskich : dominat/ Aleksander Krawczuk. - Warszawa : "Iskry", 1991.


Bardzo dobra lektura. Szczególnie "Wielki świat Nomadów" i "Starożytni odkrywcy"
Widać mamy podobne zainteresowania historyczne Smile
...
Odpowiedz
#66
preter napisał(a):Bardzo dobra lektura. Szczególnie "Wielki świat Nomadów" i "Starożytni odkrywcy"
Widać mamy podobne zainteresowania historyczne Smile


A jak rozbudzają wyobraźnię takie książki Smile
Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. - Benjamin Franklin
Odpowiedz
#67
Wczoraj przeczytałem LśnienieS. Kinga.
Kojarzyłem dosyć sporo z oglądanego przed laty filmu, ale aby zweryfikować swoje przypuszczenia postanowiłem obejrzeć go raz jeszcze.

Muszę wam powiedzieć, że tak marnej ekranizacji dawno nie widziałem.Sad
Film jest ok dopóki nie przeczyta się książki, ta "całkowicie ryje beret".
Odpowiedz
#68
Prawda... Sam znam z doświadczenia ekranizacje Eragonai książka wymiata na tle fantasy ale film przebija może legendarnego Koziołka Matołka Cool
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#69
lukasamd napisał(a):Wczoraj przeczytałem LśnienieS. Kinga.
Kojarzyłem dosyć sporo z oglądanego przed laty filmu, ale aby zweryfikować swoje przypuszczenia postanowiłem obejrzeć go raz jeszcze.

Muszę wam powiedzieć, że tak marnej ekranizacji dawno nie widziałem.Sad
Film jest ok dopóki nie przeczyta się książki, ta "całkowicie ryje beret".


Dokładnie, to trzeba przeczytać , a najlepiej posłuchać audiobooka<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#70
chomikos napisał(a):Prawda... Sam znam z doświadczenia ekranizacje Eragonai książka wymiata na tle fantasy ale film przebija może legendarnego Koziołka Matołka Cool

Z całym szacunkiem, ale:
1) "Eragon" jest zwyczajnym średniakiem jeśli chodzi o książki; 3- (w szkolnej skali ocen) za posklejanie pomysłów z różnych filmów, książek itp.
2) Koziołek Matołek jest zdecydowanie lepszy Tongue
...
Odpowiedz
#71
Niedawno przeczytałem tą książkę. Na serio, polecam

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Michio Kaku - Hiperprzestrzeń
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#72
Dmitry Glukhovsky-Metro 2003 Metro2034 Szymun Wruczek- Uniwersum Metra Piter
Jag ser mig om och ser
Mitt hem försvinna bort
Min tid där hemma känns
Nu alldeles för kort
Odpowiedz
#73
Metro 2033 i 2034 świetne. Muszę gdzieś dorwać Uniwersum
Odpowiedz
#74
Właśnie ruszyła kolejna edycja

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#75
Przeczytane ostatnio:

- Wojna galijska / Gajusz Juliusz Cezar; przeł. [z łac.]i oprac. Eugeniusz Konik. - Wrocław [i in.]: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1978.
- Indie : od początków dziejów do podboju muzułmańskiego/ Art hur L. Basham ; przeł. [z ang.]Zygmunt Kubiak ; [przedm., n azewnictwo i red. nauk. Eugeniusz Słuszkiewicz] . - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964.''
- Odkrywcy i rabusie starożytności : rzecz o wykopaliskach/ E va Lorenz ; przeł. [z niem.]Jadwiga Lipińska. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977.''
Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. - Benjamin Franklin
Odpowiedz
#76
Borzuck napisał(a):Z książek polecę "God hates us All", na podstawie serialu Californication. Akurat jestem fanem, więc to była pozycja obowiązkowa ;-)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


o Boziu jest coś takiego serio? muszę to mieć

@lukasamd ale co kiepskie to metro, bo kilka osób mi polecało tą pozycje

obecnie czytam klasyki Bułhakowa, Dostojewskiego etc ale z takich nowszych mogę polecić Wybrakówkę Olega Diwowa o specjalnej jednostce policji mającej zapewnić spokój na rosyjskich ulicach i udaje im się to ale jakim kosztem... polecam.

Odpowiedz
#77
@up:
Metro to według mnie świetna książka.
Nie każdemu musi się spodobać, ale mi przypadła do gustu Smile


Ja ostatnio miałem okazję przeczytać Punkt cięciaMichała Cholewy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Po lekturze zadaję sobie pytanie: dlaczego w Polsce nich nie chce zainwestować w ekranizacje naszych książek?
To mógłby być wraz z Gambitem istny hit, gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen i Star Treka.
Samą książkę bardzo polecam, chociaż najlepiej najpierw przeczytać pierwszą część.
Odpowiedz
#78
Wystartowała druga edycja

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Cytat: Konrad T. Lewandowski – Magnetyzer
Katarzyna Szewczyk, Jacek Skowroński – Maski
Rafał Dębski – Labirynt von Brauna
Alexander Gütsche- Wieczór gorzkiej mgły
Arthur Conan Doyle – Pies Baskervillów (to akurat tytuł w domenie publicznej, którego nie było dotąd w dobrze opracowanej cyfrowej wersji)

BTA
Szczepan Twardoch - Zimne wybrzeża
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#79
Przeczytane i polecam:


Historia rzymska/ Kasjusz Dion Kokkcejanus ; przeł. i oprac . Władysław Madyda ; wstępem historycznym opatrzyła Iza Bież uńska-Małowist. - Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich . Wydawnictwo PAN, 1967.''
Mówią wykopaliska : życie starożytnego Rzymu/ Max Le Roy ; [tł. z fr. Jerzy Pański] . - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968.''


Kasjusz jest miejscami zbyt moralizatorski i dużą wagę przykłada do rekonstrukcji przemówień, ale to dobry historyk starożytny. Aż szkoda, że zachowała się niewielka część jego ksiąg. Tym samym, w tym opracowaniu znajdują się luki, i nie każda opowieść zachowuje ciągłość.

Ta druga książka jest z kolei niezwykle lekka i łatwostrawna. Zresztą również objętościowo, mieści się w kieszeni. Bardzo fajne i szczegółowe informacje o "życiu codziennym", potrafią dobrze zagrać na wyobraźni. Trzeba niestety pamiętać, że historia Rzymu jak autor sam wskazał liczy sobie w zasadzie 1000 lat - to taki sam dystans jak pomiędzy państwem Mieszka I a współczesną nam III RP. W tym okresie tak jak i wtedy zmieniło się tyle rzeczy, że trudno jest uogólniać. Ale poczytać warto!
Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. - Benjamin Franklin
Odpowiedz
#80
"Dam wam to, czego oko nie widziało i czego ucho nie
słyszało, i czego ręka nie dotknęła, i co nie weszło do serca człowieka".

Ewangelia według Tomasza (Apokryf)

Profesor Micho Kaku napisał kolejną pasjonującą książkę pt. „Fizyka Przyszłości” w której opisuje możliwości rozwoju nauki do 2100 roku.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Michio Kaku nie jest jakimś wizjonerem, ale „twardym” naukowcem, który ma dostęp do wszystkich aktualnych badań. Świetnie to wyjaśnił we wstępie. Jeszcze nie dawno był zwolennikiem teorii strun i jej poświęcił chyba swoje najlepsze pisane dzieło pt. „Wszechświaty równoległe”. Obecnie zajmuje się bardziej popularyzowaniem nauki, niż pracą badawczą.

Użytkowników tego forum zapewne najbardziej zainteresują dwa pierwsze rozdziały: Przyszłość komputera: umysł nad materią i Przyszłość SI: bunt maszyn, ale zapewniam, że dalejjest równie ciekawie.

Fascynująca lektura. Polecam.

Osobiście zwróciłem uwagę na problem tzw. osobliwości inteligencji. W najbardziej możliwymskrócie – osobliwość to pojęcie z fizyki relatywistycznej. Osobliwość fizyczna to punkt o nieskończonej grawitacji, z którego nic nie może się wydostać, tak jak na przykład z czarnej dziury. Czarna dziura powstaje przez zgromadzenie się bardzo dużej masy w małej objętości. Masywna gwiazda zapada się wskutek działania grawitacji. Ponieważ samo światło też nie może uciec, istnieje horyzont, poza którym nic nie możemy zobaczyć.

Teraz pomyślmy, czy może być też tak, że inteligencja rozwija się podobnie? Tzn. najpierw rośnie, powiększa się aż do punktu, w którym osiągnie maksymalny rozmiar, i potem załamuje się pod ciężarem samej siebie. Filozoficznie – trafia na punkt – wiem tak dużo, że już znowu nic nie wiem...

Stanisław Ulam, wybitny polski matematyk, który dokonał istotnego przełomu w projektowaniu bomby wodorowej, prowadził wtedy tzw. ludzkie rozmowy z Johnem von Neumannem, wybitnym węgierskim uczonym. Był to rok 1958. Ulam pisze: „Jedna z rozmów koncentrowała się wokół wciąż przyśpieszającego postępu technologii i zmian w sposobie ludzkiego życia, co daje wrażenie zbliżania się do jakiejś zasadniczej osobliwości w historii ludzkiej rasy, poza którą ludzkie sprawy, takie jakie znamy, nie będą kontynuowane.”

Coś jest na rzeczy, bowiem wiele wybitnych ludzkich umysłów nie radziło sobie z problemami życia codziennego, jak legendarne skarpetki Einsteina (czasem zapominał je założyć lub zakładał różne).

Osobliwość SI pojawi się wtedy, gdy nasze mózgi połączą się z maszynami. Takie połączenie zapewni możliwość budowy coraz bardziej inteligentnych „istot”, które będą w nieskończoność budować kopie, doskonalsze niż one same. Każde pokolenie będzie bardziej inteligentne. Biorąc pod uwagę, że tempo takiej ewolucji inteligencji będzie się zwiększać, nastąpi wykładnicza eksplozja inteligencji – rozwój pochłonie Ziemię, a nawet inne planety, gwiazdy i galaktyki. Jest małe grono ludzi, które wierzy, że inteligencja opanuje Wszechświat. Stanie się wtedy inteligentny. Można też spotkać pogląd, że celem naszego skromnego istnienia jest właśnie udzielenie ostatecznej odpowiedzi o sens istnienia – ale pytanie to nie dotyczy życia, tylko Wszechświata. Bo On nic nie wie gdyż nie może myśleć, działa na zasadzie praw fizyki.
Tu dochodzimy już do granic nauki, religii, filozofii i mistyki. Lol

Michio Kaku trochę wyśmiewa owe koncepcje. Cytuje Mitcha Kapora, założyciela Lotus Development Corporation: „ Osobliwość to „inteligentny projekt” dla ludzi o IQ 140... [inteligenty projekt jest używany przez wierzących w jakiegoś boga]Twierdzenie, jakobyśmy zmierzali do punktu, w którym wszystko będzie niewyobrażalne inne, napędza głównie impuls religijny.”

Na całe szczęście możemy obecnie się zastanawiać nad wszystkimi problemami. Jeśli zaintryguje Was, tak samo jak mnie, pomysł osobliwości SI, to polecam poznać przemyślenia, dokonania i historię życia zwolennika tej teorii - Ray Kurzweil.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości