Twoje dziecko w sieci. Zagrożenia poza-wirusowe.
#1
Internet to śmietnik. Tak, pozwolę sobie wysnuć dość niewygodną tezę. Nie mam tu na myśli mnóstwa wirusów tak powszechnych w sieci, gdyż programy zabezpieczające reprezentują sobą na tyle godny poziom ochrony, że można im dostatecznie zaufać. Chodzi mi raczej o pewien śmietnik intelektualny. Widzieliście fake- profile na Facebooku ? Kto się na to nabiera? Albo co poniektóre blogi czy wpisy internautów pod newsami z jakimiś wyjątkowo "gorącymi" tematami. W internecie użytkownicy pokazują pewną inną twarz swojej osobowości. Nikt nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem pod własnymi poglądami, pozwalając sobie na niecodzienne zachowania ( choć niektórzy psychologowie alarmują, że głównie na portalu typu Facebook internauci zamieszczają dość niestosowne komentarze/uwagi zdając sobie sprawę z tego, że ich dane osobowe są dostępne). A gdzie w tym wszystkim są dzieci?
Nie powiecie mi, że młody człowiek logując się na portalu społecznościowym czy poszukując określonego pliku nie zderzy się z możliwościami śmieciowymi sieci... Nie każdy rodzic jest " z technologią na ty". Najgorszą grupą dorosłych są Ci, którzy jakby w ogóle nie zdają sobie sprawy co przygotowała dla pociech Neostrada. Takie osoby często nawet nie są w stanie sobie wyobrazić z jakimi treściami mają do czynienia dzieci. Pornografia czy przemysł nielegalnych aplikacji to już powszechność e- świata. W ostatnim czasie popularność zyskują niebezpieczne dla niektórych społeczności. Są ludzie, którzy świat wirtualny traktują jako zabawę, metodę odprężenia, pewnej wymiany informacji i danych, ale niestety istnieją tez tacy, którzy biorą go nazbyt poważnie.Jak uchronić młodego człowieka przed wpływem internetu?

Po pierwsze : kontrola

Zakazany owoc najlepiej smakuje- to oczywiste, jednak zawsze warto wytoczyć pewnego rodzaju granice . Są strony, których nie odwiedzamy i kropka. Warto jednak na początek zorientować się z jakim problemem mamy tak naprawdę do czynienia.

Aby móc korzystać z opisywanej dziś przeze mnie kontroli rodzicielskiej należy zarejestrować się na stronie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program pobieramy stąd:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czas na ochronę.

Norton Online Family jest aplikacją szpiegującą przeznaczoną do użytku na komputerach dzieci/młodzieży. Program kontroluje całą aktywność sieciową młodzieńca, a dane przesyła na serwer Nortona, dzięki czemu rodzic po zalogowaniu się na odpowiedniej stronie, ma dostęp do całej historii działań pociechy. Oprogramowane funkcjonuje także jako typowa Kontrola rodzicielska, czyli umożliwia pełna blokadę określonych witryn- ze względu na przynależność do grup zagadnień np. Erotyka lub konkretnej strony wprowadzonej przez opiekuna.

Konfiguracja konta jest banalna. Najpierw musimy podać swój nick.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Następnie tworzymy konto dziecka, podając jego imię , płeć i rok urodzenia .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dalej pobieramy aplikację na komputer/y używany/e przez pociechę/y.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Oprogramowanie firmy Symantec przeznaczone do kontroli treści odwiedzanych przez młodych klientów zostało skonstruowane tak by bez podania hasła do Norton Account nie dało się go wyłączyć czy odinstalować. Podobnie jest z konfiguracją. Bez znajomości danych nie można niczego zmienić.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Program z pewnością nie jest cichy. Informuje użytkownika o swoim działaniu, dając mu sygnał, że jest sprawdzany. To pewien plus. Z pewnością można w ten sposób wyuczyć pewnych dobrych nawyków.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Alerty Nortona są jasne i zrozumiałe. Domyślnie można ominąć blokadę programu wpisując komentarz – wiadomość do rodziców dlaczego dana witryna powinna być zezwolona.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Okazuje się, że zamiast bezlitosnej blokady oprogramowanie proponuje niejaki dialog na linii pociecha – opiekun, umożliwiający pewne „dogadanie” się co do odwiedzanych witryn. A rodzice, no cóż, wszystko mają „podane na tacy” po zalogowaniu się na swoim koncie.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zablokowaną witryną można dowolnie zarządzać ( zezwalać/ blokować/ blokować wraz z całą „rodziną” podobnych stronek).

Po drugie : wyciągamy wnioski i zarządzamy.

Kiedy mamy już dostęp do historii działań dziecka i wiemy z czym mamy tak naprawdę do czynienia, najwyższy czas wyciągnąć wnioski. To blokujemy czy nie?

Postępowanie z niedozwolonymi witrynami.

Trzy tryby do wyboru:
  • ostrzeżenie dziecka, że dana strona internetowa jest niewskazana, ale nie zablokowanie jej
  • bezwzględne zablokowanie strony
  • brak alertu ( tryb szpiegowania Smile )


Kategorie witryn przeznaczonych do blokady.

Wśród zakazanych treści znalazły się między innymi:
  • erotyka
    aborcja
    alkohol
    udostępnianie plików
    hakerstwo


Nie zabrakło jednak możliwości zablokowania potencjalnie nieszkodliwych tematyk jak np. polityka.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Niewłaściwe wyszukiwanie.

Kontroli wpisywanych fraz służących wyszukaniu stron internetowych podlegają tak popularne :
  • Google
    Ask
    YouTube
    Yahoo
    Bing


Dzięki uruchomieniu tejże funkcji młody człowiek nie uzyska dostępu ( wyszukania) np. do strony zawierającej treści erotyczne.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Sieci społecznościowe.

Od tej pory rodzic może sprawdzać gdzie dziecko publikuje swoje dane czy w jakim serwisie wymienia się informacjami. Oczywiście bezwzględnej kontroli podlega choćby Facebook.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czas dostępu do sieci.

Aplikacja pozwala na kontrolę godzinową dostępu komputera do internetu. Można dowolnie decydować co do limitu czasowego w jakim stacja robocza może łączyć się z siecią oraz decydować o stosownych blokadach.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ciekawe program reaguje, kiedy pociecha zakładając konto na nowym portalu podaje nie do końca prawdziwe dane odnośnie wieku ( czasem dobrze jest mieć 18 lat).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Należy zauważyć, że historia działań młodzieńca i statystyka są dość jasno przedstawione, nikt nie powinien mieć problemów z interpretacją danych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Neostrada jest podstępna. Dziś każdy ma dostęp do sieci i ma możliwość dowolnie w niej publikować.
Może zanim twoje dziecko zacznie korzystać z internetu warto się zastanowić kogo i co może tam spotkać?
Kontrola jest prosta, łatwa w użyciu i przystępna, a waga zagrożeń poza-wirusowych ogromna.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Cytat: Witaj, McAlex,

Gratulujemy i dziękujemy za dołączenie do programu Norton Family, usługi ułatwiającej ochronę dzieci w Internecie.
Poniżej prezentujemy kilka prostych wskazówek, jak w pełni wykorzystać możliwości usługi Norton Family i szybko zyskać orientację w internetowym życiu naszych dzieci:

Jeśli jeszcze nie zostało to zrobione, zainstaluj klienta Norton Family na każdym komputerze używanym w domu przez dzieci. Klient Norton Family to oprogramowanie zgłaszające operacje internetowe dzieci do witryny internetowej. W dowolnej chwili można zalogować się i sprawdzić operacje dzieci
Dostosuj profile dzieci i preferowane ustawienia monitorowania.
Skonfiguruj alerty wysyłane pocztą elektroniczną, aby błyskawicznie otrzymywać powiadomienia o pewnych czynnościach dzieci w Internecie.
Kliknij tutaj, aby zalogować się do witryny internetowej programu Norton Family, w której można dokonać dodatkowych dostosowań. Wydrukuj instrukcje instalacji klienta Norton Family na komputerach. Oferujemy również jeszcze wygodniejszą usługę w wersji Premier. Za niewielką roczną opłatę można uzyskać dodatkowe funkcje oraz miesięczny lub tygodniowy raport dostarczany prosto do skrzynki odbiorczej poczty elektronicznej*


Zespół programu Norton Family


PS. Bardzo cenimy sobie opinie klientów, dlatego zachęcamy do kontaktu oraz do wymiany zdań z innymi rodzicami na forum dyskusyjnym Norton Family Forum


Regulamin świadczenia usług Zasady ochrony danych osobowych

*Usługa Premier nie jest dostępna we wszystkich regionach.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Twoje dziecko w sieci. Zagrożenia poza-wirusowe. - przez McAlex - 13.12.2012, 22:02
Re: Twoje dziecko w sieci. Zagrożenia poza-wirusowe. - przez andrzej76 - 15.12.2012, 16:35
Re: Twoje dziecko w sieci. Zagrożenia poza-wirusowe. - przez Konto usunięte - 15.12.2012, 23:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości