Zestawy zabezpieczające użytkowników
U mnie eksperymentalnie na Viście, ale z nadzieją na dłuższy pobyt
w tle:
- Outpost FW 2009 Free...zapora trochę chyba zapomniana jednak, choć na pewno bardzo dobrze skomponowana i zrównoważona (alerty, informacje, ochrona proaktywna)
- GeSWall Free...mała i wciąż skuteczna aplikacja, do której przymierzam się co jakiś czas...wciąż jest dla mnie nieco zagadkowa Smile
na żądanie:
- Shadow Defender...od lat jako podstawa moich wszystkich zestawów...nienaruszalny składnik, który wchodzi w skład każdego z nich
- EEK and Crystal Security do okazjonalnego sprawdzania systemu.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
(29.09.2016, 08:39)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- Shadow Defender...od lat jako podstawa moich wszystkich zestawów...nienaruszalny składnik, który wchodzi w skład każdego z nich

Jesteś na stałe w Shadow Mode, czy tylko okazjonalnie?
Odpowiedz
Ja jestem na stałe i na prawdę rzadko go wyłączam
Ale muszę uprzedzić ze mam 2 systemy wirtualne w tle odpalone na których różne rzeczy mam włączone i często instaluje oraz coś usuwam,

Jak bym miał tak korzystać głównego systemu to raczej SD stał by się udręczliwy a sam system długo by nie pociągnął i w sumę od tego są wirtualne środowiska aby na nich testować i nie tylko Smile
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
(29.09.2016, 09:30)oldblues napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jesteś na stałe w Shadow Mode, czy tylko okazjonalnie?
 Stosuję jakby dwa "tryby obsługi" SD...tak jak teraz tzn. gdy mam coś nowego w systemie, a potrzebne są jakieś reguły dla moinitora/HIPS, to używam SD okazjonalnie, w razie potrzeby. Jeśli zaś zakładam, że raczej mam wszystko, co potrzeba w regułach/ustawieniach, to SD działa stale czy mam włączona opcje wejścia w tryb SM po restarcie...jeśli jeszcze coś wtedy sie pokazuje ważnego czyli związanego z istniejącym oprogramowaniem, to wchodzę jednorazowo do normalnego systemu i tam próbuję wywołać potrzebne zachowanie i ustawić regułę.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Aha rozumiem, choć możesz sprawdzać też na wirtualnym systemie.

Ja od pewnego czasu to główny system praktycznie nie używam niemal wszystko leci od razu do VMware Smile
Ostatnio nawet Steam poszedł na nowy wirtualny system.te gry co ja gram chodzą mi płynnie.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
to jaki system masz w wirtualu? Windows 10 ? ile ram przydzieliłeś i procesorów, że Steam chodzi płynnie ?
Odpowiedz
Nie używam maszyn wirtualnych...nie wiem, czy źle to czy dobrze? Wink
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
@neon

-SteamOS od niedawna
-oraz Steam na w10 x64 (też od niedawna wcześniej wszystko dawałem na w7)
oraz jeden XP do sprawdzania aplikacji.

@ichito
Na początku może wirtualny system może wydawać się jako zbędny bajer - Ale potrafi udogodnić życie.. ale to kwestia też od samej potrzeby użytkownika.

Na twoim powyższym przykładzie to muszę resetować komputer aby sprawdzić lub też ustawić takie tam i inne ustawienia po czym jeszcze raz uruchomić komputer aby zaklepać SD w tryb Shadow Mode ?!

Mając Główny system oraz 2-3 inne systemy: mogę na głównym systemie słychać muzyki
Na wirtualnym grać lub też na głównym jak kto woli (a raczej jak gra pozwoli)
Na innym systemie mogę grzebać w programach w miedzy czasie i rozmawiać ze znajomymi.
Nie wiem czy wyraziłem się dość jasno, ale krytyk pewnie by od razu powiedział głupio "że też to można na głównym i wcale nie trzeba żadnych dziwacznych systemów"

Ale jeśli musiałbym zamykać, kończyć pracy czy też pozbawić się muzyki/gry na korzyść resetu czy też innej czynności głównego systemu:
Dodatkowo wiadomo że przy instalacji masy programów z czasem one mogą robić burdel nam systemu razem, niż każdy z osobna.
Co przy okazji owocuje pewną higieną pod czas pracy że tak to ujmę.

--bump--

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Zastanowię się nad czymś takim, bo w sumie po głowie mi chodzi zainstalowanie XP...ale jeśli na Viście dałbym radę taką maszynę postawić i na niej XP i to wszystko by jeszcze działało, to byłaby sympatyczna rzecz Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
(30.09.2016, 07:50)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

@neon

-SteamOS od niedawna
-oraz Steam na w10 x64 (też od niedawna wcześniej wszystko dawałem na w7)
oraz jeden XP do sprawdzania aplikacji.

@ichito
Na początku może wirtualny system może wydawać się jako zbędny bajer - Ale potrafi udogodnić życie.. ale to kwestia też od samej potrzeby użytkownika.

Na twoim powyższym przykładzie to muszę resetować komputer aby sprawdzić lub też ustawić takie tam i inne ustawienia po czym jeszcze raz uruchomić komputer aby zaklepać SD w tryb Shadow Mode ?!

Mając Główny system oraz 2-3 inne systemy: mogę na głównym systemie słychać muzyki
Na wirtualnym grać lub też na głównym jak kto woli (a raczej jak gra pozwoli)
Na innym systemie mogę grzebać w programach w miedzy czasie i rozmawiać ze znajomymi.
Nie wiem czy wyraziłem się dość jasno, ale krytyk pewnie by od razu powiedział głupio "że też to można na głównym i wcale nie trzeba żadnych dziwacznych systemów"

Ale jeśli musiałbym zamykać, kończyć pracy czy też pozbawić się muzyki/gry na korzyść resetu czy też innej czynności głównego systemu:
Dodatkowo wiadomo że przy instalacji masy programów z czasem one mogą robić burdel nam systemu razem, niż każdy z osobna.
Co przy okazji owocuje pewną higieną pod czas pracy że tak to ujmę.

--bump--

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A jak ten steam os się sprawuje ?
Odpowiedz
Przy niektórych grach nie widać różnicy a inny chodzą jakby z 10-20% mniej wydajnie.
Jak chodzi o śmieszny rok Linuxa to wypadku gier jeszcze trzeba będzie poczekać i można sie nie doczekać :s
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Aby total war chodził sprawdze dzieki
Odpowiedz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie wiem jak to będzie w wypadku VMware --> SteamOS
Najpewniejsze to w7 + steam
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
dzięki Smile
Odpowiedz
Mój zestaw to:
F-Secure SAFE

Jak coś dodać do tego lub zmienić to pisać Smile
ESET NOD32 Antivirus 
Zemana AntiMalware (Premium)
Odpowiedz
A czego sie boisz Grin

-bump-
Możesz dodać jakiś skaner na żądanie Zemana Free albo Malwarebytes.
Dla zwiększenia ochrony/izolacji przeglądarki Sandboxie

A jak chcesz wydać trochę pieniążków to polecam SpyShelterFW
-Mocny HIPS
-dodatkowe restrykcje
-szyfrowanie klawiatury
-oraz zapora mało funkcyjna ale robi swoje(Możesz kupić bez zapory)

Programów jest znacznie więcej które mogą sporo wnieść w ochronę, ale są już bardziej pod wybrane warstwy ochrony więc napisz nie co więcej to może coś precyzyjniej polecę.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
(30.09.2016, 11:46)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

A czego sie boisz Grin

-bump-
Możesz dodać jakiś skaner na żądanie Zemana Free albo Malwarebytes.
Dla zwiększenia ochrony/izolacji przeglądarki Sandboxie

A jak chcesz wydać trochę pieniążków to polecam SpyShelterFW
-Mocny HIPS
-dodatkowe restrykcje
-szyfrowanie klawiatury
-oraz zapora mało funkcyjna ale robi swoje(Możesz kupić bez zapory)

Programów jest znacznie więcej które mogą sporo wnieść w ochronę, ale są już bardziej pod wybrane warstwy ochrony więc napisz nie co więcej to może coś precyzyjniej polecę.


Nie boje sie niczego fizycznie ani wirtualnie ale pytam się tak co dołozyc bezplatnie do tego zestawu Smile
Liczę na fachowość użytkowników forum Smile

F-Secure SAFE + SANDBOXIE to juz mam na dysku - czy to wystarczy ?
ESET NOD32 Antivirus 
Zemana AntiMalware (Premium)
Odpowiedz
Tak i rozważnie korzystać z PC podczas przeglądania internetu - żadne rozwiązanie nie da 100% Smile
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
(30.09.2016, 13:40)zbyszek napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie boje sie niczego fizycznie ani wirtualnie ale pytam się tak co dołozyc bezplatnie do tego zestawu Smile
Liczę na fachowość użytkowników forum Smile

F-Secure SAFE + SANDBOXIE to juz mam na dysku - czy to wystarczy ?

W 100%.
A jaki system ?
Dla swojej ciekawości jak chcesz i trochę kontroli to SS w wersji Free możesz sobie dorzucić Smile
Odpowiedz
(30.09.2016, 13:40)zbyszek napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie boje sie niczego fizycznie ani wirtualnie ale pytam się tak co dołozyc bezplatnie do tego zestawu Smile
Liczę na fachowość użytkowników forum Smile

F-Secure SAFE + SANDBOXIE to juz mam na dysku - czy to wystarczy ?

Nie wiem, czy to będzie fachowy komentarz, ale F-secure to już solidna oferta...masz jeszcze Sandboxie...nic bym nie dodawał Smile
Może jakiś skaner na żądanie...nie wiem...np. Emsisoft Emergency Kit czy Crystal Security?...oba są portable, więc nie wymagają instalacji tylko uruchomienia.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości