Priv8 dla Firefox - piaskownica dla pojedynczych zakładek
#1

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Izolacja to mechanizm bardzo przydatny i często stosowany w rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem i/lub ochroną prywatności. Możemy ją realizować całościowo budując maszyny lub systemy wirtualne...możemy to robić w ograniczonym zakresie, kiedy konstruujemy pojedyncze kontenery-piaskownice dla wybranych obszarów systemu np. podatnych aplikacji jakimi są przeglądarki internetowe...możemy to robić o jeden poziom niżej, kiedy tylko pewne elementy pracującej aplikacji izolujemy od reszty programu i całego systemu. Takie rozwiązanie stosuje od jakiegoś czasu np. Adobe w swojej przeglądarce PDF czy Google w przeglądarce Chrome albo Microsoft w najnowszych wersjach IE.
Takie rozwiązania są bardzo wygodne, ponieważ nie wymagają właściwie ingerencji użytkownika, a ponadto jak

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

bywają bardzo skuteczne i przyznam, że czekałem na podobne rozwiązanie dla mojej ulubionej i stosowanej od lat przeglądarce jaką jest Firefox...trochę zazdrościłem użytkownikom Chrome, że mają taką wewnętrzną piaskownicę, ale czas robi swoje i Firefox też chyba czegoś takiego się doczekał. Nie jest to dokładnie to samo, ale dotyczy izolowania pojedynczych i zdefiniowanych wcześniej przez użytkownika kart - projekt jest rozwojowy i wersji próbnej, a nazywa się Priv8. trudno powiedzieć skąd taka nazwa...może z powodu istniejących już dodatków do ochrony prywatności, z których najwyższy jest oznaczony jako Priv3+, a ten opisywany jest znacznie lepszy? Grin...to oczywiście spekulacje.

Dodatek działa w ten sposób, że tworzy dla wybranych przez użytkownika stron osobne piaskownice, których zapisana zawartość np. ciasteczka, elementy śledzące, itp. będą izolowane od reszty przeglądarki i od systemu...oczywiście znacznie zwiększa to bezpieczeństwo, ale jest "ale"...ta zapisana zawartość piaskownicy pozostaje i ułatwia w założeniu logowanie i poruszanie się po stronie np. banku i to jest OK, jeśli mamy stronę zaufaną i pewną...z drugiej jednak strony izolowana karta może zostać nazwana np. "nieznane" i służyć do przeglądania mniej bezpiecznych stron, a wtedy brak możliwości opróżnienia piaskownicy staje się nieco ryzykowny. Ja takiej opcji nie znalazłem...mamy tylko stwórz piaskownicę, otwórz, zmień nazwę i usuń (co dotyczy usunięcia całej piaskownicy i na razie jest chyba jedyną metoda jej opróżnienia).

[Obrazek: 148082.png?modified=1418387468]

Każda stworzona piaskownica może mieć inny kolor napisów, własną nazwę i nie ma ograniczeń, co do ich ilości...otwierane są z menu prawego klawisza myszy na zakładce lub menu ikony z rozwijanej listy, co pokazują screeny poniżej. Autor o tym nie wspomina, ale znalazłem jedno ograniczenie...Priv8 nie pracuje, kiedy mamy uruchomiona przeglądarkę w trybie prywatnym (zakładka, jednorazowa sesja lub stała możliwość ustalona w opcjach przeglądarki) - ikona dodatku po prostu znika i możliwe, że jest to spowodowane ograniczeniami, które odgórnie narzuca mechanizm przeglądarki.

[Obrazek: 148078.png?modified=1418387468][Obrazek: 148076.png?modified=1418387468]

Dodatek pobiera się i instaluje ze strony Mozilli...przypominam, że to wersja koncepcyjna, a tym samym mogąca stwarzać problemy i niespodziewane zachowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

albo ze strony macierzystej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Recenzja na ghacks.net

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości