Analiza Bitdefender - rzut oka na scamu na Facebooku
#1
Ponad 4 lata temu Bitedefender opublikował

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, którym poddano 1928 osób - wynikało z nich m.in. na koniec, że 97% użytkowników klikało w odpowiednio spreparowane linki na ślepo i bez ich sprawdzenia. To oczywiście "laboratoryjne środowisko" i można mieć zastrzeżenia do wyników, ale pokazuje skalę problemu jaką jest nasza wiara w "uczciwość" twórców stron i jak łatwo jest nas...użytkowników...oszukać, jeśli jest się odpowiednio do tego przygotowanym.

Powyższe wyniki są nawiązaniem do nowszych danych z 2014 roku wynikach badań również firmy Bitdefender, bazujących na analizach ponad 850 tys. przykładów scamu ujawnionych na Facebooku. Głównym celem było stwierdzenie, jakie treści użytkowników najbardziej przyciągają, że decydują się...mniej lub bardziej świadomie...w efekcie na uleganie oszustwu. Facebook ma miesięcznie ok. 1,2 miliarda aktywnych użytkowników, więc nie jest dziwne, że wykorzystywany jest jako niezwykle wygodne i w sumie łatwe do wykorzystania środowisko w celu rozpowszechniania wszelkiej maści szkodników.
Wyniki tych badań to 5 kategorii fałszywych treści, które budzą nasze największe zainteresowanie, a ich procentowy rozkład znajdziemy na wykresie poniżej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Nie wdając się w szczegółowe przykłady i opisy mamy
0,93% -to głównie filmy (ale nie tylko) zawierające okrucieństwa, przemoc i zbrodnie
7,53% - to zdjęcia, filmy , plotki, informacje dotyczące celebrytów
16,51% - to "wyjątkowe ekstra-super" promocje i oferty
29,53% - dotyczą nowych, unikalnych i dostępnych tylko dla wybrańców funkcjonalności FB
45,50% - to "dowiedz się kto odwiedził/oglądał twój profil"...tu chyba warto sie chwilę zatrzymać...powód jest z pozoru bardzo prozaiczny, żeby nie powiedzieć naiwny czy głupi, ale dobrze oddaje tę jedną potrzebę, którą wykorzystują wszystkie jak jeden portale społecznościowe - potrzebę bycia w grupie i związaną z tym potrzebę akceptacji...to właśnie główny cel naszej tam aktywności, pokazania się czasem z innej bardziej atrakcyjnej strony i nieważne jak bliskie jest to prawdy. Człowiek jest istotą społeczną i jedynie jednostki są w stanie normalnie funkcjonować w izolacji od innych ludzi.

Konkluzja?...ludzie na portalach społecznościowych są w większości w porządku, a ich intencje są uczciwe, ale nie od dziś wiadomo, że grasuje tam pełno oszustów, którzy wykorzystując proste acz skuteczne triki, chcą nas najzwyczajniej oszukać. Nie dajmy się oszukać, bądźmy bardziej przezorni, świadomi i nie ulegajmy pochopnie emocjom...to one często sprawiają, że tracimy czujność i stajemy się ofiarą.

Całość raportu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości