Co należy wiedzieć, zanim zacznie się zabawę nowym iPadem?
#1
Masz nowego iPada? To wspaniale! Pewnie chcesz jak najszybciej skonfigurować niezbędne ustawienia, zainstalować kilkanaście aplikacji i czym prędzej rozpocząć jego użytkowanie. Sprawdźmy, co powinien wiedzieć właściciel nowego iPada, zanim zacznie z niego korzystać.
[Obrazek: ipad-setup-FB.jpg]
W Sieci istnieje wiele artykułów, które opisują najlepsze aplikacje na iOS-a, więc nie będziemy im poświęcać zbyt dużo miejsca w tym poście. Zamiast tego skupimy się na wybranych podstawowych ustawieniach, które możesz dostosowywać, aby uchronić swoje urządzenie przed wszelkimi aplikacjami producentów zewnętrznych. Dodatkowo ułatwisz sobie obsługę urządzenia.

Jakie jest najlepsze hasło?

Dzięki ustawieniu Kod możesz zmienić hasło. Najczęściej użytkownicy wybierają taką kombinację od 4 do 6 cyfr, która jest dla nich najwygodniejsza, bo korzystając z iPada, należy często wprowadzać swoje hasło: przy każdym odblokowaniu tabletu, zakupach w sklepie AppStore czy zmianie niektórych ustawień.

Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, prostota nie jest najlepsza, dlatego rozsądniej jest zastąpić krótką kombinację bardziej niezawodnym hasłem. Otwórz Kod-> Zmień kod -> Opcje kodu, a następnie wybierz własny kod alfanumeryczny. Zrezygnuj z 4-cyfrowego PIN-u na rzecz kombinacji, która zawiera litery, cyfry oraz inne symbole. W tym artykule wyjaśniliśmy, jak łatwo wymyślić – i przede wszystkim zapamiętać – niezawodne hasło.
[Obrazek: IMG_0063.png]
Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i nie lubisz długich, skomplikowanych kombinacji, wybierz opcję własny kod numeryczny i wprowadź hasło, które składa się z przynajmniej ośmiu cyfr. Dość szybko się przyzwyczaisz i wkrótce będziesz wstukiwać nowy kod równie szybko jak ten 4-cyfrowy.

Jak włączyć hasło dla zakupów w AppStorze?

Ta porada jest kierowana w szczególności dla tych rodziców, którzy pozwalają dzieciom na zabawę ich urządzeniami. Jeżeli z kontem Apple ID jest powiązana Twoja karta kredytowa, możesz ustawić, aby podczas każdorazowej próby dokonania zakupu w aplikacji urządzenie wymagało wprowadzenia hasła. Dzieci mogą z łatwością wydać wszystkie Twoje pieniądze na wirtualne przedmioty do swojej farmy lub na najnowsze dodatki dla samochodu wyścigowego. Najgorsze jest to, że często nie zdają sobie sprawy z tego, że wydają prawdziwe pieniądze.

Program powinien zaoferować Ci te opcje podczas pierwszej konfiguracji (nowego) urządzenia. Oczywiście swoją decyzję możesz później zmienić, odnajdując odpowiednie ustawienia w zakładce Kod. Możesz wybrać używanie swojego odcisku palca (w nowszych urządzeniach Apple) lub tradycyjnego hasła, które jednak naszym zdaniem zapewnia lepszą ochronę.

Po co używać hasła, jeżeli jest Touch ID?

Czujniki linii papilarnych są innowacyjne i łatwe w użyciu, jednak nie są jeszcze wystarczająco niezawodne. Największym problemem jest to, że podczas codziennego użytkowania Twoje palce zostawiają odcisk na wyświetlaczu iPada (nawet po umyciu rąk). Jeżeli ktoś ukradnie urządzenie, prawdopodobnie znajdzie te odciski, skopiuje je, a następnie przygotuje fałszywy palec – to wcale nie jest takie skomplikowane.

W ten sposób złodzieje mogą odblokować iPada i uzyskać dostęp do wszystkich najważniejszych aplikacji, także tych związanych z bankowością mobilną, sklepem AppStore itd.

Jeśli jednak chcesz używać Touch ID, do autoryzowania się wybierz te palce, które rzadko dotykają urządzenia (a zwłaszcza wyświetlacza), jak na przykład palec serdeczny.

Jak ukryć prywatne dane, które są wyświetlane na zablokowanym ekranie?

Domyślnie ekran blokady wyświetla wiele informacji. Oczywiście fajnie jest widzieć na bieżąco, co się dzieje w Fallout Shelter lub kto skomentował Twój post na Facebooku. Z drugiej strony to nic dobrego, gdy każdy może przeczytać Twoje najnowsze wiadomości, e-maile czy SMS-y z jednorazowymi kodami do banku.

Jeżeli chcesz ukryć wszystkie komunikaty przed ciekawskimi kolegami z pracy, znajomymi czy członkami rodziny, otwórz Ustawienia -> Powiadomienia, a następnie wybierz, które aplikacje mogą wyświetlać powiadomienia na zablokowanym ekranie.
[Obrazek: IMG_0064.png]
Dlaczego trzeba wyłączyć automatyczne łączenie się z siecią Wi-Fi?

Automatyczne łączenie się ze znalezionym hotspotem Wi-Fi jest na pewno funkcją ułatwiającą i przyśpieszającą łączenie się z internetem. Za każdym razem, gdy odwiedzasz ulubioną kawiarnię lub centrum handlowe, Twój tablet łączy się z dostępnymi sieciami i pobiera najnowsze aktualizacje. Dzięki temu jesteś cały czas online. Niestety przestępcy często tworzą fałszywe sieci Wi-Fi o takich samych nazwach, aby oszukać nieświadomych ludzi i ukraść ich dane.

Z tego powodu należy tak skonfigurować swój tablet, aby za każdym razem, gdy będzie chciał łączyć się z dostępnymi sieciami Wi-Fi, wymagał potwierdzenia. Funkcję tę możesz włączyć w Ustawieniach -> Wi-Fi i wybrać „Pytaj, czy łączyć„. Łącząc się z publicznymi sieciami Wi-Fi, warto jednak zachować ostrożność i nigdy nie przeprowadzać operacji finansowych.

Garść informacji o serwisie iCloud

Jeśli chodzi o ustawienia serwisu iCloud, trzeba wiedzieć o dwóch ważnych sprawach. Przede wszystkim można tu sprawdzić, jakie dane są domyślnie synchronizowane z chmurą Apple. Pamiętasz historię wycieku intymnych zdjęć gwiazd? Wiele osób było wtedy zaskoczonych, ponieważ wydawało im się, że zdjęcia te zostały już dawno usunięte z ich urządzeń.

Problem w tym, że usuwanie zdjęć na urządzeniu nic nie da, jeśli sprzęt automatycznie tworzy kopię obrazów w Apple iCloud. Dlatego zachęcamy, aby sprawdzić, co dokładnie jest zapisywane w chmurze: notatki, kontakty, dokumenty, zdjęcia oraz wiele innych. Jeżeli nie chcesz, aby coś było przechowywane w pamięci, lub chcesz usunąć jakieś pliki na zawsze, upewnij się, że urządzenie nie wysyła niczego na serwery Apple.

W ustawieniach iCloud znajduje się też funkcja Znajdź mój iPad. Zalecamy uruchomienie tej usługi na wszelki wypadek – może okazać się bardzo przydatna. Jeżeli urządzenie zgubi się gdzieś w domu, szybko je zlokalizujesz za pomocą dźwięku.

Jeśli nie wiesz, czy iPad został w pracy, czy u znajomych, sprawdź to przy użyciu usługi lokalizacyjnej. Funkcji tej można także użyć do usuwania wszystkich osobistych danych, jeśli urządzenie zostanie skradzione. Ponadto możesz zastosować pewne ograniczenia, które znajdują się w opcji Znajdź mój iPad i Prywatność.

Jak można dodatkowo zabezpieczyć Apple ID?

Odpowiedź jest prosta: włączając dwuetapową weryfikację. Dzięki temu każdy, kto będzie próbował wykorzystać Twój Apple ID, konto w serwisie iCloud lub Twoje dane do zakupów w iTunes Store, App Store czy iBook Store, będzie musiał wprowadzić hasło oraz 4-cyfrowy kod weryfikacyjny.

W tym artykule wyjaśnialiśmy, jak włączyć dwustopniową weryfikację dla urządzeń z systemem iOS.

Jak bezpiecznie korzystać z Safari oraz innych mobilnych przeglądarek?

Każdy właściciel nowoczesnych gadżetów musi regularnie wybierać pomiędzy łatwością użytkowania a bezpieczeństwem. Safari oraz wiele innych przeglądarek wdrożyło bardzo wygodną funkcję automatycznego uzupełniania. Ponieważ nieustanne wprowadzanie haseł i loginów nie należy do najwygodniejszych, może to za nas robić przeglądarka.

Niestety funkcja ta także negatywne strony: jeśli ktoś uzyska dostęp do odblokowanego tabletu, będzie mógł dokonać pełnej autoryzacji na wszystkich stronach, z których korzystasz.

Dlatego otwórz menu Ustawienia -> Safari/Inne przeglądarki -> Autouzupełnianie, a następnie wyłącz tę funkcję lub wybierz, jaki typ danych przeglądarka może kopiować i przechowywać.

Czy są jakieś przydatne funkcje Safari, o których warto wiedzieć?

W pasku przeglądarki od Apple’a znajduje się nieduży przycisk Czytnik. Po jego kliknięciu strony internetowe staną się czytelniejsze: znikną banery, powiększy się czcionka, a cała strona stanie się zwyczajnie przyjemniejsza dla oka.

Niestety ten magiczny przycisk nie pojawi się na każdej odwiedzanej przez Ciebie stronie. Jeżeli chcesz pozbyć się reklam raz na zawsze, zainstaluj dobry program blokujący (np. AdCleaner). Banery nie tylko przeszkadzają użytkownikom, ale niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie.

Jak często trzeba instalować aktualizacje?

Koniecznie należy wyrobić sobie dobry nawyk stosowania aktualizacji tuż po ich wydaniu. Oprócz dodawania nowych przydatnych funkcji często eliminują one luki w oprogramowaniu. Jeżeli na czas ich nie załatasz, hakerzy mogą je dowolnie wykorzystać do swoich celów.

Oczywiście urządzenia Apple uważane są za mniej wrażliwe niż te z systemem Android, ale mimo wszystko należy pamiętać, że iOS nie jest nietykalny. A ponieważ Apple nie umożliwia zewnętrznym dostawcom antywirusów na dostęp do iOS-a, w przypadku infekcji szkodliwym oprogramowaniem musisz radzić sobie sam. Lepiej więc dmuchać na zimne!

Źródło: Kaspersky Lab
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości