8 zasad bezpieczeństwa dla użytkowników publicznych sieci Wi-Fi
#1
W dzisiejszych czasach darmowe publiczne sieci Wi-Fi można spotkać niemal wszędzie – na ulicy, w metrze i w autobusie, że nie wspomnę o takich miejscach jak hotele czy restauracje. Zazwyczaj, aby korzystać z sieci, nie trzeba mieć hasła — wystarczy się z nią połączyć i już. W praktyce jest to bardzo wygodne, ale niestety taka sytuacja jest też na rękę cyberprzestępcom.
[Obrazek: wifi-10x10-FB.png]
Ponieważ te darmowe sieci stają się coraz bardziej rozpowszechnione, cyberprzestępcy także podążają za trendem – jednak tutaj dostęp do internetu nie jest tak do końca za darmo. Ponieważ czasami trudno jest je odróżnić, najlepiej jest łączyć się z internetem tylko w domu lub przez sieć komórkową. To najbezpieczniejszy sposób, choć nie do końca wygodny czy praktyczny we wszystkich sytuacjach i okolicznościach. Zastanówmy się więc, jak możemy się chronić przed zagrożeniami.

1. Nigdy nie ufaj otwartym sieciom Wi-Fi, które nie wymagają hasła. Przestępcy często tworzą takie same, aby zdobyć osobiste dane użytkowników.
2. Sieci, które wymagają podania hasła, także nie są w pełni bezpieczne. Oszust może z łatwością je zdobyć i utworzyć fałszywy hotspot Wi-Fi o takiej samej nazwie.
3. Wyłącz funkcję Wi-Fi, gdy jej nie używasz. Dzięki temu ochronisz swoje dane i wydłużysz czas działania urządzenia bez konieczności ładowania. Sprawdź, czy Twoje urządzenie ma włączone automatyczne łączenie się z nieznanymi sieciami Wi-Fi, a jeśli tak – wyłącz tę opcję. Taki zabieg ochroni Cię przed śledzeniem przez różne organizacje.

Wyobraź sobie, że jesteś w centrum handlowym i masz włączone Wi-Fi. Czy wiesz, że Twój telefon wyszukuje wszystkie dostępne sieci i wysyła im swój unikatowy adres MAC? Każdy punkt dostępowy Wi-Fi, który odbiera żądanie z Twojego telefonu, może rejestrować te dane.

Na podstawie zebranych informacji specjaliści od marketingu często tworzą mapy poruszania się klientów, aby dowiedzieć się, jakie towary ich przyciągają. Na przykład – jeśli zatrzymasz się przy perfumerii, aby zawiązać sznurówki, wkrótce możesz otrzymać kilka reklam drogiej wody toaletowej.

4. Nagłe potrzeby. Podczas korzystania z darmowej sieci Wi-Fi nie sprawdzaj stanu swojego konta bankowego ani nie loguj się do żadnych innych ważnych usług. Do tego celu lepiej używaj transmisji komórkowej.
5. Tylko HTTPS. Niektóre strony oferują bezpieczne połączenie https, które szyfruje całą komunikację między Tobą a serwerem (np. Google, Wikipedia, Facebook). Jeśli możesz, aktywuj to ustawienie we wszystkich ważnych usługach.
6. Porada dla użytkowników przeglądarek Google Chrome, Firefox i Opera. Jeśli dużo podróżujesz i korzystasz z internetu ze swojego laptopa w kawiarniach, hotelach i innych miejscach publicznych, zainstaluj w przeglądarce specjalną wtyczkę, która zapewni Ci bezpieczny dostęp do internetu. Polecamy HTTPS Everywhereod Electronic Frontier Foundation (EFF). Domyślnie zapewnia ona bezpieczne połączenie z takimi stronami jak Yahoo, Ebay czy Amazon. Co więcej, możesz dodać ręcznie własne zasoby sieciowe.
7. Rozważ używanie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Jest to dobry sposób na zabezpieczenie swoich danych, ponieważ usługa VPN szyfruje wszystko, co wysyłasz.
Zazwyczaj opcja korzystania z VPN-a jest płatna, ale możesz poszukać czegoś darmowego – może Ci się spodobają takie usługi jak ProXPN, Cyber Ghost, Your Freedom i HotSpot Shield. Jeśli przeszkadza Ci ograniczenie prędkości, możesz się zdecydować na płatne oferty. Cena zazwyczaj oscyluje w okolicach kilkunastu złotych za miesiąc.

Przy okazji warto wspomnieć także, że VPN ma jeszcze inne zalety – np. zapewnia dostęp do poufnych zasobów w Twoim kraju i za granicą (jeśli tego potrzebujesz).

8. Zainstaluj porządne rozwiązanie bezpieczeństwa. Kaspersky Internet Security powiadomi Cię, gdy połączysz się z nieznaną siecią, i nie pozwoli, aby Twoje hasła wyciekły.

Źródło: Kaspersky Lab
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości