Dobór zabezpieczeń pod bardzo wydajny PC
#1
Witam.

Wymieniam komputer i potrzebuję porady w sprawie pełnego doboru programu antywirusowego, zapory sieciowej i programu zabezpieczającego przed wirusami przenoszonymi przez USB. Prosiłbym również o polecenie dobrej przeglądarki internetowej z wtyczkami. Czy następca Internet Explorer na windows 10 się sprawdza? Pytam bo nie miałem okazji go jeszcze przetestować.
System operacyjny: Windows 10 64 bit.
Procesor: Intel Core i7-6700k
Dysk SSD: Samsung 850 Evo 250GB
Dysk HDD: WD Red 2TB
RAM: G.SKILL Ripjavs V DDR4 2x8GB 2400MHz
Po tych częściach już wiadomo, że jest to zestaw do grania w co najmniej 2K. Ponadto ma z niego korzystać rodzina. Myślałem jeszcze o sparowaniu PC z małą firmą lub wykorzystania go jako miniserwer. Dlatego, poza wysoką skutecznością, chciałbym też żeby po co najmniej 2 latach użytkowania ten soft nie stał się kulą u nogi zabierającej zbyt wiele wydajności. Wcześniej wykorzystywałem Comodo, ale jego nadgorliwość w połączeniu z wybiórczą skutecznością mnie zniechęciła. W dodatku jest zasobożerny i po zmianie interfejsu pod Win8 wydawał mi się strasznie nieintuicyjny.
Polecane programy mogą być zarówno darmowe jak i płatne.
Z góry dziękuję za porady.
Odpowiedz
#2
Witam.

Co do zabezpieczenia to bym nic nie zmieniał bo akurat jak wiemy Win 10 ma dobre zabezpieczenie, chyba że chcesz zmienić to
Firewall od : Spysheltera lub PC Tools (darmowy)
AV : 360 Total Security lub cały pakiet od Trend Micro Titanium Internet Security


A co do przeglądarki to polecam : Vivaldi -koledzy sobie chwalą
Odpowiedz
#3
Może jestem dziwny, ale nie mam zaufania do domyślnych systemów zabezpieczeń. Pierwszy raz słyszę o takiej przeglądarce. Jak wygląda sprawa z wtyczkami do niej? Znajdę tam standard taki jak: Adblock, ghostery, click to flash, https everywhere? Od bardzo długiego czasu korzystam tylko z MacBooka i przeglądarki Safari, dlatego też mam duże braki w tych kwestiach. A znasz może jakieś programy do blokowania wirusów przez USB? Czy MCSheld będzie działał bezproblemowo pod windows 10? Tematy na forum dotyczące tych firewalli/AV są dość stare. Czy te projekty dalej są rozwijane? Jak wygląda sprawa z uaktualnieniami?
Odpowiedz
#4
W podanej przeze mnie przeglądarce istnieje możliwość dodania orginu ublock i te które podałeś myślę że też.

Co do podanych firewall to Spyshelter jest rozwijany , a PC Tools już nie ... - ale w teście lepiej wypadł PC tools.
Czyli PC Tools robi nadal to co ma robić - kilka ładnych lat jade na PC Toolsie.

MCSheld  --->>> USB Disabler 1.1
Odpowiedz
#5
Firewall od PC Tools działa na Windows 10??
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#6
(01.11.2016, 20:46)Tajny Współpracownik napisał(a): Firewall od PC Tools działa na Windows 10??

Tak - na 32 bit działa / 64 bit 99%
Nie działa tylko na Win 8.1
Odpowiedz
#7
Polecił bym jakiegoś HIPS'a ale jak rodzina ma korzystać to trzeba będzie zrobić jakiś pakiet bardziej zautomatyzowany.

Emsisoft IS + Sandboxie

Emsisoft IS - Bo ma dobrą wykrywalność, behavior bloker jest zdecydowanie lepszy od pozostałej konkurencji, Firewall działa na tyle dobrze że nie trzeba instalować osobnego oprogramowania.
Sandboxie - Jako dodatkowy izolator na programy mogące być źródłem/nośnikiem infekcji(Przeglądarka internetowa klient poczty, komunikator skype itd..)

Jeśli szukasz czegoś dodatkowego to można dodać jeszcze.
Malwarebytes Anti-Malware oraz Malwarebytes Anti-Exploit - Dodatkowa baza malware, wzmocniona ochrona przed niedobrymi stronami oraz Anti-Exploit który dodatkowo wzmocni ochronę w czasie rzeczywistym.

Trudno zrobić dobry pakiet ochronny który nie wymaga jurysdykcji użytkownika bo zdrowego rozsądku i samo powściągliwości przed klikaniem w lewe linki żaden program ci nie pomoże zwłaszcza że będzie korzystała z niego cała rodzina.

Jeśli jednak szukasz czegoś dla osób którzy wolą mieć rękę na pulsie i bardziej kontrolować to co się dzieje w systemie to polecam takie zestawienie.

SpyShelterFW + Shadow Defender
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#8
Nie testowałem PC Toolsów na W10, ale jeśli na tym akurat działa, to może być dobrym wyborem, ponieważ ma wbudowanych sporo gotowych schematów działania ułatwiających konfigurację w różnych specyficznych sytuacjach. Jeśli ma być jakaś "centralna" maszyna, to może warto rozważyć wariant z centralną konsolą...coś takiego ma Sophos za free
https://www.sophos.com/lp/sophos-home.aspx
ale wydaje mi się, że podobnie jest i u Avasta...ale tu się mogę mylić...na pewno jednak Avast ma moduł sprawdzania bezpieczeństwa sieci, z której korzystasz, który w ostatnich wersjach jest ponoć skuteczniejszy.
Nie korzystałbym z programów do monitorowania, bo mogą być kłopotliwe i wprowadzać w błąd użytkowników niespecjalnie obeznanych z systemem, procesami i zależnościami między nimi...wg mnie rozsądnym wyjściem są aplikacje blokujące działające na zasadzie "domyślnie blokuj" czyli procesy, których nie ma na liście zezwolonych (tzw. białej liście) automatem są blokowane. Tu darmowymi dość rozbudowanymi przedstawicielami są Exe RadarPro albo VoodooShield Free, który w wersji płatnej daje trochę więcej zaawansowanych możliwości. Poza tym...albo zamiast tych wymienionych...
- np. Simple Run Blocker jako prosta alternatywa anty-exe
http://www.sordum.org/8486/simple-run-blocker-v1-3/
-  Secure Folders z dośc sporymi możliwościami konfiguracji - blokada, ukrywanie plików/folderów, możliwości anty-exe i anty-ransome.
https://safegroup.pl/temat-secure-folder...#pid199172
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości