Szyfrowanie dysku z dwoma systemami
#1
Cześć,

co polecacie w sytuacji, gdy chciałbym zaszyfrować cały dysk tak, aby później móc na nim zainstalować kilka systemów operacyjnych, a w miarę potrzeby łatwo przeinstalować w przyszłości? Mam laptopa Lenovo IdeaPad Y580 z dyskiem SSD Crucial MX300.

Próbowałem się zorientować w tych dwóch miejscach, ale póki co niezbyt mi one pomogły:
http://forum.crucial.com/t5/Crucial-SSDs...741#M52850
https://sourceforge.net/p/veracrypt/disc.../?limit=25

Z góry dzięki!
Odpowiedz
#2
no cześć Smile

Polecę Ci ten programik http://www.dobreprogramy.pl/CloudFogger,...35139.html i myślę że będziesz z niego zadowolony Smile
Odpowiedz
#3
Cześć, dzięki za odpowiedź. Niestety, według opisu na dobreprogramy.pl, CloudFogger to tylko aplikacja na Windowsa umożliwiająca szyfrowanie pojedynczych plików i katalogów z poziomu eksploratora Windows, a nie program umożliwiający szyfrowanie całego dysku przed uruchomieniem właściwego systemu operacyjnego.
Odpowiedz
#4
a racja Grin

Zainteresuj się tym programem : https://veracrypt.codeplex.com/

Ma lepsze zabezpieczenie Twoich danych 9 oraz robi to szybko - co istotne program dalej jest rozwijany.
Odpowiedz
#5
Dzięki za odpowiedź. Tym właśnie programem zainteresowałem się na początku - link do tematu związanego z Vera Crypt jest w moim pierwszym poście. Niestety, wydaje mi się, że nie posiada on takiej funkcjonalności, chociaż może dałoby się go wykorzystać w jakiś kreatywny sposób, aby uzyskać taki efekt.
Odpowiedz
#6
Raczej żaden program nie posiada takiej funkcjonalności o ile da się w prosty sposób zaszyfrować kilka partycji z systemami to w monecie ponownej instalacji któregokolwiek systemu będzie problem.
Oczywiście da się to w pewien sposób obejść przez zrobienie kopii zapasowej i jej przywrócenia zamiast ponownej instalacji
Odpowiedz
#7
Dzięki, takie ograniczenie mógłbym zaakceptować, ale jak to zrobić? Najpierw instalacja Windows, potem Linux, następnie instalacja VeraCrypt na którymkolwiek systemie i pełne szyfrowanie? Czy umożliwi to wtedy utworzenie partycji startowej VeraCrypt i będzie możliwość zaszyfrowania wszytkich pozostałych partycji? Czy też jakiś całkiem inny sposób?
Odpowiedz
#8
Instalujesz VeraCrypt czy inny szyfrujesz partycje systemową w tym momencie program doda swoją konsole do bootloadera.
Potem wystarczy zaszyfrować pozostałe partycje i ewentualnie zainstalować apke na innych systemach żeby na każdym mieć dostęp do wszystkich dysków.

Kopie wykonujesz na odszyfrowanym dysku np. w działającym systemie, a po przywróceniu oczywiście trzeba zaszyfrować ponownie.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości