Windows Vista za miesiąc odejdzie...w niepamięć?
#1
Cytat:Microsoft wydał Vistę 30 stycznia 2007 r. Nowy system zrywał z klasycznym wyglądem Windowsa XP i wprowadził do systemu giganta z Redmond powiew świeżości.

Niestety użytkownicy, którzy zdecydowali się na nowość od Microsoftu nie mieli łatwego życia. Vista była niedopracowana i niestabilna, miała także spore wymagania sprzętowe w porównaniu z bardzo popularnym XP. O porażce tego systemu świadczy fakt, że już 2,5 roku później Microsoft zdecydował się na premierę jego następcy - Windowsa 7.

Dziś mamy 2017 rok, a od premiery Visty minęło już ponad 10 lat. Microsoft już dawno zapowiedział, że ostatnia aktualizacja przeznaczona dla tego systemu operacyjnego zostanie udostępniona 11 kwietnia 2017 roku.

Tym samym, po tej dacie Vista nie będzie już wspierana przez Microsoft. To oznacza, że firma nie tylko nie będzie już udoskonalać systemu, ale także nie udostępni więcej łatek zabezpieczeń. Korzystanie z systemu stanie się więc mało bezpieczne.

Do 10 kwietnia 2012 roku Microsoft obejmował Vistę wsparciem podstawowym, a więc aktywnie udoskonalał i poprawiał system. Od 5 lat udostępnia jedynie wsparcie rozszerzone, a więc głównie z zakresu bezpieczeństwa.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czemu o tym wspominam?...bo właśnie używam Visty i choć faktycznie zachowuje się czasem jak "lekko narowisty koń" i nie bardzo wiadomo, co z nią wtedy robić, to faktem jest, że ma dość poważny atut w stosunku do XP - Vista jest na tyle blisko Win 7, że da się niej instalować aplikacje z nowszego systemu. Druga sprawa jeszcze to telemetria, którą MS wciska niemal wszędzie i przy każdej okazji...na Viście jej nie ma...tak sobie myślę w każdym razie Smile
Tak przy okazji tego wątku i tego

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

mam pytanie - są jakieś nowsze wydania tych obrazów?...bo moja "Viśta" coś ostatnio nie łyka żadnych aktualizacji i zaczyna mi nieco wydziwiać w codziennym działaniu.

Na koniec - dla zainteresowanych zestawienie cyklu życia dla poszczególnych wersji windows

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Błąd Windows Update na Viście - niektórzy na forach raportowali o komputerach chodzących po 3 dni i nie wykrywających aktualizacji.

Nie spodziewałbym się kompletnego iso dla publiki, raczej drugi obieg i obrazy z "szemranych stron" wchodzą w grę. Ewentualnie poszukać na stronach M$u informacji o aktualizacjach i ręcznie zainstalować potrzebne.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#3
Hmm...... trochę szkoda tych starych systemów. Taki XP... ile to wspomnień. Nie mówiąc o wymaganiach.

@ichito = Jeśli korzystasz z tego systemu.. to Dam parę wskazówek na temat optymalizacji, chociaż najlepsze rozwiązanie będzie to co na piszę w końcówce. Tak więc ostatnio na bardzo starym laptopie, który posiadał wyżej wymienioną Vistę. Działał znośnie, chociaż komfortowo na nim nie było. Dużo daje na pewno, jeśli posiadasz sporo RAM'u, usunięcie pliku wymiany (+2GB) dla 32bit (niektóre programy mogą nie chodzić). Do tego bo sam fakt wyłączenia nie będzie odczuwalny od tak, więc po tym zabiegu trzeba wyłączyć usł. WinUpdate, który i tak ostatnimi czasy stwarza wrażenie "Odwróceniu" ludzi, w kierunku kupna systemu nowszego, bądź.... . Sam do nie dawna ten temat na tym laptopie przerabiałem. Mając uruchomioną ową usługę potrafił szukać ok 4h, podczas których wszystko działało mega wolno. Natomiast wyłączenie "nawet po ponownym uruchomieniu", owej usługi i zrestartowanie systemu całego poprzez uruchom ponownie, tworzy całkiem ciekawy system do działania... chociaż łatki itp.... Oczywiście mówię bez żadnych AV, gdyż każdy po tym zabiegu powyżej niszczy tę optymalizację. No może CS (*nie mylić z....), ale nie dawałem tam na stałe. Natomiast jeśli chodzi o przeglądarkę, Firefox która na dniach (niedługo?) będzie nie wspierana, korzystał (osoba z tego laptopa) bez żadnych wtyczek(flash czy adblock/noscr.. itp), jedynie co włączyłem to tę funkcję znajdującej się w samej przeglądarce w about:config.

Na koniec najlepsze rozwiązanie przynajmniej na jakiś czas, chyba że sprzęt o którym mowa to jednostka nie tak stara (czyt. wspiera 64bit), można pomyśleć o instalacji jakieś dystrybucji GNU/Linuksa. Kiedyś widziałem chyba Twojego posta nawet odnośnie próbowania sił, jednakże ponoć korzystałeś z GNOME 3, który jest takim no 2x vista. Testowałem ją nawet na tym laptopie o którym mówię i czuć było ociężałość. Ciekawostką może być fakt iż taka Plasma5 działa całkiem całkiem, Ramu (dystrybucja 32bit) zajmowała nie wiele więcej niż całkiem lubiane środowisko jakim jest Xfce4. Po uruchomieniu owej Plazmy, wziął sobie tylko poniżej ~200mb!! Gdzie ten drugi (Xfce4) brał tylko 130mb. Zawsze istnieje możliwość zejścia (przyn. w przypadku 32bit dyst) poniżej ~100mb (ok 90mb) przy użyciu LXDE, które swoją drogą może za jakiś czas zastąpić miejscami z LXQT, ale to jeszcze spora droga.

Oczywiście to są moje spostrzeżenia. Mam nadzieję że pomoże w czymś.... komuś..
Odpowiedz
#4
(16.03.2017, 20:54)heros1303 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jednakże ponoć korzystałeś z GNOME 3, który jest takim no 2x vista
Nie ma to jak porównać środowisko graficzne do całego, konkurencyjnego systemu. Słowa niesamowicie absurdalne.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#5
No trochę przesadziłem z tym porównaniem, ale nie uchodzi wspomnieć o jego ociężałości (G3).
Odpowiedz
#6
Jeśli mówisz o ociężałości GNOME 3, to strach pomyśleć czym było KDE4 w pierwszych wersjach. Korzystałem z G3 na starej Toshibie z 1GB RAM i Pentium M. Oczywiście, było nieco wolniej, ale na pewno nie było totalnych zacinek pod Vistą/KDE.

Samo GNOME3 swoim zapotrzebowaniem nie zmieniło tak bardzo sytuacji od czasu premiery. Deweloperzy tylko usprawniają, dodają niewielkie ułatwienia, ale zasadniczo wciąż mamy Muttera. Ważniejsze w przypadku G3 jest pytanie, czy miałeś dobre sterowniki graficzne.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości