Zabezpieczenie laptopa firmowego
#1
Cześć,

Po akcji z wirusem na kompie i blokadą konta w banku chciałbym się przed podobnymi i również innymi akcjami zabezpieczyć: https://safegroup.pl/showthread.php?tid=11011

- System: Windows 7 SP1 x64
- Zastosowanie komputera: praca w SolidWorks, pisanie w Wordzie, Internet. Ogólnie do pracy. W gry w ogóle nie gram.
- Specyfikacja: Intel i7 2,4GHz, HD 4600, 16GB RAM, dysk SSD
- Wolałbym rozwiązania darmowe. No chyba, że są jakieś opcje płatne, ale muszą być już dużo lepsze od tych darmowych, abym się na nie zdecydował.

- Czego oczekuję od takiego zestawu:
Na pewno szybkości. Nie chcę w ogóle czuć zwolnienia komputera z powodu tego, że używam jakiegoś antywira. Zwolnienie wkurza mnie niezmiernie.
Uważam na jakie strony wchodzę, ale jak widać zawsze coś się złapie. Trzeba się przed tym zabezpieczyć. Czasami wkładam też pendivy, które oblecą parę komputerów wcześniej.

Obecnie używałem Microsoft Security Essentials + uBlock Origin. Jak widać to nie wystarczyło...


Pozdrawiam i czekam na Wasze propozycje.
Odpowiedz
#2
Zasadniczo laptopem firmowym powinien zająć się dział IT pod czujnym okiem ABI :p
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#3
Ja jestem działem IT, projektantem i wszystkim na raz Smile.
Odpowiedz
#4
Ah. No to z darmowymi programami możesz się pożegnać, bo większość licencji zabrania korzystania w warunkach komercyjnych. Darmowy dla firmy jest chyba tylko Comodo i Windows Defender.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#5
Tak jak @TW pisze, w sumie najlepszym i najszybszym i kompletnym rozwiązaniem był by Comodo. Dorzucić do tego Backup i już jest to sensownie zabezpieczone.
Do przeglądarki dodatki np. uBlock Origin i HTTPS Everywhere

No i przede wszystkim zdrowy rozsadek.
Odpowiedz
#6
Komputer nie był kupimy na firmę, więc dywagacje odnośnie licencji zostawmy sobie z boku.
Dobierzmy porządny zestaw.

Comodo kiedyś zainstalowałem u znajomych na kompie. Ale zaczął mulić... Nawet po odpowiedniej konfiguracji. Wywaliłem go od razu. Także nie chcę.
Odpowiedz
#7
Fakt że komputer nie był brany na firmę i nie poszedł w koszty nie m tu żadnego znaczenia. Liczy się to w jakim celu jest wykorzystywany. Jeśli do pracy komercyjnej to nadal masz wąski wybór. Z drugiej strony, skoro i tak korzystasz z Windows 7 to Comodo będzie tu raczej najlepszym wyborem.
Odpowiedz
#8
A Bitdefender?

Nieźle wypada tutaj: https://www.av-comparatives.org/
Odpowiedz
#9
W takim razie polecam Comodo cloud + PC Tools Firewall Plus (wszystko za free)
Nie sugeruj się testami bo za miesiąc może nie być tak kolorowo Smile

(05.04.2017, 22:49)bajtelo napisał(a): Komputer nie był kupimy na firmę, więc dywagacje odnośnie licencji zostawmy sobie z boku.
Dobierzmy porządny zestaw.

Comodo kiedyś zainstalowałem u znajomych na kompie. Ale zaczął mulić... Nawet po odpowiedniej konfiguracji. Wywaliłem go od razu. Także nie chcę.

Pewnie Twoi koledzy mieli Comodo Internet Security który rzeczywiście może mulić system, ale Comodo cloud jest nie szarpie zasobami systemowymi.
Odpowiedz
#10
Zajrzyj do licencji każdego softu lub przynajmniej zapytaj support czy możesz korzystać w firmie - to, że soft ma w nazwie Free nie oznacza że jest darmowy dla każdego.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#11
(05.04.2017, 22:11)bajtelo napisał(a): Czasami wkładam też pendivy, które oblecą parę komputerów wcześniej.
A zapytam o najprostsze rzeczy, przepraszam, jeśli zbyt oczywiste - autoodtwarzanie pendrive jest wyłączone? To, zdaje się, dosyć popularne źródło ataku.

Osobiście na podobnej konfiguracji (i5 6400 2,7 GHZ, 16 GB RAM 2133Mhz, Winodws 7 x64 Proffesional) korzystam z Comody i nie czuję jakiegoś kosmicznego mulenia. System wstaje szybko, ze dwa razy w ciągu roku zdarzyło mu się przywiesić na dłużej (Menedzer zadań pokazywał duże obciążenie procesu Comodo), ale żyć się da.
Jeśli Comodo wkurza, a uważasz na co klikasz, może zamiast całego pakietu HIPS i Firewall i rezygnacja ze skanera w czasie rzeczywistym, a jako antywirus skaner na żądanie do przelecenia pendrive'ów czy załączników z maila. Fakt, wymaga to zrozumienia o co chodzi w komunikatach od programu, ale daje dobrą ochronę, a powinno być szybsze od pełnego pakietu.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#12
@M'cin
Bardzo słuszna uwaga. Już autoodtwarzanie wyłączyłem - wszystkich urządzeń.

Widzę, że spora tu mafia Comodo... Smile.
W takim razie planuję zacząć od sprawdzenia Comodo Cloud...

A jak sprawa się ma z wspomnianym przez Ciebie @Tibu 11, Crystal Security? Lepsze to czy Comodo Cloud?

Ogólnie zastanawiam mnie, czemu tak wielu z Was poleca inne programy niż te, które są np. na Av-comparatives. Czy wspomniany przeze mnie Bitdefender czy Avira to złe rozwiązania? Na przykład Comodo jest od nich dużo lepsze?
Odpowiedz
#13
Powód jest prosty - AV-Comparatives to takie... nieco średnio źródło informacji Wink Ich testy nie są bardzo miarodajne względem realnych sytuacji.
Poza tym, każdy ma swoje doświadczenia. No i licencja.. plusem ogromnym Comodo jest to, że można go wykorzystywać za darmo, także w firmach i zastosowaniach komercyjnych. Mało który "darmowy" soft na to pozwala. Ten soft jest dodatkowo bardzo rozbudowany i jeśli ktoś chce spędzić przy nim nieco czasu, ustawi multum rzeczy tak, jak chce.
Odpowiedz
#14
Jako Don Corleone Comodo mafii powtórzę - Comodo Internet Security/ Comodo Cloud AV.
Odpowiedz
#15
A jak sprawa się ma z wspomnianym przez Ciebie @Tibu 11, Crystal Security? Lepsze to czy Comodo Cloud?

Powiem tak Crystal Security wykrywa dzięki virus total czyli będzie miał lepszą wykrywalność od Comodo.
Gdybyś chciał konfiguracje Crystala to zapraszam na PW
Odpowiedz
#16
(06.04.2017, 21:46)bajtelo napisał(a): Ogólnie zastanawiam mnie, czemu tak wielu z Was poleca inne programy niż te, które są np. na Av-comparatives. Czy wspomniany przeze mnie Bitdefender czy Avira to złe rozwiązania? Na przykład Comodo jest od nich dużo lepsze?

Avira jest dobra, w sensie wykrywalności, ale powolna. Skanowanie plików na żądanie, które wymaga poczekania, aż Luke Filewalker łaskawie się załaduje, było fajne w czasach Windowsa 2000, a nie powszechnego internetu i pendrajwów tańszych od węgla...
Bitdefender 2-3 lata temu miało opinię wydajnego silnika, kupowanego przez innych producentów... i średniego programu, który nie potrafi wykorzystać własnych narzędzi Wink Nie wiem, co się od tego czasu zmieniło, nie testowałem nigdy osobiście.

Komoda to też nie ideał. GeekBuddy to zwykłe naciąganie, konfiguracja nie jest prosta, interfejs kolorowy, ale nie zawsze najbardziej przejrzysty, czasami wyrzuca dziwne błędy... Ale ma jako jedyny tak kompletny pakiet w licencji darmowej dla firm, przyjemną w użytkowaniu wirtualizację i spore możliwości. Przyjrzałbym się też jego licencji, niektórym się nie podobała dawniej ich polityka odnośnie tego, do czego robienia z Twoimi plikami zastrzegają sobie prawo.

(06.04.2017, 11:16)Tajny Współpracownik napisał(a): Zajrzyj do licencji każdego softu lub przynajmniej zapytaj support czy możesz korzystać w firmie - to, że soft ma w nazwie Free nie oznacza że jest darmowy dla każdego.

Gdzieś na forum było wspomniane o tym, że zgodnie z polskim urzędem skarbowym można płacić podatki od darmowego oprogramowania... jak ktoś pamięta gdzie to, będę wdzięczny Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#17
Wersja Comodo, która wymagała jakiejś niebywałej konfiguracji ukazała się jakieś kilka lat temu.
Obecnie, u 95% użytkowników, sprawdzi się konfiguracja domyślna.

Odnośnie "dziwnych błędów" - jeśli zauważyłeś jakiś problem to zapraszam do zgłoszenia tego na forum Comodo - https://forums.comodo.com/bug-reports-cis-b132.0/
Odpowiedz
#18
Już tam byłem Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#19
Korzystam jakiś tydzień z Comodo Cloud... Jest lekko, nie odczuwam obciążenia...

Także aktualnie mam zastaw Comodo Cloud + uBlock Origin.
Radzicie dodać coś jeszcze?
Firewall potrzebny?
Odpowiedz
#20
Jeśli jesteś za NATem (czyli np. router) to systemowy wystarczy.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości