Prośba o pomoc przy zawirusowaniu.
#1
Witam.

Od dość długiego czasu męczę się z jakimś wirusem który przyszedł do mnie od zawirusowanych plików na pendrivie. Z początku objawiał się tylko zablokowaniem "kafelkowego menu" więc myślałem że wystarczy go usunąć Comodo. Okazało się to jednak rozwiązaniem połowiczynym a sam wirus zaczął być coraz bardziej namolny i system wyraźnie zwolnił. Ponieważ pojawiły się dodatkowe objawy w czasie skanowania (takie jak znikające logi po skanowaniu i bluscreeny) postanowiłem rozszerzyć opcje i sprawdzić komputer dodatkowymi skanerami.
Niewykluczone że bluscreeny pojawiają się z uwagi na wyraźnie starsze sterowniki pamiętające czasy Visty (chciaż występują one dopiero teraz. Wcześniej ich nie miałem.).
Doskonale też zdaje sobie sprawę z tego że komputer jest zawalony ogromną ilością śmiecia. Przez długi czas używałem go jako poligon do róźnych aplikacj i starocii. Mimo wszystko uważam że można go przywrócić do względnie normalnego stanu.
Dlatego też proszę o przeanalizowanie logów i doradzenie co robić dalej. Jednocześnie czy znacie może jakiś program do wykrywania i uaktualniania sterowników?

Dane PC:
Windows 8.1
Procesor Intel Core 2 Quad Q8200 2,33 Ghz
RAM 2 Gb
Karta graficzna: ATI Radeon HD 3800

Logi z programów:
FRST: http://wklej.org/id/3302763/
Addition: http://wklej.org/id/3302764/
Shortcut: http://wklej.org/id/3302766/

Emsisoft Emergency Kit: http://wklej.org/id/3302768/

ADV Cleaner: http://wklej.org/id/3302771/

FSS: http://wklej.org/id/3302769/

GMER: http://wklej.org/id/3302774/

E-Peek: http://wklej.org/id/3302775/

JRT: Nic nie wykrył
Odpowiedz
#2
Nie chcesz jeszcze zaktualizować do Windows 10 ? Szczerze ja bym zrobił format i zainstalował 10 na czysto.
Odpowiedz
#3
Na początku chciałbym przywrócić system do takiego stanu którym mógłbym bezproblemowo przenieść co większe pliki typu archiwalne zdjęcia itd. Co do aktualizacji do Windows 10 to czy nie jest tak że zaktualizuje mi wersji do wersji z czasowym ograniczeniem po którym i tak musiałbym zapłacić pełną cenę za windowsa 10? Jeśli tak to raczej wolałbym zostać przy starszej wersji systemowej tym bardziej że ten komputer od dłuższego czasu występuje tylko jako opcja awaryjna.
Odpowiedz
#4
Po wykonaniu skanów programami usuń niepożądane resztki.

Dużo jest w systemie widocznych strumieni danych, używałeś jeszcze starszej wersji comodo.

Uruchom FRST. Z klawiatury CTRL+Y, zostanie otworzony plik fixlist.txt. Wklej do pliku następującą treść - dodany załącznik.
https://1drv.ms/u/s!AtTiI3pG5DGqiCtZdvnKepunLrpK

Z klawiatury CTRL+S, by zapisać zmiany. Następnie w oknie FRST klik w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, nastąpi restart systemu. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt przedstaw go.

Prześlij zrzut C:\WINDOWS\MEMORY.DMP

Pozbadź się wszystkich starych programów.

Zrób nowe logi i przedstaw z FRST.txt > Addion.txt

Z tego co widzę masz partycje MBR, to nie masz żadnego problemu na przeniesienie danych na inną partycje.
Aktualizacje do Windows 10 można jeszcze wykonac do końca miesiąca. Możesz równoznacznie zrobic też kopię bezp. Win 8.1 - tak więc zastanów się nad tym.
https://www.microsoft.com/pl-pl/accessib...s10upgrade
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości