Aplikacje mobilne śledzą telewidzów
#1
Smartfony są niezwykle popularne w ostatnich latach, ale telewizja jest może nie najpowszechniejszym, ale na pewno najpotężniejszym medium telekomunikacyjnym związanym z nami od niemal 100 lat. Połączenie ich ze sobą to nie tylko już sterowanie urządzeniami RTV, ale wykorzystanie w celach "marketingowych"...przy czym cudzysłów nie jest przypadkowy, bo wydaje się, że nie chodzi tylko o badanie preferencji telewidzów za pomocą specjalnych aplikacji. Właściwie o jakieś specjalne aplikacje też nie chodzi...jeśli specjalne, to ze względu na ukryte wykorzystywanie raczej...chodzi o specjalne skrypty wbudowane w te aplikacje. Więcej w niemal w całości przytoczonym artykule...dla własnej wiedzy i dla zastanowienia się, co nas tak naprawdę otacza...

Cytat:Aplikacje mobilne, a wśród nich gry dla dzieci, coraz częściej stają się nowym źródłem informacji o telewidzach i ich nawykach. Raz zainstalowane na telefonie mogą rejestrować dźwięki z otoczenia nawet bez wiedzy użytkownika, działając w tle.

Wykorzystanie aplikacji mobilnych jako źródła informacji o nawykach osób oglądających telewizję staje się coraz bardziej popularne. Oprogramowanie tego rodzaju korzysta ze skryptów tworzonych przez firmę Alphonso, specjalizującą się w gromadzeniu danych o preferencjach telewidzów, które następnie sprzedawane są reklamodawcom.

Skrypty Alphonso potrafią oddzielić z rejestrowanych przez urządzenie odgłosów te, które emitowane są przez znajdujący się w pomieszczeniu telewizor, następnie zaś zidentyfikować zarejestrowany dźwięk z konkretnymi programami z telewizyjnej ramówki. Zestawiają również informacje o lokalizacji użytkownika z jego preferencjami dotyczącymi na przykład wyboru repertuaru w kinach.

Informacje zgromadzone w ten sposób mogą posłużyć do precyzyjnej analizy grup docelowych, do których następnie kierowane są reklamy. Obecnie skrypty Alphonso znajdują się w ponad 250 bardzo popularnych grach, które użytkownicy systemów iOS i Android mogą pobrać ze sklepów dostarczających oprogramowanie na urządzenia mobilne.

Część śledzenia ma miejsce nawet w sytuacjach, w których program nie jest aktywnie użytkowany na telefonie danej osoby. Wystarczy, że aplikacja jest zainstalowana na urządzeniu, a skrypt będzie działał w tle, na przykład kiedy telefon, pozornie bezczynnie, znajduje się w kieszeni osoby podróżującej autobusem.

Firma Alphonso argumentuje, że nagrywanie dźwięków nie odbywa się bez zgody użytkownika, gdyż bez jej wyraźnego udzielenia skrypty po prostu nie mają dostępu do wbudowanego w telefon mikrofonu. Jednocześnie firma odmawia podania informacji o liczbie użytkowników, których dane obecnie przetwarza, podobnie jak nazw około 1000 aplikacji, z którymi współpracuje, powołując się przy tym na konkurencję ze strony innych, podobnych firm. Alphonso jednocześnie oświadcza, że nie pochwala użycia swoich skryptów w aplikacjach adresowanych do dzieci.
(...)
Dane, które służą do jej specyficznego kierunkowania, często zbierane są bez wiedzy i zgody użytkowników przez podłączone do internetu telewizory. W tym roku producent telewizorów Vizio zapłacił 2,2 mln dolarów kary za to, że nie tyle gromadził, ile sprzedawał dane swoich użytkowników bez ich wiedzy stronom trzecim.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
W końcu po coś te uprawnienia i dostęp do wszystkiego muszą służyć. Na miejsce zablokowanej przez Google Play apki zaraz pojawi się inna o takiej samej ukrytej funkcjonalności. Nikt się nie zastanawia po co przeglądarce do zdjęć dostęp do połączeń telefonicznych czy smsów.
Odpowiedz
#3
(04.01.2018, 00:03)wredniak napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

W końcu po coś te uprawnienia i dostęp do wszystkiego muszą służyć. Na miejsce zablokowanej przez Google Play apki zaraz pojawi się inna o takiej samej ukrytej funkcjonalności. Nikt się nie zastanawia po co przeglądarce do zdjęć dostęp do połączeń telefonicznych czy smsów.

No niestety zgadza sie czasem te alternatywy mniej popularne wcale nie są bezpieczniejsze tylko po prostu mniejsze zainteresowanie dlatego nikt u nich na zapleczu nie grzebie żeby zobaczyć czy tak czysto moją :/
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości