Grupowy atak dronów-bombowców w Syrii
#1
Przeglądając dziś nowinki na DP zauważyłem interesujący wpis dotyczący jednoczesnego użycia grupy dronów do ataku terrorystycznego w Syrii. Pojedyncze ataki bombowe przeróbkami cywilnych dronów...czasem wręcz zabawek...już zdarzały się wcześniej, tym razem była to akcja skoordynowana i ponoć to pierwszy taki przypadek w historii.

Cytat:Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że nocą z 5 na 6 stycznia br. systemy radarowe wychwyciły 13 niewielkich obiektów latających nieznanego pochodzenia. 10 z nich zbliżało się po trajektorii prowadzącej do bazy lotniczej Humajmim, trzy odłączyły w stronę bazy zaopatrzenia w mieście Tartus.

Obrona bazy podobno zdała egzamin. Sześć dronów zostało przechwyconych przez systemy walki radioelektronicznej (prawdopodobnie te słynne Krasuchy-4), z czego trzy zostały zmuszone do lądowania na kontrolowanym terytorium poza bazą, a trzy zniszczone wskutek zderzenia z ziemią. Pozostałą siódemką zajął się system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, zestrzeliwując je wszystkie.

Najwyraźniej więc Rosjanom wpadły w ręce trzy wykorzystane w ataku drony – i już teraz przedstawiają pierwsze wnioski na temat tego pierwszego realnego użycia takiej broni. Najciekawszy jest zasięg użytych dronów: po odczytaniu ich zapisów nawigacyjnych okazuje się, że wszystkie obiekty miały wystartować z lokalizacji oddalonej co najmniej 50 km od ich celu, a według Rosjan, ich maksymalny zasięg wynosił 100 kilometrów.

Wszystkie drony napędzane były śmigłowo, miały też mieć nowoczesne, dostarczone spoza Syrii systemy sterowania i nawigacji, czujniki wysokości i serwomechanizmy. Co warte podkreślenia, najwyraźniej nie były to drony „kamikadze”, lecz raczej lekkie bombowce, załadowane przeznaczonymi do zrzutu we wskazanym miejscu bombami samodzielnej konstrukcji. Ponownie jednak Rosjanie zwracają uwagę na zagraniczne pochodzenie zapalników bomb.

[Obrazek: g_-_-x-_-_-_x253e20e6-412a-4399-a326-91389854f767.jpg]

[Obrazek: g_-_-x-_-_-_x81e0f23d-70d7-421b-a08b-ff72f3074cd7.jpg]

Źródło
https://www.dobreprogramy.pl/GPS-dla-kaz...85355.html
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Jeśli to zdjęcie przedstawia drona, to aż dziw bierze że jego bomba miała zagraniczny zapalnik Cool
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości