Narzędzia ochronne dla MacOS
#1
Ostatnio słuchając pewnego podcastu dowiedziałem się o autorze, który udostępnia kilka bezpłatnych, ciekawych narzędzi ochronnych/monitorujących dla MacOS:
https://objective-see.com/products.html

Odpowiadają m.in za:
- wykrywanie i blokowanie ransomware
- monitorowanie procesów
- monitorowanie i pytanie o ewentualną modyfikację tzw. persistence locations (autostart, rozszerzenia przeglądarek itd.)
- monitorowanie użycia mikrofonu i kamery przez aplikacje
- skanowanie plików przez VirusTotal
- monitorowanie, czy ktoś niepowołany nie używał naszego komputera
Odpowiedz
#2
Przejrzałem listę. Sprawia wrażenie czegoś pokroju NoVirus Thanks! czy NirSoftu - małego twórcy, robiącego male programy... nie wielkie kobyły które myślą za użytkownika, ale "użytecznostki"* wykonujące konkretne funkcje dla mającego minimalną świadomość użytkownika.

Popularność na Maki, które "po prostu działają" i "nawet wirusy mają płatne", zakładam mniejsza niż podobnych programów na Windzie. Jak będziesz miał okazję protestować, daj znać Suspicious

*Chyba, że macie lepsze tłumaczenie dla utilities Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#3
Póki co spróbowałem KnockKnock i TaskExplorer. Ten pierwszy pozwala właśnie sprawdzić np. autostart czy rozszerzenia przeglądarek - jest ok, początkowo myślałem, że oferuje to samo co np. popularny i nieco bardziej iditotoodporny CleanMyMac, ale jednak pokazuje więcej miejsc. Ten drugi z kolei podobny nieco do Process Explorer, pozwala zobaczyć różne "rozgałęzienia" od procesów które nam działają. Narzędzia ciekawe i przydatne jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad tym, co się dzieje.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości