Darmowy zamiennik Kasperky'ego
#1
Witam całe forum!

Moja licencja na KIS niedługo wygaśnie. Ostatnio wiele działo się w temacie tej firmy, dlatego zastanawiam się czy przedłużać licencję... i czy w ogóle istnieje potrzeba wydawania pieniędzy na dobre zabezpieczenie komputera. Moją dodatkową "motywacją" do porzucenia KIS-a jest fakt, że nie pamiętam kiedy ostatnio padłem ofiarą jakieś infekcji w systemie. Oprócz sporadycznego zablokowania podejrzanego skryptu/strony przez KIS, nie miałem większych kłopotów.

Zdaję sobie sprawę z tego, że darmowe programy zabezpieczające z reguły wymagają więcej uwagi i niekoniecznie są "bezobsługowe", ale chciałbym poznać Wasze opinie na temat tego, czy darmowe zestawy zabezpieczające mogą zapewnić nam bezpieczeństwo na poziomie płatnych programów? I jaki darmowy zestaw zabezpieczający lub "składak" jest Waszym zdaniem wystarczający dla trochę bardziej doświadczonego użytkownika?

Edit:
- Windows 10 Home x64,
- Laptop używany do nauki programowania, przeglądania Internetu, portali społecznościowych, korzystania z banku online, słuchania muzyki, oglądania filmów/seriali, czasem do pogrania w mniej wymagające gry. Laptop z Intelem i5 piątej generacji,
- Darmowy pakiet, od którego oczekuję niezawodnego bezpieczeństwa bez zamulania laptopa.
Odpowiedz
#2
Proszę dostosować sie do wymogów/regulaminu i podać dane jak jest napisane powyżej postów:

Czyli
Prosząc o pomoc w doborze odpowiedniego zestawu, użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia wzoru tematu i podania następujących danych:
- posiadany system operacyjny
- zastosowanie komputera
- specyfikacja komputera (opcjonalnie)
- budżet tj. darmowy czy płatny (opcjonalnie)
- czego oczekujesz od zestawu np. automatyczne działanie (opcjonalnie)

Tematy bez wypełnionego wzorca będą usuwane.

A tak poza tym to witam na forum
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#3
Bardzo przepraszam za swoje gapiostwo. Pierwszy post poprawiony, zgodnie z regulaminem Smile
Odpowiedz
#4
Hardening czyli wzmacnianie systemu za pomocą podstawowych usług w systemie

SysHardener 1.5 - program który wyłącza i utwardza dostęp do wrażliwych ustawień systemu czyniąc go mniej podatnym na ataki wirusów.

Zapora(Firewall) - Blokowanie/Monitorowanie połączeń internetowych
HIPS - monitoruje działania i interakcje jakie dokonuje program/procesy/usługi w systemie

Polecam Comodo bo ma dobrego HIPS i zaporę

Jeśli obsługa HIPS będzie zbyt trudna można przejść na anty-exe działa na podobnej zasadzie tylko że nie monitoruje aż tak dogłębnie zmian dokonywanych przez proces przez co też mniej komunikatów dla użytkownika ale też nie zabezpieczy tak dobrze jak HIPS.

Dobrym wyborem będzie: Exe Radar pro, Stara wersja jest płatna a najnowszą betę można pobrać za darmo na forum
https://www.wilderssecurity.com/threads/...2/page-290

Z darmowych antywirusów polecam SecureAPlus: nie jest to tradycyjny antywirus.. wysyła  i skanuje pliki na swoim serwerze za pomocą kilkunastu silników antywirusowych.

Telemetrie i inne niepotrzebne usługi można wyłączyć z grubsza za pomocą programu O&O ShutUp10
lub też ręcznie za pomocą konsoli : https://fdossena.com/?p=w10debotnet/index_1803.frag
W przypadku kasacji niepotrzebnych usługi i innych rzeczy polecam zrobić kopie zapasową bo niektóre rzeczy mogą być nie odwracalne

Kopia zapasowa systemu można zrobić za pomocą Paragon albo Macrium.
Hasła można przechowywać bezpiecznie w programie KeePass a szyfrować dane w VeraCrypt jeśli zajdzie taka potrzebna
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#5
(29.09.2018, 19:13)johnkent napisał(a): Moja licencja na KIS niedługo wygaśnie. Ostatnio wiele działo się w temacie tej firmy, dlatego zastanawiam się czy przedłużać licencję...
Chyba większość osób na forum traktuje to bardziej jak sprawę polityczną czy wizerunkową niż realne zagrożenie.
(29.09.2018, 19:13)johnkent napisał(a): Moją dodatkową "motywacją" do porzucenia KIS-a jest fakt, że nie pamiętam kiedy ostatnio padłem ofiarą jakieś infekcji w systemie.
To chyba raczej znak, że dobrze działał Wink
(29.09.2018, 19:13)johnkent napisał(a): Zdaję sobie sprawę z tego, że darmowe programy zabezpieczające z reguły wymagają więcej uwagi i niekoniecznie są "bezobsługowe", ale chciałbym poznać Wasze opinie na temat tego, czy darmowe zestawy zabezpieczające mogą zapewnić nam bezpieczeństwo na poziomie płatnych programów?
"Raczej tak", ale wymaga to większej dyscypliny niż w przypadku płatnych automatów.

Zgadzam się z przedmówca odnośnie utwardzania systemu - kilkoma kliknięciami chronimy się przed kilkoma wariantami szkodników, bez ciągłego śledzenia aktualizacji i monitorowania komunikatów.

HIPS/firewall wymagają już zrozumienia programu i poprawnego reagowania na komunikaty. Jeżeli będziesz dużo programował i testował rożne GUI czy biblioteki, będzie mógł sypać milionami komunikatów przy aktualizacjach. Jeżeli do komputera masz wyłączny dostęp i nie dzielisz go z rodziną, możesz dać trochę wyższy poziom sypania komunikatami i uczyć się poprawnych reakcji.

Quassar zapomniał o naszym ulubionym zabezpieczeniu, czyli siedzeniu na koncie użytkownika i przechodzeniu na admina tylko przy okazji zmian w systemie lub instalacji Smile

Możesz też dorzucić tradycyjny AV na darmowej licencji, jeżeli czujesz potrzebę, jakąś Avirę czy Avasta - z tego co widzę, przy Twoim użytkowaniu raczej nie będziemy się bili o każdy cykl procesora i każdego FPSa w Wieśku czy Crysisie Smile
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#6
Ja tradycyjnie polecę - wbudowane w system zabezpieczenia, czyli zostanie przy Defenderze, UAC na max, praca na co dzień na koncie standardowym zamiast administracyjnym. Defender może być momentami ciężki, ale np. przy już odpalonej appce do programowania czy grze nie powinieneś go odczuwać. Do tego można w przeglądarce dorzucić coś co skanuje odwiedzane witryny + zmienić DNSy na zapewniające dodatkową ochronę (Comodo, OpenDNS, Adguard).

Owszem, dodatkowa zapora czy HIPS dają ogromne możliwości, ale musisz sobie zadać pytanie, czy masz czas na ich obsługę? Bo jeśli nie bardzo, to w pewnym momencie z choćby czystej frustracji zaczniesz szybko przechodzić przez wszelkie okienka dialogowe a... to już zaprzeczenie korzystania z nich, bo decyzję trzeba podjąć świadomie, a nie na szybko.
Odpowiedz
#7
wolne oprogramowanie jest ograniczone do podstawowych usterek systemu i nie będzie w stanie zapewnić kompleksowych zabezpieczeń. Jeśli użyjesz więcej niż jednego z tych programów, wpłynie to na wydajność twojego systemu
Odpowiedz
#8
(01.10.2018, 13:14)ekaza napisał(a): wolne oprogramowanie jest ograniczone do podstawowych usterek systemu i nie będzie w stanie zapewnić kompleksowych zabezpieczeń. Jeśli użyjesz więcej niż jednego z tych programów, wpłynie to na wydajność twojego systemu


Co? to Google tłumacz pisał? Wink

Popraw proszę, bo nie mogę załapać do końca...
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#9
(01.10.2018, 13:14)ekaza napisał(a): wolne oprogramowanie jest ograniczone do podstawowych usterek systemu i nie będzie w stanie zapewnić kompleksowych zabezpieczeń. Jeśli użyjesz więcej niż jednego z tych programów, wpłynie to na wydajność twojego systemu

Uwaga pewnie i słuszna, ale czemu w tym miejscu? Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#10
Jeżeli koledze skończyła się licka na KISA , to może warto przejść na kaspersky freeTongue)?
Odpowiedz
#11
Witam nowego kolegę na fajnym forum Smile

Sam Windows 10 jest bardzo bezpieczny więc jeżeli chodzi o ochronę systemu nie ma sensu dorzucać inne AV które działają w ,,real time,,
Podpisuję się pod lukasamd w 100%  +  dorzuć skanowanie na żądanie Zemane lub  Emsisoft Emergency Kit Smile
Odpowiedz
#12
Ja też od dawna nie wrzucam rodzinie i znajomym antywirusów innych niż wbudowany w Windows. Za dużo kłopotów w porównaniu do zyskiwanego efektu. Niestety, nadeszły chude czasy dla producentów antywirusów. Co raz więcej ograniczeń, niekompatybilności, niestabilności dla ich produktów w Windows 10.

Lepiej zabezpieczyć solidnie przeglądarkę i nauczyć dobrych nawyków.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#13
Z mojej strony - gdzie sam używam - polecam darmową wersję Kasperskiego. Więcej info o tym programie ze strony Kasperskiego:
https://www.kaspersky.pl/kaspersky-free
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości