1 września rusza Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne przy WAT
#1
Zamieszczam tę informację, ponieważ zagląda tu jednak pewne grono młodzieży, która zainteresowana jest cyberbezpieczeństwem i być może w ten sposób komuś ułatwimy podjęcie ważnej, a może życiowej decyzji. Podpisano odpowiednie rozporządzenia, by od 1 września w Warszawie przy Wojskowej Akademii Technicznej ruszyła nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym. Kilka słów w cytacie, reszta ( w tym wymogi rekrutacji do szkoły) w podlinkowanym materiale źródłowym

Cytat:Placówka, początkowo z dwoma klasami po 25 uczniów – jedną dla absolwentów gimnazjów i jedną dla absolwentów szkół podstawowych, to odpowiedź resortu obrony narodowej na wyzwania i zagrożenia wynikające z rozwoju technologii. Uruchomienie informatycznego liceum jest częścią realizowanego przez resort programu CYBER.mil.pl, który zakłada m. in. wzbogacenie oferty edukacyjnej z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Absolwenci liceum będą przygotowani do podjęcia studiów w uczelniach wojskowych w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego na kierunkach informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.
Oferta edukacyjna adresowana jest do utalentowanej młodzieży pragnącej związać swoją przyszłość zawodową ze służbą w jednostkach i instytucjach Sił Zbrojnych RP. Uczniowie w trakcie nauki będą mieli zapewnione bezpłatne świadczenia w postaci zakwaterowania, żywienia, opieki medycznej i umundurowania.
Liceum będzie publiczną szkołą ponadpodstawową – liceum ogólnokształcącym o czteroletnim, a przejściowo także trzyletnim, cyklu kształcenia, dla której organem prowadzącym będzie Minister Obrony Narodowej.
Wojskowa Akademia Techniczna udostępnieni pracownie, laboratoria i obiekty sportowe na potrzeby liceum oraz zapewni uczniom zakwaterowanie i wyżywienie.
Nauka w liceum oparta będzie na programach poszerzających podstawy programowe wiodących przedmiotów – matematyki, informatyki i fizyki. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej.
Liceum będzie także  oferowało liczne zajęcia fakultatywne oparte na współdziałaniu ze studenckimi i doktoranckimi kołami naukowymi WAT. Dla najlepszych uczniów zapewniony zostanie także udział w wybranych zajęciach przedmiotów nauczanych na studiach wojskowych z możliwością ich zaliczenia jeszcze przed rozpoczęciem nauki w WAT.

Informacja źródłowa
https://www.cyberdefence24.pl/rusza-lice...rzolnierzy

-------------
edit:
Będzie znów coś militarnie, bo wpadła mi w oczy na Niebezpieczniku jeszcze taka informacja sprzed kilku tygodni - tym razem dla tych, co już są profesjonalistami i chcą podjąć w współpracę z wojskiem.
Cytat:W Niebezpieczniku wiele razy pisaliśmy, że MON chce stworzyć polskie “cyberwojsko”. Zapowiedzi można było zinterpretować nawet tak, że powstanie kolejny rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, marynarki, sił powietrznych, wojsk specjalnych i WOT.

Teraz już wiadomo, że w komponent wojsk obrony cyberprzestrzeni zostanie utworzony w na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych, czyli miejsca które już teraz skupia najbardziej doświadczonych w bezpieczeństwie IT żołnierzy w Polsce pod wodzą pułkownika Przemysława Przybylaka. Dojdzie do kompensacji zasobów NCK i Inspektoratu Informatyki i powstanie NCBC — Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Powołany zostanie Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni — komponent nowego rodzaju wojsk, który po uzyskaniu gotowości operacyjnej zostanie podporządkowany pod Szefa Sztabu.
(...)
Generał Wiesław Kukuła dowódca WOT dodał, iż w USA aż 40% zasobów związanych z obroną cyber przynależy do Gwardii Narodowej (hmmm… ciekawe). Plany dowództwa WOT są dość skonkretyzowane.

— Planujemy w tym roku powołać pierwszy zespół obrony cyberprzestrzeni w strukturze WOT o liczebności przekraczającej 100 specjalistów, pogrupowanych w trzy zespoły zadaniowe. Pierwszy związany jest z ochroną infrastruktury krytycznej, druga grupa to grupa inspekcji, trzecia grupa wsparcia. Wszystko jest taktycznie ukierunkowane na misję, którą realizują WOT, czyli obrone i wspieranie lokalnych społeczności – mówił gen. Kukuła.

Plany WOT obejmują powołanie pierwszego zespołu obrony cyberprzestrzenii o liczebności przekraczającej 100 specjalistów. Zdaniem gen. Kukuły to się może udać, gdyż 35% żołnierzy WOT już teraz ma wyższe wykształcenie, a 40% całości ma wykształcenie techniczne. 15% żołnierzy już studiuje, a 10% uczy się w jakichś innych formach.

Jednym słowem: szacun!

Podczas konferencji odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenie. Przedstawiciele rządu i wojska nie kierowali przekazu (wyłącznie) do wyborców. Wojsko i osoby zaangażowane w projekt cyberarmii znają się na rzeczy, mają doświadczenie i co najważniejsze są świadomi pewnych ograniczeń (nie tylko budżetowych). To dobrze wróży, bo jeśli obecnym ekspertom nikt nie będzie przeszkadzał, to faktycznie mamy szansę na — tak potrzebne obecnie — sprofesjonalizowanie działań ochronnych naszej cyberprzestrzeni.
Dołącz do cyber.mil.pl
(...)
Na stronie znajdziecie też porady dotyczące bezpieczeństwa, które bardzo nam się spodobały Smile

Wymagania na start nie są duże. Trzeba być pełnoletnim obywatelem polskim, który nie był karany, ma pełnię praw publicznych i wyższe wykształcenie. Można wypełnić formularz, dołączyć CV i poczekać. Być może wojsko się zainteresuje i Cię wezwie, a ostatecznie zostaniesz poddany/poddana procedurze sprawdzającej.

Jeśli powyższe idee, oraz — w końcu — jasne plany i eksperci na stanowiskach kierowniczych Was przekonali, to polecamy Wam zajrzeć na stronę https://cyber.mil.pl, która jest poświęcona programowi. Jest tam dział “rekrutacja” z interesującymi zakresami. Może znajdziecie coś dla siebie? Wojsko może być zainteresowane skorzystaniem z Waszej pomocy nawet “po godzinach” w niepełnym wymiarze czasu.
Źródło
https://niebezpiecznik.pl/post/polska-cy...-powstala/
Strona CyberMil
https://www.cyber.mil.pl/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Będą ćwiczyć strzelanie w Counter Strike i wykrywanie rosyjskich trolli na wykopie
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#3
Tak przypomniała mi sie bakba z info w liceum.... zainstalowała pirackiego nero bo jej dyskietki komputer nie wykrywał i pytała się mnie jak tym programem skopiować pliki na dyskiete ...

Pojadę klasykiem:
https://www.youtube.com/watch?v=0m2e0AendwU
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
Rozpoczęła się rekrutacja do tego liceum...więcej informacji tu
https://www.cyberdefence24.pl/rozpoczeci...matycznego
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz