PLL LOT przelał oszustom 2,6 mln złotych za fałszywą fakturę
#1
Informacja była chyba skrzętnie ukrywana, skoro dopiero niedawno udało się do niej dotrzeć...swoją drogą ciekawe jak wyszedł im bilans za zeszły rok? Gdzie audytorzy i ich sprawozdanie? Tak na marginesie...czy to nie takie przypadki stanowią podstawę mitów o kompetencjach "pani Krysi z księgowości" ? Grin
Info za POLSAT News

Cytat:2,6 mln zł raty za nowe samoloty LOT-u trafiło na konto oszustów - dowiedziały się "Wydarzenia". Wszystko przez podrobioną fakturę, ze zmienionym numerem konta. Przelane pieniądze najpierw trafiły do banku na Cyprze, później błyskawicznie zostały przetransferowane przez oszustów do jednego z państw Azji.

Według informacji, do których dotarły "Wydarzenia" do oszustwa doszło w listopadzie ubiegłego roku. Jedna z pracownic LOT dostała wysłaną przez internet fakturę, na której były dane producenta samolotów, które latają w barwach polskiego przewoźnika.

Okazało się jednak, że dokument wysłali podszywający się pod producenta złodzieje. Jak ustaliły "Wydarzenia", ich łupem padło 700 tys. dolarów, czyli - po obecnym kursie - ponad 2,6 mln zł. Ze skradzionych pieniędzy udało się odzyskać jedynie 200 tys. dolarów, czyli nieco ponad 750 tys. zł.

"Ewidentny brak przestrzegania procedur"

Jak podkreślają specjaliści, płatności w takich firmach, jak LOT, powinny być weryfikowane na czterech etapach: inna osoba sprawdza numer konta bankowego, inna przygotowuje fakturę, dodatkowo autoryzuje się dane odbiorcy i samą płatność.

Według Krzysztofa Czeczota, partnera zarządzającego firmy ARC Consulting, "to ewidentny brak procedur i przestrzegania tych procedur".
 
- Spółka LOT w ubiegłym roku padła ofiarą przestępstwa polegającego na wyłudzeniu środków. Były to środki, które miały zostać przeznaczone na opłatę za samoloty - potwierdził rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki. - To jest wyścig, w którym raz jedna, raz druga strona jest na prowadzeniu. Te procedury w sposób automatyczny mają być udoskonalane - dodał, zapytany o procedury dokonywania przelewów. 

Stanowisko stracił wiceprezes

Jak zwracają uwagę "Wydarzenia", w maju niespodziewanie ze stanowiskiem pożegnał się jeden z wiceprezesów LOT, który był w spółce odpowiedzialny za sprawy finansowe.

Źródło
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019...26-mln-zl/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości