Kazachstan rozpoczął kontrolę całego ruchu HTTPS
#1
Z dniem 17 lipca Kazachstan, zgodnie z decyzjami swojego rządu, rozpoczął monitorowanie całego szyfrowanego protokołem HTTPS ruchu sieciowego wewnątrz granic kraju. Zgodnie z wytycznymi wszyscy dostawcy usług (ISP) zostali poinformowanie przez lokalne władze o konieczności zainstalowania na każdym urządzeniu i w każdej przeglądarce rządowego certyfikatu. Certyfikat ten pozwala na przejęcie ruchu sieciowego i odszyfrowanie danych, ich kontrolę, a potem ponowne zaszyfrowanie tym razem już oficjalne i podpisane przez państwo.
Wg władz kraju, który uchodzi raczej za taki, w którym od lat praw człowieka się nie przestrzega to wszystko dla dobra kraju i ludzi...czyli jak zwykle w podobnych przypadkach zwykli ludzie są nieświadomi, a wybrana grupa jest oświecona w swoich decyzjach

Cytat:Ministry officials said the measure was "aimed at enhancing the protection of citizens, government bodies and private companies from hacker attacks, Internet fraudsters and other types of cyber threats."
 

Ta decyzja zamyka okres kilku prób w ciągu ostatnich lat, kiedy w kraju tym próbowano ograniczyć prawa ludzi do swobodnego przepływu informacji...tym razem niestety się udało.

Źródło
https://www.zdnet.com/article/kazakhstan...s-traffic/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Znaczy co? Pracownicy ISP będą chodzić po domach swoich klientów i instalować im certyfikaty na każdym urządzeniu?
Odpowiedz
#3
Nie...raczej nie...wygląda na to, że użytkownicy dostawać mają jakieś powiadomienia i smsy o konieczności instalacji certyfikatu. I jak można się spodziewać decyzje odmowne będą się spotykać z penalizacją.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości