Pierwsza teleportacja informacji bezpośrednio między komputerami
#1
[Obrazek: ?url=https%3A%2F%2Fassets.newatlas.com%2...l-2015.jpg]


Cytat:Pojęcie stanu splątanego prowadzi do tzw. paradoksu EPR. Jeśli dwie cząstki tworzące singlet oddalimy od siebie i zmierzymy spin jednej z nich, dostaniemy informację także o spinie tej drugiej. Ponieważ stan każdej z nich przed pomiarem jest nieokreślony, a z mechaniki kwantowej nie wynika żadne opóźnienie, więc Einstein, Podolski i Rosen doszli do wniosku, że oznacza to natychmiastowe oddziaływanie z nieskończoną prędkością, co jest sprzeczne z teorią względności. Einstein nazwał to zjawisko „upiornym działaniem na odległość”.

Teorię sprawdzono eksperymentalnie. W jednym z eksperymentów splątane fotony były przesyłane na odległość 18 km od siebie. Stany kwantowe fotonów były nadal ze sobą skorelowane przy równoczesnym pomiarze, choć żadna informacja nie mogła przedostać się dostatecznie szybko pomiędzy nimi (musiałaby podróżować szybciej niż prędkość światła w próżni)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_spl%C4%85tany

Brzmi mocno...i niezrozumiale, ale w efekcie dostać możemy coś, co tylko się śnić mogło albo istniało w powieściach sci-fi Smile To wszytko teraz zaczyna się jednak stawać faktem i daje mocne nadzieje na powszechne nie tylko komputery kwantowe, ale na i teleportację Smile Informacje owszem były teleportowane z sukcesem już wcześniej, ale poniższy eksperyment udowodnił działanie zjawiska (przenoszenie informacji bez fizycznego czy znanego elektronicznego łącza) między dwoma konkretnymi urządzeniami (chip komputera) i w tym sensie jest przełomowy.
Eksperymentu dokonali naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.
Info źródłowe
https://newatlas.com/quantum-computing/q...ter-chips/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości