Poczta...RODO...wybory...informacje
#1
Wątek nie jest po to, by podgrzewać atmosferę na forum i powodować jakieś zbędne dyskusje - jest po ty, by służyć rzetelna informacją na temat kontrowersyjnych ostatnio wydarzeń. Mowa oczywiście o żądaniach Poczty Polskiej o przekazanie danych osobowych obywateli...społeczny protest i stanowisko samorządów było dość jasne w tej kwestii, ale PP skorzystała z innych na gorąco wprowadzonych przepisów i dane pozyskała wbrew wszystkiemu (no może poza pewną grupa ludzi). Jeśli komuś przyjdzie do głowy pytanie czemu o tym piszę, skoro to portal IT...to bardzo proste...chodzi o nasze wrażliwe dane i dysponowanie nimi w sposób nieuprawniony. Biorąc pod uwagę sytuację na poczcie (kradzież kodów i związana z tym niedawno odkryta afera), historie tej konkretnej sprawy (m.in. sposoby przekazywania danych) można na pewno mieć sporo wątpliwości, czy na pewno nie jesteśmy narażenia za jakiś czas na żądania spłat kredytów których nie braliśmy...opłaty za nie nasze abonamenty telefoniczne i podobne sprawy, o których sporo od lat się pisze.

Poniżej kilka informacji, jak teraz sytuacja wygląda...jak na to patrzą specjaliści. Gwoli rzetelności stanowisko rządowe jest natomiast tu
https://uodo.gov.pl/pl/138/1508

Sporo informacji dających rzetelny obraz sytuacji i przynoszących jakieś rozwiązania na już znaleźć można po poniższymi adresami
"Wybory 2020: Co zrobić, jeśli Poczta Polska dostała moje dane?"
https://panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
"Baza PESEL w rękach Poczty. To dopiero początek problemów z wyborami kopertowymi"
https://panoptykon.org/wybory-poczta-pesel
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Dla wątpiących w siłę naszej myśli informatycznej...a może też zawierzyli wszystko komuś u góry, jak już kiedyś np. służbę zdrowia?

Cytat:Dane obywateli będą trafiać do Poczty Polskiej na mocy nowych przepisów, które przewidują przekazywanie ich w plikach Excela.
(...)
Z kronikarskiego obowiązku chcemy odnotować, że w ten weekend (konkretnie 9 maja) weszły w życie nowe przepisy regulujące kwestię przekazywania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz operatorowi wyznaczonemu w związku z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Przepisy te zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i tym samym weszło w życie.

Nowe przepisy stanowią iż wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast mają przekazywać dane wyborców przedstawicielom gminnych obwodowych komisji wyborczych w formie:
  1. wydruku opatrzonego podpisem własnoręcznym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, albo
  2. w formie elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
Rozporządzenie precyzuje, że dane w formie elektronicznej mają być przekazane w edytowalnym pliku w formacie .xls albo .xlsx, bez hasła. Zakres danych przekazanych w pliku ma obejmować imiona, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, dane adresowe oraz uwagi.
https://niebezpiecznik.pl/post/poczta-po...ko-wydruk/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Media donoszą, że żadna ze stron biorąca udział w przygotowaniu pakietów wyborczych nie wie, gdzie one teraz są i co z nimi się dzieje. 30 milionów zestawów do głosowania wycenionych na ok 70 milinów złotych ze wszystkimi procedurami. Bagatela.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości