Chiny wprowadzają pierwsze w historii prawo chroniące prywatność
#1
Ta wiadomość jest na tyle istotna, że postanowiłem jej poświęcić nowy wątek Smile Ochrona prywatności w Chinach to jak oksymoron, ale wszystko wskazuje na to, że ma prawo bytu.

Cytat:Chiny wprowadzą pierwsze w historii prawo chroniące prywatność indywidualnych użytkowników usług cyfrowych - donosi agencja Reutera, która ocenia, że decyzja ta ma również znaczenie symboliczne dla coraz bardziej ucyfrowionej populacji liczącej 1,4 mld osób.

Regulacje, które planuje wprowadzić Pekin, są częścią pierwszego chińskiego kodeksu cywilnego. Jego szczegółowy kształt ma być przedmiotem obrad dorocznego zebrania parlamentu, które rozpoczyna się w piątek po ponad dwumiesięcznym opóźnieniu spowodowanym pandemią Covid-19 - pisze Reuters.
W obecnym kształcie planowane prawo stanowi, iż każda osoba ma prawo do prywatności i ochrony swoich danych. Regulacje zobowiązują podmioty gromadzące dane osobowe do ich ochrony. Zastrzegają również, że proces zbierania i przetwarzania informacji oraz ich dalszego przekazywania nie może odbywać się bez świadomej zgody podmiotów, których dotyczą.
(...)
Reuters podkreśla, że planowane przez Pekin prawo nie daje mieszkańcom kraju narzędzi do ochrony przed nadzorem elektronicznym i inwigilacją ze strony państwa, które coraz szerzej rozciąga swoją kontrolę nad sferą cyfrową. Mimo to eksperci z dziedziny prawa oceniają, że decyzja o wdrożeniu ochrony prywatności do systemu prawnego ChRL to decyzja fundamentalna, która pozwoli użytkownikom usług cyfrowych m.in. dochodzić swoich praw w sytuacji związanej np. z wyciekami danych czy atakami hakerskimi.

Oprócz zapisów w kodeksie cywilnym, Pekin planuje sformować szczegółową legislację dotyczącą kwestii ochrony danych osobowych w kolejnych miesiącach tego roku. Według ekspertów prawnych wypowiadających się dla Reutera, zapisy będą obejmowały m.in. wprowadzenie surowych kar za wycieki danych i naruszenia bezpieczeństwa informacji, co ma gwarantować skuteczność planowanych regulacji.
Źródło cytatu

https://www.cyberdefence24.pl/chiny-pier...prywatnosc
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Chiny chcą chronić swoją telemetrie Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości