Hakowanie mózgui nienaruszalność myśli w nowym katalogu chronionych praw
#1
Bardzo interesujący aspekt praw człowieka kontekście coraz większego rozwoju technologii informatycznych i tym samym ingerencji w naturalność...naturę?...człowieka. Obszerny cytat z artykułu źródłowego poniżej

Cytat:Prawa człowieka, przez coraz większą część środowisk niestety deprecjonowane, stanowią fundament organizacji współczesnego, wysokorozwiniętego społeczeństwa. Muszą być one jednak aktualizowane i pojawił się właśnie pomysł, by uregulować nienaruszalność myśli.
(...)
Serwis „Geekweek” poruszył istotne zagadnienie, wskazując na konieczność wdrożenia do szeroko pojętego katalogu praw człowieka zakazu hakowania mózgu, wyrażającego się w nienaruszalności ludzkiego umysłu i – rzecz jasna – myśli. Dzisiaj, iście orwellowskie wizje są coraz bliższe możliwości technicznej realizacji, więc ewentualne zagrożenia trzeba po prostu dostrzegać.
(...)
Marcello Ienca i Roberto Andorno, etycy, którzy na łamach magazynu Life Sciences, Society and Policy wskazali na opisywany problem, wprost stwierdzili, że taki rozwój technologii to istne zagrożenie. Badania nad ludzkim mózgiem są tak szeroko zakrojone, że – mimo faktu, że każdy człowiek jest przecież inny – pewne informacje wysyłane przez mózg, będące przecież „tylko” impulsami i skomplikowaną siecią neuronów i połączeń między nimi, mogą być przechwytywane i choć jeszcze nie dekodowane, to przynajmniej powielane i kopiowane.

Jako że rozwój techniki i technologii jest nieprzewidywalny, to niewykluczone staje się, że w przyszłości będzie oczywiście możliwe zaglądanie w ludzkie myśli. „Geekweek” przywołuje również słowa amerykańskiego socjologa i bioetyka. Paul Root Wolpe wprost stwierdza, że:

    Czaszka powinna być uznana za domenę absolutnej prywatności. Nikt nie powinien być w stanie badać umysłu danej osoby wbrew jej woli. Nie powinniśmy na to pozwalać z nakazu sądowego. Nie powinniśmy pozwalać dla bezpieczeństwa wojskowego lub krajowego. Powinniśmy stanowczo zrezygnować z korzystania z takich technologii pod przymusem, a nawet w okolicznościach, które mogłyby przysłużyć się dobru publicznemu
całość

https://bezprawnik.pl/nienaruszalnosc-mysli/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości