7 grzechów Windows 7.
#1
Organizacja Free Software Foundation uruchomiła stronę internetową Windows7Sins.org, rozpoczynając tym samym kampanię przeciw Microsoftowi i produkowanemu przez tę firmę systemowi operacyjnemu. FSF sporządziła listę siedmiu "grzechów", jakich dopuszcza się koncern wobec użytkowników komputerów.

Oprogramowanie zastrzeżone, stanowiące czyjąś własność - FSF przywołuje tu przykład Windows - godzi w prawa użytkowników w takich obszarach jak edukacja, bezpieczeństwo, prywatność czy standardy. Oto jak Free Software Foundation tłumaczy "grzechy" Windows 7:

1. Komputer staje się coraz częstszym narzędziem edukacji, korzystają z niego najmłodsi użytkownicy. Niestety, dzieci rozpoczynają przygodę z informatyką od poznania produktów jednego dostawcy - Microsoftu.
2. Zastosowane w systemie Windows 7 mechanizmy DRM (cyfrowa ochrona praw autorskich) ograniczają swobodne wykorzystywanie sprzętu - użytkownik oddaje kontrolę nad podstawowymi aspektami używania PC w ręce przemysłu rozrywkowego.
3. Microsoft bardziej dba o własne bezpieczeństwo, niż bezpieczeństwo użytkowników. Windows jest podatne na wszelkiego typu cyber-zagrożenia, a użytkownicy są całkowicie zależni od producenta oraz jego polityki przygotowywania łat i aktualizacji.
4. Firma z Redmond dała się poznać na całym świecie jako bezwzględny monopolista. Przed premierą systemu Vista współpracowała z producentami komputerów nad znacznym zwiększeniem sprzętowych wymagań systemu, by użytkownicy byli zmuszeni do kupna silniejszych maszyn. Ponadto większość pecetów sprzedawana jest z preinstalowanym Windows, jednak nie dzieje się tak z wyboru użytkowników.
5. Microsoft próbował zablokować standaryzację formatów dokumentów (posuwając się nawet do łapówek) gdyż formaty takie jak ODF (OpenDocument Format) zagroziłyby kontroli, jaką posiada firma nad użytkownikami jej pakietów biurowych.
6. Koncern regularnie próbuje wymuszać na użytkownikach aktualizacje oprogramowania, np. kończąc wsparcie starszych wersji Windows i Office.
7. Przy użyciu mechanizmów takich jak Windows Genuine Advantage Microsoft dokonuje inspekcji komputerów użytkowniów.

Zdaniem dyrektora wykonawczego FSF, Petera Browna, wszystko to sprawia, że polityka Microsoftu zasługuje na miano "zdradzieckiej informatyki".

Grupa rozsyła też listy do władz spółek z listy magazynu Fortune - skupiającej 500 największych światowych koncernów - w których namawia do przejścia z oprogramowania Microsoftu (Windows, Office) na bezpłatne alternatywy (Linux. OpenOffice.org). FSF argumentuje, że migracja ta przyniesie korzyści z etycznego, technicznego, a w dłuższej perspektywie także finansowego, punktu widzenia.

Ciekawe, czy list taki otrzyma także Steve Ballmer - Microsoft, którego jest prezesem, na ostatniej liście Fortune 500 zajmuje 44. miejsce.

Free Software Foundation została założona w 1985 r. przez Richarda Stallmana, guru wolnego oprogramowania. Organizacja nie chce, by identyfikowano ją z ruchem open source, którego przedstawiciele promują udostępnianie kodów źródłowych aplikacji, ale dopuszczają pobieranie opłat za korzystanie z programów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
7 to b.dobry system ale czekam na wersję Final do pobrania bo będzie można ją mieć za free na 120dni
Odpowiedz
#3
Jurek opamiętaj się z tym kopiowaniem bo to wygląda na deja vu!
Odpowiedz
#4
Jak dla mnie ta akacja jest całkowicie pop...ona
Dlaczego? Co to zmieni - zmienimy MS''a na Linuxa i NIE BĘDZIEMY MIELI WYBORU....

Z tyrana na innego? Nie, dziekuje, tym bardziej że winda jest dużo wygodniejsza.

Jeżeli już ktoś chce promować liberalną licencję to: BSD RULZ!
Odpowiedz
#5
Dozamet1 napisał(a):7 to b.dobry system ale czekam na wersję Final do pobrania bo będzie można ją mieć za free na 120dni


zgadzam się jak na MS ten system jest udany i działa bardzo dobrze na moim starym 8 letnim pc z 1 giga ramu, jest o niebo szybciej niż na viście
właśnie zamówiłem sobie Snow Leoparda, instalacja w czwartek

pozdro
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#6
Polak masz RTM W7, prawda?
Jakies zmiany w stosunku do RC zauwazyles? - chodzi mi glownie o zmiany dot. stabilnosci (+/-) wydajnosci, etc...
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#7
Creer napisał(a):Polak masz RTM W7, prawda?
Jakies zmiany w stosunku do RC zauwazyles? - chodzi mi glownie o zmiany dot. stabilnosci (+/-) wydajnosci, etc...


mam na pc wersje rc pl
a na macbooku na virtualu miałem chwilowo win 7 rtm
tak na prawdę nie zauważyłem żadnych ciekawych dodatków i funkcjonalności w porównaniu do wersji rc
system działa stabilnie, nie miałem problemu z aplikacjami które z założenia działają już na win7
jedyny problem to OA i kis 2010 podobno nowsze buildy działają
jednym słowem system będzie naprawdę dobry
zona sobie go chwali bo jest jak to się mówi bardziej responsywny w stosunku do visty
i nie muli przy 1 giga ramu,
gier nie próbowałem odpalać bo na ja nie gram
do gier pewnie potrzeba minimum 2 giga i wyżej
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#8
polak900 napisał(a):do gier pewnie potrzeba minimum 2 giga i wyżej


zalezy do jakich Smile na niektore gry to nawet 4 GB nie wystarcza. Na inne może być nawet 512 MB.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#9
polak900 napisał(a):
Dozamet1 napisał(a):7 to b.dobry system ale czekam na wersję Final do pobrania bo będzie można ją mieć za free na 120dni


zgadzam się jak na MS ten system jest udany i działa bardzo dobrze na moim starym 8 letnim pc z 1 giga ramu, jest o niebo szybciej niż na viście
właśnie zamówiłem sobie Snow Leoparda, instalacja w czwartek

pozdro


polak900 napisał(a):
Creer napisał(a):Polak masz RTM W7, prawda?
Jakies zmiany w stosunku do RC zauwazyles? - chodzi mi glownie o zmiany dot. stabilnosci (+/-) wydajnosci, etc...


mam na pc wersje rc pl
a na macbooku na virtualu miałem chwilowo win 7 rtm
tak na prawdę nie zauważyłem żadnych ciekawych dodatków i funkcjonalności w porównaniu do wersji rc
system działa stabilnie, nie miałem problemu z aplikacjami które z założenia działają już na win7
jedyny problem to OA i kis 2010 podobno nowsze buildy działają
jednym słowem system będzie naprawdę dobry
zona sobie go chwali bo jest jak to się mówi bardziej responsywny w stosunku do visty
i nie muli przy 1 giga ramu,
gier nie próbowałem odpalać bo na ja nie gram
do gier pewnie potrzeba minimum 2 giga i wyżej


Ok, dzieki za odpowiedz.
BTW jak zonie tak przypadla nowa 7ka do gustu to masz ostatnia szanse zeby kupic w preorder''ze po promocyjnej cenie BOX 7 na UK Amazonie. Jedyny minus - bedzie to wersja ENG.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#10
polak900 napisał(a):zona sobie go chwali bo jest jak to się mówi bardziej responsywnyw stosunku do visty


respo co? Grin
Odpowiedz
#11
szybciej reaguje inaczej
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#12
Cytat: Ok, dzieki za odpowiedz.
BTW jak zonie tak przypadla nowa 7ka do gustu to masz ostatnia szanse zeby kupic w preorder''ze po promocyjnej cenie BOX 7 na UK Amazonie. Jedyny minus -bedzie to wersja ENG .


No i? Zainstaluje ENG, a wszystkie langpacki, w tym PL są już dostępne dla wersji RTM na WU (Windows Update) Smile

lub tu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jedyny warunek, to musiałbyś kupić Win 7 ENG albo Ultimate, albo Enterprise Smile
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#13
No wlasnie o tej jeden ''maly'' warunek mi chodzilo - tylko wersja Ultimate lub Enterprise pozwala na ''migracje jezykowe'' - malo ekonomiczne dla uzytkownikow domowych Wink
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości