Linux Mint 8 'Helena'
#1
hej własnie pobieram Linux Mint 8 ''Helena''Universal Edition:

trochę to zajmie ale jak już pobierze to wypalę jako LIVE CD\DVD i się nim pobawię

mam parę pytań

jak juz spodoba mi się ten linuks i chciałbym go zainstalować na stałe to czy ma wbudowany program do dzielenia dysków podczas instalacji?
ile partycji mam dla niego utworzyć?
czytałem że jeśli ma się dużo ramu to partycję swapmożna spokojnie ominąć
jak ma się sprawa z muzką i filmikami(mam partcję NTFS i czy po instalacji linuksa będzie on ją widział?czy może muszę utworzyć dla niego osobną(gdzie będą filmy i td)

jak dużą partycję utworzyć dla samego linuksa(partycja z linuksem)

jak ma się sprawa z bezpieczeństwem linuksa

czy bez żadnych szkód dla partycji ntfs mogę jej "ukraść" trochę miejsca i utworzyć partycję dla linuksa?
Odpowiedz
#2
Mint bazuje na Ubuntu, więc powinien mieć graficzny program do partycjonowania i montowania partcji, który uruchomi się podczas procesu instalacji.

Przykład:
/boot 60-100mb; ext2
swap 512mb
/ 10 GB; ext4
/home wg uznania; filmy, muzyka, dokumeny, ustawienia aplikacji.... dużo; ext4
/mnt/windows ntfs

Warto dać chociaż mała partycję swap. Jednak i bez swap''a nie powinno byc problemów, jesli masz duzo ramu. Na pewno powinna być, jesli chcesz korzystac z hibernacji jeszcze większa.
Podczas instalacji również możesz zamontować partycje ntfs wybierając owy format. Pamiętaj o tym, aby przypadkiem nie zaznaczyć "formatuj" dla partycji z danymi, to chyba oczywiste?Wink

Możesz też pozniej zamotowac partycje ntfs edytujac plik /etc/fstab.
terminal:
sudo fdisk -l (sprawdzasz nr partycji)
sudo mkdir /mnt/windows
sudo gedit /etc/fstab(przykladowy zapis, który trzeba dodac dla ntfs: /dev/sda1 /mnt/windows ntfs-3g defaults,user,locale=pl_PL 0 2 )

Jeśli chcesz zmienijszyć partycję ntfs to mozesz oczywiscie to zrobic. Warto przeprowadzić wczesniej defragmentację tej partycji. Potem zmieniasz jej rozmiar tak, aby wolna przestrzeń sasiadowala z partycja linuxowa. Następnie poszerzasz linuxowa partycję. Partycjonowanie moze zrobić w gparted.

Moze doinstalować jakąś nakladkę graiczną na FW IPtables, jeśli czujesz taką potrzebę, np. guarddog:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, gufw ... Chociaż wydaje mi się, że Mint powinien mieć domyślnie jakąś nakładkę. Sprawdz.
"Bezpieczenstwo linuxa" - temat rzeka, jakis konkret? Polecam google na poczatek Wink
Odpowiedz
#3
ok,czekamaż pobierze potem wypalęjako LIVE DVD jak już trochę pokumam to wtedy zainstaluję
Odpowiedz
#4
Bezpieczeństwo Linuksa dla domowego użytkownika == pobieranie aktualizacji(i samych programów)z zaufanych repozytoriów i korzystanie z konta roota tylko gdy naprawdę trzeba.
Jeżeli chcesz zmniejszyć jakąś partycję, porządnie ją zdefragmentuj Smile.
Odpowiedz
#5
mi linuks przypadł do gustu tylko że nawet FireFoxa zainstalować nie potrafię
Odpowiedz
#6
helenka fajna. ale widzę, że yngve używa mojego ulubionego distro - zainstalowałem go na wirtualnej (używam wifi i nie chciało mi się z kablami latać) ale jak waliłem instalkę z ftp to potrafił sie zawiesić przy ściganiu z repo, wydaje mi się jednak, że wina leżała po stronie virtualbox no i później jeszcze to doinstalowanie środowiskaSmile
pomogę ci przekroczyć znaną granicę bólu.
Odpowiedz
#7
Dozamet1 napisał(a):mi linuks przypadł do gustu tylko że nawet FireFoxa zainstalować nie potrafię


Z reguły jest zainstalowany domyślnie. Aktualizacje - sam się może aktualizować.
Odpowiedz
#8
ale innego typu programy to już problem
Odpowiedz
#9
Eee tam. W Miętówce jest to dziecinnie proste. Tak się wydaje. A przecież menedżer pakietów sam zadba o zależności, instalację.

Ma ktoś może torrenta do Heleny (32 bity, GNOME)?
Odpowiedz
#10
wiesz w linuksach jestem tak ciemny że szok i nawet niby prosta sprawa a ja mam problem na linuksie
Odpowiedz
#11
adam_993 napisał(a):Eee tam. W Miętówce jest to dziecinnie proste. Tak się wydaje. A przecież menedżer pakietów sam zadba o zależności, instalację.

Ma ktoś może torrenta do Heleny (32 bity, GNOME)?


tak instalator dba o zależności tak dba że u mnie kilka razy system się wysypał po tym jak poinstalował te potrzebne pakiety Cool
Odpowiedz
#12
Wydaje mi że wina leży po twojej stronie. Dla przykładu jak Ubuntu zrestartujesz w czasie instalacji pakietów, system może nie wstać (uszkodzony pakiet, lub może nawet system plików) a przy instalacji innego pakietu wywali że baza jest uszkodzona i zaproponuje od razu dokończyć instalację (co oczywiście może nie zadziałać).

W Windows podobnie - zrestartuj komputer w czasie instalacji czegoś poważnego, np. antywirusa czy aktualizacji Windows.
Odpowiedz
#13
podobno debian jest w tym dobry - instalacja i usuwanie niepotrzebnychpakietów i ich zależności, a co np. ze slackware? tam samemu trzeba wszystko kompilować i to jest chyba najlepsze rozwiązanie...
pomogę ci przekroczyć znaną granicę bólu.
Odpowiedz
#14
hej a czy ten linuks widzi patycjentfs mam tam filmy i muzkę,czy taki dysk może być współdzielony z xpekeim
Odpowiedz
#15
lunaticdreams napisał(a):hej a czy ten linuks widzi patycjentfs mam tam filmy i muzkę,czy taki dysk może być współdzielony z xpekeim


widzi i oczywiście może być współdzielony za boot odpowiada grub albo lilo
pomogę ci przekroczyć znaną granicę bólu.
Odpowiedz
#16
czyli dla jasności partycja na której mam muzkę filmy,dokumenty i td będzie widoczna pod linuxem ......czyli z dwóch systemów będę mógł tam wrzucać pliki np zciągnięte z neta..Fajniea jak duą partycję utworzyć dla linuksa?
Odpowiedz
#17
Bierni86, fakt - Arch to niezłe distro. Przyznam szczerze, że zdębiałem jak mi Arch z Gnome wystartował 12 sek. i pobierał połowę zasobów co na Ubuntu, ... i to bez jakiejkolwiek optymalizacji. Na lepszych kompach ludzie schodzą grubo poniżej 10sek. Ubuntu, Mint są bardzo wolne.
lunaticdreams napisał(a):czyli dla jasności partycja na której mam muzkę filmy,dokumenty i td będzie widoczna pod linuxem ......czyli z dwóch systemów będę mógł tam wrzucać pliki np zciągnięte z neta..Fajniea jak duą partycję utworzyć dla linuksa?


Tak, będzie widoczna pod L. Wielkości rozpisłem Ci w drugim poście. Skoro zamierzasz trzymać filmy, muzykę, dokumenty na ntfs to daj tak 5GB na /home.
Odpowiedz
#18
wolniejsze od xpka?na dla zielonego na start mint chyba styknie
Odpowiedz
#19
yngve napisał(a):Bierni86, fakt - Arch to niezłe distro. Przyznam szczerze, że zdębiałem jak mi Arch z Gnome wystartował 12 sek. i pobierał połowę zasobów co na Ubuntu, ... i to bez jakiej kolwiek optymalizacji. Na lepszych kompach ludzie schodzą grubo poniżej 10sek. Ubuntu, Mint są bardzo wolne.


yngve a co powiesz na xfce albo fluxboxa - podejrzewam, że będzie jeszcze szybciej - Gnome bardziej mi podchodzi, stare KDE też fajne (3.5) bo 4 jest moim zdaniem dużo gorsza - a propos KDE - może skorzystaj z KDE 3 mod... a ubuntu jest za grube, z resztą arch jest minimalnym distro i to jest w nim najpiękniejszeSmile

@ lunatic - helenka jest najlepsza dla początkujących
pomogę ci przekroczyć znaną granicę bólu.
Odpowiedz
#20
lunaticdreams napisał(a):wolniejsze od xpka?na dla zielonego na start mint chyba styknie


Porównywalny start. Tak, styknie. Nie bierz się za Archa na dzień dobry, bo możesz się zniechęcić.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości