Uwaga na COMODO
#1
Uwaga na Comodo!
Piotr Konieczny | Tagi: antywirusy, Comodo, firewall, inwigilacja, malware, prywatność, spyware

Comodo tworzy świetne, darmowe i wygrywające konkursy oprogramowanie (np. Comodo Firewall). Wygląda jednak na to, że model biznesowy oparty na freeware się nie sprawdza — firma wkracza w “szemrane” interesy, a to może poważnie zaszkodzić użytkownikom jej produktów.

Jak zauważa dotTech, problemy są trzy::
Sprzedawanie certyfikatów SSL twórcom wirusów komputerowych. Dzięki temu ich malware może atakować użytkowników z poziomu “bezpiecznego” protokołu HTTPS. Comodo co prawda reaguje, jeśli podeśle się im URL, który korzysta z ich certyfikatu do uwiarygodnienia dystrybucji złośliwego oprogramowania. Tylko co z tego, skoro ta sama strona, po utracie certyfikatu jest w stanie uzyskać go jeszcze raz, a osobie zgłaszającej problem każe się siedzieć cicho?
Dorzucanie do swojego oprogramowania toolbaru (SafeSurf). Softpedia oznaczyła przez to oprogramowanie Comodo jako spyware i usunęła ze swoich zasobów.
Comodo Internet Security (Firewall, AntyVirus i AntiMalware), Comodo Backup, Comodo system Cleaner, Comodo SecureEmail i Comodo EasyVPN od najnowszych wersji zaczęły zbierać dane na temat tego, jak użytkownicy korzystają z oprogramowanie. Firma Comodo nie wyklucza odsprzedaży tych danych firmie trzeciej, informując przy tym, że jeśli to nastąpi, dane w przypadku niektórych programów zostaną zanonimizowane. Z powyższego wynika więc, że dane które Comodo zbiera mogą posłużyć do identyfikacji użytkowników.

Nie ma oczywiście nic złego w zbieraniu danych w sposób dobrowolny i anonimowy, jak robi to wielu autorów oprogramowania, ale nie Comodo. Firma nie daje możliwości zrezygnowania z przesłania informacji (por. crash reporter Mozilli).

Polityka prywatności Comodo też pozostawia wiele do życzenia.

Kim są i jaką politykę prywatności mają wspomniani w licencji ''partnerzy Comodo''?
Mam Comodo — co zrobić jak żyć?

Jeśli prywatność nie ma dla ciebie znaczenia, albo nie pracujesz na komputerze z “delikatnymi” danymi, korzystaj z produktów Comodo dalej ;-)

P.S. Mam dziwne wrażenie, że oprogramowanie typu freeware może być dla użytkownika czasem bardziej kosztowne niż najdroższy odpowiednik…

NIEBEZPIECZNIK.PL
Odpowiedz
#2
Venom jest już w 100% zinwigilowany:p
Norton Internet Security 2015 + GeSWall Pro
Odpowiedz
#3
Ja i tak będę Comodo używał.Tak jak wszyscy używają Google
Odpowiedz
#4
było Panowie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
lunatic było było Smile
Odpowiedz
#6
comodo w takim razie dla mnie jest blacklisted
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#7
Korzystam tylko i wyłącznie z ich firewalla + nie mam zainstalowanych żadnych dodatków. Piszecie o Comodo a macie świadomość jaką politykę prowadzi wielki Symantec ?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Skąd oni to wiedzą ? Wydaje mi się iż wiele firm dotyczących oprogramowania ochronnego prowadzi nieczystą politykę. Rok temu słyszałem iż Avira jest niebezpieczna gdyż wykorzystuje ją policja...Podobno była zdolna za pośrednictwem Aviry wprowadzić do syystemu trojana, który miał za zadanie inwigilować...Ile w tym prawdy ? Nie wiadomo...Dziwne również iż w BlackListach Peerguardiana jest wiele firm antywirusowych w tym Symantec...Google ostatnio wyjawił iż będzie pracować dla NASA, kto wie co robią inne firmy, wielkie korporacje ?
Odpowiedz
#8
teraz wiadomo dlaczego dają większość produktów za free.. Smile
Odpowiedz
#9
VenomX napisał(a):Korzystam tylko i wyłącznie z ich firewalla + nie mam zainstalowanych żadnych dodatków. Piszecie o Comodo a macie świadomość jaką politykę prowadzi wielki Symantec ?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Skąd oni to wiedzą ? Wydaje mi się iż wiele firm dotyczących oprogramowania ochronnego prowadzi nieczystą politykę. Rok temu słyszałem iż Avira jest niebezpieczna gdyż wykorzystuje ją policja...Podobno była zdolna za pośrednictwem Aviry wprowadzić do syystemu trojana, który miał za zadanie inwigilować...Ile w tym prawdy ? Nie wiadomo...Dziwne również iż w BlackListach Peerguardiana jest wiele firm antywirusowych w tym Symantec...Google ostatnio wyjawił iż będzie pracować dla NASA, kto wie co robią inne firmy, wielkie korporacje .


nie ulega wątpliwości że masz rację Venomx, każda według mnie firma ma nie czyste sumienie w jakimś stopniu
tylko pic polega na tym że pisze się o Comodo już kolejny raz
poza tym symantecowi bardziej nie wierzę niż comodo
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#10
Nie wiem również czy zauważyliście alewiele programów ochronnych jak i multimedialnych ma w sobie różne dodatki, które podczas instalacji mogą zostać przez użytkownika zainstalowane. Z tego co czytałem a wiele czytałem większość tego typu bajerów jest niewiadomego pochodzenia...Tak więc samo to daje sporo do myślenia...
Odpowiedz
#11
venom ale od programu zabezpieczającego wymagasz czegoś więcej niż od odtwarzacza multimediów.. comodo i tu głównie chodzi o CIS ma zabezpieczać a nie żeby było na odwrót..
Odpowiedz
#12
Ja używam CTM i CSC od Comodo już od dłuższego czasu,i szczerze mało mnie interesuje czy zbierają te dane czy nie,Jaja były by jakby się okazało że WiększośćProcucentówtakie dane po cichaczu zbiera a tylko Comodo o tym Informuje,Buhaha Oj były by wtedy Jajca TongueTongueTongueTongueTongue

W większości softów mamy do wyboru czy wysyłać czy nie ,ale tak naprawdę nie wiemy co dany programix wysyłaTongueTonguei czy aby na pewno nie wysyła jeśli tak ustawimyTongueTongueTongue
Odpowiedz
#13
Pewnie w jakimś stopniu tak jest.. Tongue
Odpowiedz
#14
A niby skąd wiadomo jakie dane zbiera ten pakiet. Przecież nikt nie przechowuje w komputerze jakiś super tajnych informacji. Ja osobiście chyba nie mam nigdzie danych o imieniu i nazwisku (w sensie w jakimś pliku), nie mówiąc już o adresie.
Tak więc wg. mnie nie ma co panikować. Symantec przez Quorum też zbiera informację ale o tym jakich programów używamy.
A coś mi się wydaję, że ten Pan co pisał artykuł może być pracownikiem jakiejś "niezadowolonej z darmowości COMODO" firmy na K albo S. Powszechnie wiadomo, że firmy zatrudniają takich mąciwodów np. na forach o zabezbieczeniach tak samo jak np. na Ceneo piszą komentarze przedstawiciele danej marki.
Tak więc trochę dystansu Panowie...
Odpowiedz
#15
martini napisał(a):venom ale od programu zabezpieczającego wymagasz czegoś więcej niż od odtwarzacza multimediów.. comodo i tu głównie chodzi o CIS ma zabezpieczać a nie żeby było na odwrót..


Martini mało wiesz na temat inwigilacji...Wierz mi , że naprawdę wiele firm, dodatków szpieguje użytkowników. Symantec w 100 % inwigiluje gdyż gromadzi raporty na temat piractwa i pobieranych danych przez sieć Bittorrent . Na temat Aviry również czytałem przedziwne historie związane z policją i trojanem . Można również odnieść się do poczty elektronicznej, jej zadaniem jest wysyłanie i odbieranie wiadomości jednak niektóre firmy szpiegują i to dość mocno użytkowników, czytają wiadomości...Cała sieć Martini to inwigilacja. Wchodząc na YouTube Google widzi na co najczęściej wchodzisz co przeglądasz, czym się interesujesz . Zdajesz sobie sprawę również , że sam Microsoft inwigilował użytkowników za pośrednictwem WGA ? Inwigilacja jest wszędzie Martini...
Odpowiedz
#16
A czy ja mówię, że nie jest tak jak piszesz venom? ale zauważ, że zakupujesz program zabezpieczający który wysyła w świat Twoje informacje/dane czy co tam chce.. Czy nazywanie czegoś takiego pakietem zabezpieczającym jest ok?
Odpowiedz
#17
Comodo występuje w wersji bezpłatnej . Nie wiesz również jaką politykę prowadzi twój obecny zestaw ochronny, wiem, że nie ma pewności...A po paru latach nagle przeczytać coś bardzo interesującego Smile Nie można popadać w paranoje Martini, ja zrozumiałem iż szpiegowanie jest na porządku dziennym i nic się na to nie poradzi . Bardziej powinieneś bać się Google niż Comodo .
Odpowiedz
#18
Venom ja miałem comodo w wersji pro więc płatnej.. Więc w stosunku do takich użytkowników jest to nie fair..
Odpowiedz
#19
Bez urazy Martini , dla mnie głupotą jest ładowanie kasy w zapory...Popatrz na PC TOOLS FIREWALL - 100 % zalicza i jest darmowy, poza tym od bardzo dawna wiadome jest iż Comodo posiada dodatki, które podobno szpiegują .
Odpowiedz
#20
masz racje ale ja akurat miałem za free wersje pro za wewnętrzne beta testy comodo..
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości