Lekki Antywirus i firewall dla gracza
#1
Witam.
Poszukuje możliwe najlżejszego antywirusa i firewalla. Zależy mi aby nie obciążał ani cpu ani ramu. Komputer jest używany głównie do wymagającychgier online i netu. To stara maszyna z 1 gb ram iz jednordzeniowym procesorem AMD 1.8 ghz, system windows xp Do tej pory używałem Avast Home i Zone Alarm jednak nie jestem do końca z tego zadowolony, szczególnie z ZA. Trochę zamula gry. Myślałem nad Pakietem Comodo ale opinie co do niego są różne.Moglibyście mi coś dobrego polecić ? Byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Mam prawie identyczny komputer - 2GHz Athlon i 1GB RAM, XP SP3. Obecnie używam Nortona 360. Tobie mogę polecić za darmo owego Avasta 5 (używasz wersji 4.8?) i jako firewall Privatefirewall. Comodo Internet Security może być za ciężki (słaba optymalizacja).
Odpowiedz
#3
Dzięki. Avasta mam chyba 5. Ok spóbuje tego firewalla. Teraz tak naprawdę największy problem mam z tym Zone Alarm,który żre procka niemiłosiernie przy odpalaniu różnych aplikacji. Sprawdziłem w menadżerze zadań.
Odpowiedz
#4
Chyba 5? Ikonka jest pomarańczowa czy niebieska Smile? PrivateFirewall jest chyba najlżejszym kompleksowym firewallem. Gdybym sam korzystał z komputera, z pewnością korzystałbym z niego.
Odpowiedz
#5
Ikonka jest pomarańczowa Smile To ściągam ten private firewall a on jest dostępny po polsku ?
Odpowiedz
#6
Niestety nie. Ale jest bardzo prosty w obsłudze.
Odpowiedz
#7
Jeśli mówimy o darmowych zaporach, to Eugeniusz trafił w sedno...Privatefirewall to najlepszy wybór pod warunkiem, że przyzwyczaisz się do komunikatów jego strażnika...najpierw więc poświeć trochę czasu na "nauczenie" zapory z jakich programów korzystasz i które uważasz za zaufane. Jeśli chodzi o antywirusa...dorzuciłbym jeszcze jedną propozycję - Panda Cloud AV. Problem w tym, że nie piszesz jakie masz łącze, ale skoro często grywasz w sieci , to pewnie jakieś bardziej przyzwoite już. Przy słabym łączu Panda będzie nieco przymulać komputer.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#8
A da się jakoś wyłączyć te komunikaty ? Po tym jak się skonfiguruje tego firewalla.
Odpowiedz
#9
Nie wyłączysz całkowicie...możesz co najwyżej zmniejszyć ich ilość wyłaczając w zaawansowanych opcjach "System Anomaly Detection" (ale to niewskazane poza tym dostaniesz i tak komunikaty o ruchu sieciowym - lub zmniejszając czułość skanera: domyślnie jest 60%) O konfiguracji można powiedzieć tyle...nie musisz niczego konfigurować w ustawianiu poziomów bezpieczeństwa - te co są, są wystarczająco skuteczne. Tu jest wątek o tej zaporze

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#10
A jak już wykryje wszystkie programy jakie mam na kompie i się je ustawi to nie będzie już nic wyskakiwać ?
Odpowiedz
#11
Nooo...nie do końca Smile Nic na to nie poradzisz i trzeba się przyzwyczaić, a przede wszystkim nauczyć czytać komunikaty (masz opcję "szczegóły" w takim komunikacie). Oczywiście możesz również w panelu procesów zamarkować wszystkie programy na zielono jako zaufane, ale to nie jest dobre wyjście, bo nie wszystko na to zasługuje. U mnie np. tylko zabezpieczenia są zaufane czyli w sumie 6-7 procesów - reszta na żółto w trybie filtrowania.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#12
Ok jakoś sobie poradzę Wink Hmm a nie ma ten firewall czegoś takiego jak game mode ? Bo jakoś nie mogę znaleźć.
Odpowiedz
#13
Niestety nie ma.
Odpowiedz
#14
Ok ogólnie program wydaję się bardzo dobry i przede wszystkim lekki. Po pozbyciu się Zone Alarm i zainstalowaniu PW net chodzi lepiej gry tak nie lagują Smile Ogólnie wszystko na plus. Jednak mam pytanie czy da się na przykład zrobić coś takiego żeby danej aplikacji zablokować dostęp do internetu ?
Odpowiedz
#15
Ja mam problem z PrivateFirewall i cFos''em :/ za cholerę nie mogę dodać go do listy wyjątków...
Microsoft Security Essentials | Windows 7 Firewall | KeyScrambler Personal | Malwarebytes' Anti-Malware | Hitman Pro
Odpowiedz
#16
A w którym miejscu dodajesz? - "Aplications" czy "Process monitor"? Bo nie wiem, czy chodzi Ci o dodanie do wyjątków jako zaufana aplikacja bez ograniczeń (Process monitor) czy o dostęp do sieci (Aplications). W obu przypadkach możesz dodać aplikację z ppm i dać regułę "set all rules allow".
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#17
Tak właśnie zrobiłem. Dodałem zarówno w Aplications, jak i Process Monitor i ustawiłem je na "set all rules allow" Smile Tylko wydaje mi się, że PrivateFirewall w ogóle nie widzi tego programu (i jego komponentów) jako program korzystający z sieci i blokuje go.
Microsoft Security Essentials | Windows 7 Firewall | KeyScrambler Personal | Malwarebytes' Anti-Malware | Hitman Pro
Odpowiedz
#18
Hmm ja się trochę nie mogę połapać. Aplications blokuje się dostęp do internetu a w Process Monitor blokuje się samo działanie aplikacji tak ? I czy prócz Avasta i PrivateFirewall są potrzebne jeszcze jakieś programy zabezpieczające ? Bo mam Spybot ale skan tego programu jeszcze chyba nigdy nic nie wykrył.
Odpowiedz
#19
@extreme
Jak klikniesz w panel "Aplications", to masz po prawej stronie opis (po angielsku, ale jest), że są to aplikacje, które chcą się łączyć z siecią...tam ustalasz reguły sieciowe - podstawowe czyli "allow" (zielony znaczek - zezwalasz na łączenie się aplikacji bez ograniczeń), "filter" (żółty - część rzeczy jest dozwolona, część nie) i "deny" (czerwony znaczek - blokujesz całkowity dostęp do sieci). Poza tym każde z tych ustawień nich możesz jeszcze edytować z menu prawego klawisza myszki - otwiera się wtedy okienko i zaznaczasz w kółeczku, co chcesz żeby aplikacja mogła robić. To samo dotyczy "Process monitor".
Programów zabezpieczających jest całe mnóstwo i różnego rodzaju...z darmowych antywirusów masz jeszcze Panda Cloud AV (działa w chmurze więc konieczny stały dostęp do sieci), Avira Free (ograniczona w stosunku do wersji płatnej, ale również skuteczna), nowo wydany na dniach AVG Anti-Virus Free Edition...Jesuuu...trudno wszystkie wymieniać Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#20
Dzięki za pomoc Smile już udało mi się to ogarnąć z tym firewallem. Ogólnie teraz jestem zadowolony z takiego zastewu jaki mam czyli Avast 5 i PrivateFirewall. Ciekaw tylko byłem czy jakiś anty spyware czy coś takiego jest potrzebny czy starczy sam antywirus i firewall jako odpowiednia ochrona.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości